Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369

dziki31 19 Jan 2019 14:32 6081 89
Altium Designer Computer Controls
  • #61
    aksakal
    Tube devices specialist
    Po co wzmacniać ścieżki na PCB? Patrz post#56. Jest to najbardziej racjonalny sposób minimalizacji strat na przewodach. Kolego, dziki31! Wykorzystuję dla projektowania PCB program Sprint Layout 6. Na zdjęciu PCB z boku elementów i z boku druku. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • Altium Designer Computer Controls
  • #63
    Rafael22
    Level 21  
    marian paszek w poście #19 dał Ci link do tematu z tym regulatorem, jest tam wszystko schemat, instrukcja, wzory na płytkę
    Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
    Ten schemat do wydruku na płytę PCB jest autorstwa Avocado
    Link

    lub z dołożonym buzerem informującym o błędnie podłączonym akumulatorze oraz pod zaciski śrubowe z tego linku: Link
    Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #64
    marian paszek
    Level 19  
    kol.dziki-kol. sobie sprawdzi jaka powinna być szer .ścieżki aby bezpiecznie można przepuścić 30A?! Pozostaje albo wzmacniać ścieżki albo robić tak jak wyżej kol. zaproponował w poście nr 56- pcb do ładowania a reszta do rozruchu na typowym pająku z wyrzuceniem tyrystora na słusznych wymiarów radiator . W przeciwnym wypadku prostownik będzie wymagał ciągłego serwisu naprawczego po każdorazowym użyciu opcji rozruchu !!!!!
    Niestety ale inaczej się nie da . Projektowanie nowego pcb w-g wymagań kol. powiekrzy pcb do niebotycznych rozmiarów z uwagi na szer.scieżek prądowych .Niestety nie wiemy ile m-sca ma kol. w obudowie . to nie musi być szafa jeżeli się do tego sensownie zabrać .
  • #65
    aksakal
    Tube devices specialist
    Kolegi! Przeanalizujcie jeszcze raz schemat! Po co rozszerzać czy wzmacniać sciezki przy rozmieszczeniu tyrystora zewnątrz PCB?. W tym wypadku przez sciezki cieknie tylko prąd, który zużywa schemat regulacji i obrony i ten prąd nie przekracza 1-2 setkę mA. Szerokosc sciezek ma znaczenie przy rozmieszczeniu tyrystora na PCB kiedy przez ich cieknie prąd ładowania. Na zdjęciu PCB mojego prostownika z maksymalnym prądem 15A . Schemat regulatora z ograniczeniem napięcia i obroną od nie prawidłowej biegunowej i zwarcia różni się od przedstawionej #44 i ma znacznie mniejsze rozmiary, lecz wykonuje są analogiczne funkcje. Zwróćcie uwagę na szerokość sciezek Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • Altium Designer Computer Controls
  • #66
    Rafael22
    Level 21  
    Kolego Aksakal zgadzam się z Tobą, Twoje rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane, kiedy przewody muszą być grubsze. (sam się sobie dziwię, że mi to do głowy nie przyszło ;) )
    Bo w przypadku tylko ładowania aku i zastosowania przewodu 2,5mm2, to można wzmocnić ścieżki.


