Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie piekarnika do gniazda z bolcem

Cybooleq 10 Sty 2019 15:36 432 23
  • #1 10 Sty 2019 15:36
    Cybooleq
    Poziom 12  

Witam,

Spotkałem się z takim problemem z nowym piekarnikiem elektrycznym (lub instalacją):

1. Podłączając piekarnik do gniazda bez bolca (a dokładniej do gniazda z bolcem poprzez przedłużacz bez bolca) piekarnik działa jak należy.

2. Podłączając piekarnik do gniazda z bolcem nie działa większość funkcji piekarnika - nie działa grzałka, światło mrugnie i dalej się nie świeci. Działa natomiast wyświetlacz elektroniczny z godziną, włącza się dmuchawa.

Na różnych obwodach w mieszkaniu (mieszkanie w bloku) jest tak samo. Piekarnik będzie docelowo podłączony do jednej fazy gniazda przeznaczonego również na płytę indukcyjną (pozostałe 2 fazy).

Inne urządzenia podłączone do gniazd nie wykazują problemów - np. komputery czy lodówka. Wywnioskować można zatem, że to może problem z piekarnikiem, tylko właśnie jaki? A może jednak coś z instalacją?

0 23
  • #2 10 Sty 2019 15:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
  • #3 10 Sty 2019 16:02
    kot mirmur
    Poziom 30  

Gniazda są pewnie zerowane- bolec ochronny podłączony do zera w gniazdku. Przy okazji pewnie nie ma zachowanej polaryzacji podłączenia. Prawidłowo jest tak > bolec ochronny u góry, faza[ L] z lewej strony, zero[ N] z prawej.

0
  • #4 10 Sty 2019 16:05
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kot mirmur napisał:
    Gniazda są pewnie zerowane- bolec ochronny podłączony do zera w gniazdku. Przy okazji pewnie nie ma zachowanej polaryzacji podłączenia. Prawidłowo jest tak > bolec ochronny u góry, faza[ L] z lewej strony, zero[ N] z prawej.
    I jak się to ma do niedziałania piekarnia ?

0
  • #5 10 Sty 2019 16:28
    jozgo
    Poziom 24  

kot mirmur napisał:
    Prawidłowo jest tak > bolec ochronny u góry, faza[ L] z lewej strony, zero[ N] z prawej.

A jak to ma być przy gniazdach i wtykach Schuco?

0
  • #6 10 Sty 2019 16:35
    kot mirmur
    Poziom 30  

Sterowniki na triakach- przejście przez zero, kolego stanisław.

0
  • #7 10 Sty 2019 16:41
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

kot mirmur napisał:
    Sterowniki na triakach- przejście przez zero, kolego stanisław.
    A jak to sie ma do ,,zera" w gnieździe :D

0
  • #8 10 Sty 2019 16:45
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Czekam na dane techn. od założyciela tematu, bo temat odwracania (umiejscowienia) żył w gniazdach jednofazowych, był niejednokrotnie poruszany i nie ma wpływu na działanie urządzeń.

Dodano po 1 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    A jak to sie ma do ,,zera" w gnieździe :D
    Słuszne pytanie.

0
  • #9 10 Sty 2019 17:24
    Cybooleq
    Poziom 12  

Piekarnik Amica Integra Pyroliza. Zasilanie jednofazowe.
    Instalacja jest nowa (blok oddany do użytkowania w 2018), więc wszędzie występuje przewód PE. Podłączenie gniazd jest prawidłowe moim zdaniem (bolec na górze, faza z lewej strony). Dużo gniazd sam przesuwalem i dodawałem nowe. Zanim złożę reklamację chce się upewnić, że to raczej nie objawy wskazujące na błąd w instalacji.

0
  • #10 10 Sty 2019 17:31
    kot mirmur
    Poziom 30  

Trzeba było to napisać w poście#1. Prawdopodobnie sprzęt do wymiany.

0
  • #11 10 Sty 2019 21:41
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Cybooleq napisał:
    Dużo gniazd sam przesuwalem i dodawałem nowe. Zanim złożę reklamację chce się upewnić, że to raczej nie objawy wskazujące na błąd w instalacji.

Wskazane pomiary instalacji zwłaszcza że:
    Cybooleq napisał:
    1. Podłączając piekarnik do gniazda bez bolca (a dokładniej do gniazda z bolcem poprzez przedłużacz bez bolca) piekarnik działa jak należy.

0
  • #12 10 Sty 2019 22:30
    jozgo
    Poziom 24  

Topolski Mirosław napisał:
    Wskazane pomiary instalacji

Jeżeli to nie wina urządzenia to:
    Jaka wada instalacji może spowodować to, że po podłączeniu PE do urządzenia niektóre jego funkcje nie działają?

0
  • #13 11 Sty 2019 15:30
    Cybooleq
    Poziom 12  

jozgo napisał:
    Jaka wada instalacji może spowodować to, że po podłączeniu PE do urządzenia niektóre jego funkcje nie działają?

