Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.

Hetii 10 Sty 2019 15:27 2727 6

• OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.

Dzień dobry.
    Dziś prezentuje weekendowy projekt transformacji starego TV Samsung J5100, aby był bardziej smart. Z góry uprzedzam, że projekt realizowany był weekendowo, a co za tym idzie może urazić wizualnie estetów ;)

Z racji że posiadałem kurzącego się odroida xu4 oraz braku możliwości montażu czegokolwiek w obrębie TV lub za nim postanowiłem xu4 nieco przerobić i zamontować w środku.

Xu4 dostał nowy radiator pochodzący ze starej karty graficznej. Aby go zamontować okazało się niezbędnym usunięcie złącz oraz portu USB. SoC finalnie przylega do radiatora, a reszta elementów jest odizolowana.

Sam odroid ma taką głupią przypadłość, że potrafi być częściowo zasilany przez złącze HDMI. Powoduje to taki stan, że odłączenie i podłączenie głównego zasilania nie skutkuję jego uruchomieniem.

Aby temu przeciwdziałać +5v złącza usb tv zostało podłączone do kondensatora elektrolitycznego 0.22uF a jego minus do szyny PS_ON.
    Wprowadzenie tego kondensatora spowodowało załączenie się xu4 wraz ze startem TV.
    Dodatkowo to samo +5v idzie przez dzielnik rezystorowy na pin GPIO_24, dzięki czemu odroid wie, kiedy TV jest włączony a kiedy nie, i dzięki tej informacji może zamknąć swój system przy wyłączeniu odbiornika.
    Dodatkowo trzeba było zbudować przetwornicę +5V, którą zasilam z tego samego zasilacza co TV który daje 12v. Jak się okazało przy prądzie 4A zbudowana przetwornica była co najwyżej lekko ciepła.

Sam Xu4 w najbardziej obciążonym momencie może szczytowo pobierać do 3A,
    Jednak przy normalnej pracy systemu, czy też oglądaniu filmów prąd pobierany z zasilacza nie przekroczył 0.7A

Ostatnią modyfikacją sprzętową został potraktowany odbiornik od myszki, który bez dodatkowej anteny i umiejscowieniu z tyłu za TV powodował przerwy w działaniu kursora. Po modyfikacji można sterować odroidem z drugiego pokoju :)

Finalnie użyty system operacyjny to LineageOS-15.1.

Ostatni działający netflix na tej platformie jest w wersji 4.16.3 build 15172.
    Prócz tego kodi, youtube kids etc.

OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Sty 2019 18:57
    Hopen
    Poziom 12  

Witam.
    Gratuluję wytrwałości i fajnego pomysłu.
    Ciekawi mnie czemu nie chciałeś zastosować "gotowca" android tv box.

Pozdrawiam.

• #3 10 Sty 2019 19:03
    piterek-23
    Poziom 32  

Mnie również się podoba projekt, gratuluję działającego urządzenia ;)

Ciekawi mnie jak zrobiłeś autozamykanie systemu-podzielisz się pomysłem, skryptem?

• #4 10 Sty 2019 22:20
    Hetii
    Poziom 14  

Hopen napisał:
    Witam.
    Gratuluję wytrwałości i fajnego pomysłu.
    Ciekawi mnie czemu nie chciałeś zastosować "gotowca" android tv box.

Pozdrawiam.

Dziękuję, za pochlebne zdanie :)

Powody dlaczego w środku są dwa.
    Brak miejsca plus 2.5 roczne dziecko, ktore lubi wszystko tykać :)

Dodano po 11 [minuty]:

piterek-23 napisał:
    Mnie również się podoba projekt, gratuluję działającego urządzenia ;)

Ciekawi mnie jak zrobiłeś autozamykanie systemu-podzielisz się pomysłem, skryptem?

Zamykania jeszcze nie pisałem bo nie miałem czasu. Pewnie teraz na weekend to uzupełnię.

Skrypt będzie prosty, czyli sprawdzenie pinu giop 24 i jeżeli będzie stan 0 to będę czekał 1 minute i ponownie będę sprawdzał stan. Jeżeli nadal zero to wówczas uruchamiany będzie shutdown - h now.

Chodzi o to aby nie wyłączać go odrazu np. gdy przez przypadek wyłączony zostanie tv.

Druga sprawa to badanie aktywności użytkownika i jeżeli jej brak np co 30m to także nastąpi wyłącznie komputera.

To tyle, jezeli będziesz zainteresowany skryptem to mogę po weekendzie go wrzucić.

• #5 11 Sty 2019 13:24
    ywel84
    Poziom 10  

Fajny pomysł. Sam mam podpięte Raspberry PI 1 B+ z LibreELEC na pokładzie.
    W przypadku Kodi wyłączenie razem z TV to nie problem, wystarczy w ustawieniach kontrolera ustawić aby wyłączenie TV wyłączało również komputerek po HDMI-CEC.
    Niestety w moim przypadku, nie mam pomysłu na włączenie razem z TV.

• #6 11 Sty 2019 13:52
    Hetii
    Poziom 14  

ywel84 napisał:
    Niestety w moim przypadku, nie mam pomysłu na włączenie razem z TV.

Jeżeli Rpi nie ma dedykowanego przycisku to możesz zbudować układ taki jak np tutaj:
    OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100. OdroidTV - Przeróbka Samsung TV J5100.

Oba schematy pochodzą ze stron raspberry-pi-on-off-power-controller oraz microcontroller-latching-on-off

Sądzę, że możesz je nieco zmodyfikować i jeżeli twój TV podaje zasilanie na port USB tylko gdy jest włączony to dodając kondensator jak u mnie będziesz wstanie wygenerować impuls który załączy Ci Rpi.
    Także jest to jak najbardziej wykonalne ;)

• #7 11 Sty 2019 13:59
    piterek-23
    Poziom 32  

Hetii napisał:
    Zamykania jeszcze nie pisałem bo nie miałem czasu. Pewnie teraz na weekend to uzupełnię.
    Skrypt będzie prosty, czyli sprawdzenie pinu giop 24 i jeżeli będzie stan 0 to będę czekał 1 minute i ponownie będę sprawdzał stan. Jeżeli nadal zero to wówczas uruchamiany będzie shutdown - h now.
    Chodzi o to aby nie wyłączać go odrazu np. gdy przez przypadek wyłączony zostanie tv.
    Druga sprawa to badanie aktywności użytkownika i jeżeli jej brak np co 30m to także nastąpi wyłącznie komputera.
    To tyle, jezeli będziesz zainteresowany skryptem to mogę po weekendzie go wrzucić.

Oczywiście, że jestem zainteresowany i pomysł ze zwłoką jak najbardziej fajny.
    Z góry dziękuję. Myślę, że nie tylko mi się przyda :)