    Kolego dziki31 zapomniałem dodać, może to już przeczytałeś w temacie o regulatorze, ale jak będziesz robił zasilanie do wentylatora np na stabilizatorze LM317 czy inne to pamiętaj, że zasilanie w tym przypadku nie może być to samo co po mostku do regulatora prostownika. Ponieważ kondensator z układu zasilania wentylatora spowoduje, że regulator prostownika straci swoje właściwości.
    Więc musisz dać osobny mostek na wentylator.
  • #67
    marian paszek
    Level 19  
    Ja się z tym całkowicie zgadzam .Usiłowałem wytłumaczyć kol dzikiemu dlaczego nie należy nic robić z pcb jeżeli tyrystor wypadnie na radiator poza pcb zaznaczając ze poszerzanie ścieżek spowoduje rozrost pcb a nie wiemy ile m-sca ma w obudowie . Schemat z postu 56 jest jak najbardziej sensowny i rozwiązuje jego problem .Jeszcze jak by kol mu zanaczył przekroje kabli grubych i cienkich do sterownika to może zrozumie że tu nie trzeba nic robić .Osobiście wykonałbym 2 zestawy kabli -1 do ladowania 2 do rozruchu aby się przy ładowaniu nie motać z tak grubymi kablami .
  • #68
    aksakal
    Tube devices specialist
    Wykorzystuję dla ładowania kabel z montażowego wielożyłowego (54х0.3) przewodu długością nie więcej 1.5m . Żadnych problemów przy prądzie 15-18A. Dla wspomagania rozruchu należy wykorzystać oddzielny kabel znacznie większego przekroju . Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 .
  • #69
    marian paszek
    Level 19  
    Dlatego aby schem.z postu 56 był dla kol dziki b.zrozumiały należało by opisać średnicę przewodów . Może wtedy zrozumie że przerabianie pcb jest niepotrzebną sztuką dla sztuki !
    Ja mam przewody do ładowania o średnicy żyły 4mm. Rozruchu w prostowniku nie mam bo na 4 piętro nie wjadę . Zamiast tego zrobiłem przewody rozruchowe o dług. 3m i średnicy żyły 6mm.Takie same dla syna do skody 1,9 tdi .Jego najlepszym ubawem było obserwowanie jak 2 kier tirów męczyło się z odpaleniem na kablach marketowych na parkingu stacji benz. Wyrzucił dawcę i przewody marketowe .Dał swoje kable i jeszcze się założył o flachę że odpali tą scanię ze skody bo kierowcy byli sceptyczni . Potrzymał ją na ładowaniu własnym alternatorem 5min -wył silnik i scania po 1obrocie wału była na chodzie .Co niektórzy z gapiów przecierali oczy ze zdumienia . Musiał im zademonstrować grubość żyły w przewodzie marketowym i swoim . Cieszy mnie to , moja nauka nie poszła w las . Jak tir miał odjeżdżać to zwrócił uwagę że marketowe leżą na trawniku -usłyszał od kierowcy że duma mu nie pozwala wziąść do ręki tego g....na !
  • Helpful post
    #70
    aksakal
    Tube devices specialist
    Kolego, dziki31! Przedstawiam ci wszystko, co należy dla wyrobu PCB - schemat - topologia sciezek dla laserowej technologii wyroby PCB i rozmieszczenie elementów.Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 PCB
  • #71
    marian paszek
    Level 19  
    Kol.Aksakal.---- Na dniach będę na kol.płytce montowal sterownik. Zwrócilem uwagę na oznaczenie potencjometrów na płytce z elementami .Nie pokrywa się ze schem. Numeracja jest zamieniona .Mniej wprawny może je tak zamontować patrząc na wykaz el. i będzie twierdził że mu nie działa . Jak kol. móglby skorygować ten drobny błąd było by dla potomnych super .
  • #72
    aksakal
    Tube devices specialist
    Kolego, Rafael22! Niewielka korekcja twojego postu#66 . Zasilanie wentylatora może być to samo co po mostku do regulatora, lecz w tym wypadku stabilizator należy połączyć z mostkiem przez diodę. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #75
    dziki31
    Level 12  
    Wykonałem płytkę zgodnie ze schematem. Podczas regulacji zauważyłem, że nie mogę uzyskać histerezy. O ile górne napięcie zakończenia ładowania na poziomie 14.4 mogę ustawić o tyle dolne do ponownego włączenia już nie. Regulacja potencjometrem PR1 wywołuje zmiany napięcia zakończenia ładowania. I tak gdy napięcie zakończenia ładowania na PR2 ustawione jest 14.4 to regulacja PR1 zmienia to ustawienie.
  • #76
    aksakal
    Tube devices specialist
    Zmniejsz wartość rezystora R7 do 24-27kOm. Przy testowaniu regulatora z wskazanymi na schemacie nominałami elementów histereza -1.1V. Przy zamianie nominału rezystora R7 do 27kOm możliwość ustawienia histerezy powiększyła się do 2V.
  • #77
    dziki31
    Level 12  
    Wymienię na weekendzie i sprawdzę. Postanowiłem w między czasie sprawdzić regulację prądu w trybie ręcznym. W sklepie nie dostałem tyrystora - T122-25 ani 2N683 - 685 jedynie jaki był na wyższe prądy to T30N12. Po załączeniu pojawia się regulacja prądu z tym, że do ok 4A żarówka dość szybko miga i wskazówka amperomierza porusza się w zakresie 4 - 4,5 A powyżej 5 migotanie ustaje ale nie ma regulacji tylko od razu idzie na max powyżej 15A. W oryginale sterownika zastosowany był tyrystor BT 151 który ma prąd <15mA. Mój ma prąd bramki 50mA, wydaje mi się, że to przez to, że jest za mały prąd bramki nie wysterowuje tyrystora na minimalnym poborze prądu i powstaje migotanie. Zmniejszyć wartość R 2 i R4 ?
  • #78
    aksakal
    Tube devices specialist
    Aby regulacja prądu była płynna trzeba użyć potencjometr o charakterystyce liniowej. To co napisałeś jest charakterystyczne przy użyciu do regulacji prądu potencjometrа logarytmicznego.
  • #79
    marian paszek
    Level 19  
    Idż do sklepu z omomierzem to przynajmniej sprzedawca ci nie sprzeda kitu .Ciekawe żę te15Anie uwaliło ci żarowki . Wymień R3 a R2 w drugiej kolejności ale nie sądzę aby była taka konieczność.
  • #80
    dziki31
    Level 12  
    nie uwaliło . . gdyż równolegle był podpięty stary akumulator z motocykla 12 V 18Ah i był to jedynie chwilowy skok, przekręcając potencjometrem od razu wróciłem do pozycji zero . Dodam, że w położeniu "najniższym "potencjometru jest skok prądu do max, następnie przekręcając o 1/4 obrotu następuje spadek do zera, następnie idzie regulacja do połowy potencjometru czyli do jakieś 5A, a później to od razu max.
  • #81
    aksakal
    Tube devices specialist
    Regulator bez problemu steruje KU202 , prąd bramky którego osiąga 200mA.Regulacja prądu płynna w całym zakresie bez żadnych problemów.
  • #82
    dziki31
    Level 12  
    Sprawdzę w takim razie potencjometr czy faktycznie nie jest logarytmiczny.

    Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

    Potencjometr ma oznaczenie B20K. Powinien być w/g schematu 22K ale nie było innego. Ale to nie ma chyba, aż takiego znacznia.

    Dodano po 14 [minuty]:

    Przyrost oporności w miarę zwiększania kąta idzie liniowo od 0,00 do 19K
  • #83
    Rafael22
    Level 21  
    Regulator podlaczyles pod odczep Około 16V dobrze mówię? Jak tak to dałeś za duży potencjometr. Ja jak ostatnio robiłem prostownik na odczepie 16,4V to do regulacji potencjometr 10K był za duży. Ale dzieki niemu ustalilem ile dokladnie trzeba. Ostatecznie dałem potencjometr 5k plus opornik cos kolo 1K. Co prawda przez to ograniczylem Max wykorzystanie trafo ale dzięki temu jest regulacja w pełnym obrocie potencjometru. A nie do prawie połowy obrotu 0A a później dopiero rośnie. A na max i tak nie wykorzystuje. Musisz potestować.
  • #84
    aksakal
    Tube devices specialist
    Kolegi! Kąt obrotu potencjometra, przy którym zaczyna się zwiększenie prądu ( odchylenie strzałki amperomierza ) zależy od napięcia wtórnego uzwojenia, które zmienia się przy przemianie napięcia sieci, a napięcie sieci zgodnie norm może zbaczać na 10 odsetków jak w stronę zwiększenia tak i zmniejszenia. Tak że nie należy czekać, że zwiększenie prądu musi zaczynać się zawsze przy jednakowym położeniu potencjometra. Ważnie, żeby regulacja prądu po początku odchylenia strzałki amperomierza była płynna.
  • #85
    marian paszek
    Level 19  
    aksakal wrote:
    Kolegi! Kąt obrotu potencjometra, przy którym zaczyna się zwiększenie prądu ( odchylenie strzałki amperomierza ) zależy od napięcia wtórnego uzwojenia, które zmienia się przy przemianie napięcia sieci, a napięcie sieci zgodnie norm może zbaczać na 10 odsetków jak w stronę zwiększenia tak i zmniejszenia. Tak że nie należy czekać, że zwiększenie prądu musi zaczynać się zawsze przy jednakowym położeniu potencjometra. Ważnie, żeby regulacja prądu po początku odchylenia strzałki amperomierza była płynna.