O to jest pytanie. Co może się dziać w instalacji powodując takie problemy. Słyszałem już opinię, że może przewód zasilający piekarnika jest uszkodzony. Tylko jakie by to miało znaczenie?

0
  • #14 12 Sty 2019 01:13
    Topolski Mirosław

Cybooleq napisał:
    Zanim złożę reklamację chce się upewnić, że to raczej nie objawy wskazujące na błąd w instalacji.

Czy pomiary instalacji nie dają pewności że z nią jest wszystko w porządku? Zwłaszcza że jak piszesz:
    Cybooleq napisał:
    Dużo gniazd sam przesuwalem i dodawałem nowe

Tym bardziej pomiary instalacji wskazane a może po dokonaniu przeróbek pomiary wykonałeś to wtedy wycofuję sugestie.

0
  • #16 12 Sty 2019 09:47
    CYRUS2
    Poziom 36  

Cybooleq napisał:
    A może jednak coś z instalacją?

Do tego jest potrzebny doświadczony elektryk -nie najtańszy.

Jak elektryk będzie "rozgarnięty", to zdiagnozuje czy piekarnik jest uszkodzony.

0
  • #17 12 Sty 2019 10:14
    jozgo
    Poziom 24  

To, że pomiary po wykonaniu czy przebudowie (przeróbkach) instalacji są obowiązkowe i jeżeli ich nie ma należy je natychmiast wykonać!!!
    Ale dalej mnie frapują stwierdzenia, że to nie błąd w połączeń piekarnika a:

CYRUS2 napisał:
    Stawiaiłbym jednak na błędy w instalacji po przeróbkach.
    .
    Jaki błąd w instalacji może wyłączać niektóre funkcje piekarnika (urządzenia) po podłączeniu PE?
    Odpowiedź skończy tę dyskusję.

0
  • #18 12 Sty 2019 10:44
    CYRUS2
    Poziom 36  

Jak elektryk będzie "rozgarnięty", to zdiagnozuje czy objawy złej pracy piekarnika wynikają z jego uszkodzenia.

0
  • #19 12 Sty 2019 11:22
    Miniax
    Specjalista elektryk

jozgo napisał:
    To, że pomiary po wykonaniu czy przebudowie (przeróbkach) instalacji są obowiązkowe i jeżeli ich nie ma należy je natychmiast wykonać!!!
    Ale dalej mnie frapują stwierdzenia, że to nie błąd w połączeń piekarnika a:
    CYRUS2 napisał:
    Stawiaiłbym jednak na błędy w instalacji po przeróbkach.
    .
    Jaki błąd w instalacji może wyłączać niektóre funkcje piekarnika (urządzenia) po podłączeniu PE?
    Odpowiedź skończy tę dyskusję.

Według mnie kolega wychodzi z błędnego założenia, które zasugerował zresztą sam autor, że problem jest po podłączeniu "bolca" PE i tam szuka problemu.

Według mnie problem trudny do weryfikacji, zwłaszcza że autor podał za mało danych:

1.) Jak były przeprowadzane próby?
    - jaki przedłużacz był używany (przekrój, długość, sklepowy, czy domowej roboty?)
    - jak długo i na ilu gniazdach był przeprowadzany test z przedłużaczem? Jakie dokładnie funkcje były wtedy użyte, jak długo kolega grzał piekarnik?
    - czy kolega mieszka w tym mieszkaniu? Jak zachowują się inne odbiorniki?
    - czy mierzył kolega napięcie w gniazdach choćby zwykłym miernikiem? Jeżeli tak jakie wyniki?,
    - do ilu dokładnie gniazd z "bolcem" kolega próbował podłączyć piekarnik? Ile takich prób było? Czy mierzył kolega napięcie na obwodzie po podpięciu piekarnika?
    - jak dokładnie zachowują się poszczególne funkcje piekarnika po bezpośrednim podłączeniu do gniazda z bolcem?

Nie znając szczegółów przyczyn w instalacji może być mnóstwo:

- pływające "zero" + zbieg okoliczności albo krótki czas testu (sam kiedyś miałem podobną sytuację),
    - luźne styki na gniazdach,
    - nieprawidłowo podłączony przewód N (niekoniecznie w mieszkaniu),
    - zbyt wysokie napięcie zasilające,
    itp.

Dlatego wykonanie pomiarów rozwiąże potencjalne wątpliwości co do instalacji - jeżeli pomiary wyjdą ok, wtedy myślę że można śmiało reklamować piekarnik, bo choć nie znam tego typu piekarnika to rozumiem, że w sprzedaży jest od razu z przewodem sieciowym i wtyczką? I kolega nie musiał tam nic kombinować?

