Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa tokarki - kilka pytań

jojna0411 10 Jan 2019 15:53 867 12
    jojna0411
    Level 14  
    Witam, jestem na etapie budowy tokarki konwencjonalnej. Licząc na doświadczenie i wiedzę kolegów z forum mam kilka pytań. Otóż planuje wykonać główne łoże wzdłużne na dwóch prętach fi 30 i długości ok 80 cm. Na nich miałby pracować główny suport oraz konik. Pytanie brzmi jakie może być prawdopodobieństwo że cały suport mógłby wpadać w wibracje lub ewentualnie pręty mogłyby się wyginać. Czy któryś z kolegów miał do czynienia z podobną konstrukcją i czy działało to dobrze, czy faktycznie wpadało w wibracje. Nadmienię tylko że ogólnie cała konstrukcja ma być z założenia dosyć ciężka. Pozdrawiam.

Budowa tokarki - kilka pytań
    kot mirmur
    Level 33  
    Będzie wibrować. Chyba że będziesz obrabiał jakieś drobne elementy. Nie szukałeś niczego fabrycznego na rynku wtórnym?
    User removed account
    Level 1  
    Zbych034
    Level 38  
    Przy 80 cm długości piękne beczki będzie toczyć.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account  
    kot mirmur
    Level 33  
    I tu kolego Jaszto masz rację. Obróbka metodą skrawania polega na precyzyjnym zrywaniu urobku/wióra z materiału obrabianego - dosłownie zrywaniu za pośrednictwem noża tokarskiego. Do tego są potrzebne bardzo duże siły - stąd pochodzą wibracje i naprężenia.
    jojna0411
    Level 14  
    No i przyszedł ten moment w którym muszę napisać, że chyba mnie Koledzy wyleczyliście z tego projektu...
    User removed account
    Level 1  
    jojna0411
    Level 14  
    Tokarka to takie moje widzimisię. Coś niedużego do postawienia w piwnicy i naprawdę do przetaczania drobnicy typu sworznie do zaczepów. Mój park maszynowy w domu to wszelkie narzędzia ręczne jakie można sobie wyobrazić no i klasycznie wiertarka pionowa. Mam natomiast dostęp do niewielkich elementów wycinanych laserowo z blach 1 do 15 mm oraz dostęp do obróbki niewielkich elementów na centrach obróbczych. Przewidziany uchwyt to Polski Bison 125 mm, nowy, ze starych zapasów. Wrzeciennik to solidna żeliwna obudowa z dwoma łożyskami kulkowymi, wał to rura fi 40 z przelotem 22 mm. Mam już również wykonany suport poprzeczny, a właściwie to stół krzyżowy, którego aktualnie używam przy wiertarce. Zakres posuwów to x=200 mm y=60 mm. Stół mam wykonany właśnie na wałkach i to fi 20. Zamiast łożysk liniowych są tulejki hartowane z obrobioną płaszczyzną. Nie ma tam kasowania luzów a wymiary to wałek 20,00 mm, tulejka 20,01 mm. Tyle na chwile obecną. Przepraszam, że tak chaotycznie napisałem, ale wszystko na szybko, ponieważ jestem teraz w pracy.
    User removed account
    Level 1  
    kot mirmur
    Level 33  
    Kolego Phanic- to przypadkiem jest konstrukcja Adama Słodowego? Co na tym chcesz obrabiać,i z jaką precyzją?