    Sam tego doświadczyłem .Energetycy tak stroją trafusy aby w najdalszej chałupie od trafusa było napiecie w przedziale 230-10%.Nie było na wprost bloku cukierni to miałem 248V, powstała cukiernia to w czasie jej działania mam 232V.Jak zamkną to mam 248-250V a siedze praktycznie na rozdzielni .
    Dodano po 6 [minuty]:

    Zawsze można pokombinować z R12 i lub zmienić C2 na 33nF. P1 10k daje radę od początku .
  • #86
    aksakal
    Tube devices specialist
    To nie jest problem , który wymaga szczególnej uwagi. Zawsze używam w podobnych schematach potencjometr 10-15 kOm , liniowy , w miarę możliwości drutowy , który zapewnia wieksza stabilność ustawionego prądu. Przy dzisiejszym testowaniu wykorzystał 15kOm. Przy napięciu wejściowym 16V strzałka amperomierza zaczęła odchylenie przy R potencjometru 6kOm , przy 17V - 6.8 kOm. Żeby otrzymać odchylenie strzałki z początku obiegu potencjometra nominałem 15 -22 kOm nie obowiązkowo zamieniać potencjometr na mniejszy nominał, dosyć równolegle jemu włączyć rezystor stałego nominału 15-16kOm. Jeśli potencjometr ustalony na maksimum oporu, to przy podłaczaniu do regulatora akumulatora strzelca amperomierza uchyli się w odwrotną stronę, ponieważ schemat obrony regulatora zużywa prąd 12-15mA .
  • #87
    Rafael22
    Level 21  
    "aksakal" Zgadzam się z Tobą, że trzeba mieć zapas. Nie dopisałem tego w swojej wypowiedzi, że dobrałem tak elementy że mam zapas tj około 10-15 stopni obrotu potencjometru mam 0A dopiero później idzie w górę. Ja już dokładnie nie pamiętam jaką realną wartość miał potencjometr i opornik.

    aksakal wrote:
    ... Przy napięciu wejściowym 16V strzałka amperomierza zaczęła odchylenie przy R potencjometru 6kOm , przy 17V - 6.8 kOm.

    Właśnie chodziło mi o to, aby pokazać koledze dziki31 , że wstawiając potencjometr 20K a realnie 19K Ohm przy napięciu transformatora na uzwojeniu wtórnym 17V wychodzi 2/3 obrotu potencjometru 0A, a 1/3 to regulacja na jakiej mu zależy czyli od 0A-max A.
    I wtedy mały ruch potencjometrem powoduje większe wzrosty Amperażu.
    Po co 2/3 obrotu potencjometru jako zapas, jak dla mnie to uciążliwe i denerwujące rozwiązanie :)

    aksakal wrote:
    Żeby otrzymać odchylenie strzałki z początku obiegu potencjometra nominałem 15 -22 kOm nie obowiązkowo zamieniać potencjometr na mniejszy nominał, dosyć równolegle jemu włączyć rezystor stałego nominału 15-16kOm. Jeśli potencjometr ustalony na maksimum oporu, to przy podłaczaniu do regulatora akumulatora strzelca amperomierza uchyli się w odwrotną stronę, ponieważ schemat obrony regulatora zużywa prąd 12-15mA .


    Ja bym dał mniejszy potencjometr, bo przyznasz, że łącząc potencjometr z opornikiem równolegle spowoduje to utratę liniowości potencjometru, a potencjometry nie są drogie.
    Lepszy efekt dać potencjometr 10K Ohm , oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale efekt lepszy.
  • #88
    aksakal
    Tube devices specialist
    Zgodny z wszystkim, że napisałeś. Tylko chciałem potwierdzić, że w ciężkich sytuacjach zawsze można znaleźć rozwiązanie problemu, należy tylko myśleć i analizować. Na zdjęciach zmodernizowana wersja PCB regulatora z post#70. Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369 Prostownik z wspomaganiem rozruchu z transformatora Bester TC-44 1611 369
  • #90
    marian paszek
    Level 19  
    Koledzy . Wykonałem płytke kol .Aksakal metodą zimnego transferu . Na płytkę wrzuciłem to co znalazłem w gratach . DZIAŁA!Przy poprawnym montażu rusza od kopa . Progi ustawiłem zasilaczem na 14,43 i 12,82.Jezeli komuś cos nie wychodzi to szukać błędów w montażu lub uszkodzeń elementów .Płytke lekko zmodyfikowałem aby dołożyć 2 gniazda goldpinów + zworkę do regulacji.Ułatwi to wszelkie prace serwisowe o ile bedą konieczne .