0
  • #20 12 Sty 2019 13:06
    Energeton
    Poziom 8  

Jest to pewnie piekarnik montowany gdzieś w Azji w byłych koloniach brytyjskich. Obowiązuje tam standard brytyjski który jest konwertorowany na standard europejski. Często właśnie z takim skutkiem. Proponuję najłatwiejsze rozwiązanie czyli odcięcie kabla z piekarnika i tzw "dorobienie" przewodu z przedłużacza na którym piekarnik działa. Ważne żeby spiąć wszystkie fazy odpowiednią i dobrze zaizolować

0
  • #21 12 Sty 2019 13:39
    Topolski Mirosław

Energeton napisał:
    Jest to pewnie piekarnik montowany gdzieś w Azji w byłych koloniach brytyjskich. Obowiązuje tam standard brytyjksi który jest konwertorowany na standard europejski

Kol. czytał ten post?
    Cybooleq napisał:

Piekarnik Amica Integra Pyroliza. Zasilanie jednofazowe.

Poza tym jeśli tam jest robiony to zgodnie z dokumentacją Amici pod jej marką jest sprzedawany i inne pytanie czy standart brytyjski ma inny kolor przewodu PE czy tez N lub L?
    Energeton napisał:
    Proponuję najłatwiejsze rozwiązanie czyli odcięcie kabla z piekarnika i tzw "dorobienie" przewodu z przedłużacza na którym piekarnik działa. Ważne żeby spiąć wszystkie fazy odpowiednią i dobrze zaizolowac

Kol. odcięcie przewodu i izolowanie go po pierwsze tracisz gwarancję a po drugie to rozwiązanie godne "fachofca 3w1" a nie elektryka.

1
  • #22 12 Sty 2019 17:00
    Cybooleq
    Poziom 12  

Miniax napisał:
    Według mnie problem trudny do weryfikacji, zwłaszcza że autor podał za mało danych:

1.) Jak były przeprowadzane próby?
    - jaki przedłużacz był używany (przekrój, długość, sklepowy, czy domowej roboty?)
    Przedłużacz nie jest tutaj istotny, sprawdzałem na dwóch - jednym ok 2 m, drugim 100 m.
    - jak długo i na ilu gniazdach był przeprowadzany test z przedłużaczem? Jakie dokładnie funkcje były wtedy użyte, jak długo kolega grzał piekarnik?
    Sprawdzane na 3 obwodach wydzielonych osobnymi zabezpieczeniami 16 A.
    - czy kolega mieszka w tym mieszkaniu? Jak zachowują się inne odbiorniki?
    Mieszka, wszystkie inne odbiorniki działają.
    - czy mierzył kolega napięcie w gniazdach choćby zwykłym miernikiem? Jeżeli tak jakie wyniki?,
    L-N ~240 V; L-PE ~240 V; N-PE 0 V

Energeton napisał:
    Jest to pewnie piekarnik montowany gdzieś w Azji w byłych koloniach brytyjskich. Obowiązuje tam standard brytyjski który jest konwertorowany na standard europejski. Często właśnie z takim skutkiem. Proponuję najłatwiejsze rozwiązanie czyli odcięcie kabla z piekarnika i tzw "dorobienie" przewodu z przedłużacza na którym piekarnik działa. Ważne żeby spiąć wszystkie fazy odpowiednią i dobrze zaizolować

Piekarnik jest wyprodukowany we Wronkach. Przewód zasilający sprawdzałem i jest sprawny. Nie wiem jak wygląda schemat wewnętrzny piekarnika, ale sprawdzając ciągłość przewodów przy zaciskach piekarnika jest ciągłość między L na zaciskach i L oraz N wtyczki. Nie ma ciągłości między L lub N, a PE.

Będę składał reklamacje. W Amice nie znali wcześniej takiego problemu i twierdzą, że to może być jakiś moduł, ale stwierdzą po oględzinach. Działanie po wpięciu do gniazda z bolcem jest dosyć chaotyczne, np. lampa czasem się nie włącza, a czasem słychać załączanie jakiegoś przekaźnika i lampa się cyklicznie włącza i wyłącza.

Jak już będę wiedział po oględzinach serwisanta jaki to był problem to dam znać.

0
  • #23 12 Sty 2019 19:23
    CYRUS2
    Poziom 36  

Cytat:
    Jak elektryk będzie "rozgarnięty", to zdiagnozuje czy objawy złej pracy piekarnika wynikają z jego uszkodzenia.
    Sprawa jest prosta.
    Dorobić krótki przedłużacz (1m 3x1,5mm2) - redukcję - odizolować żyły, pomierzyć napięcia,prądy podawane na przewód piekarnika.
    Jeżeli napięcia są prawidłowe, a piekarnik nie działa to oznacza że jest uszkodzony.
    Gniazdo piekarnika należy też sprawdzić obciążając prądem rzędu 16A
    na czas 15min.minimum.
    Mierzyć w tym czasie napięcia i prądy na przyłączu.

Ps.Nie cytujcie mojego tekstu który z tematu dawno usunąłem.

0
  • #24 12 Sty 2019 19:57
    jozgo
    Poziom 24  

Sprawa jest prosta:
    Wziąć piekarnik pod pachę.
    Pójść do sąsiada.
    Włączyć do gniazdka, gdzie sąsiad ma podłączoną np. pralkę lub piekarnik.
    I po temacie.

0