Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

miedzman 14 Sty 2019 17:02 6801 53
    alikatek
    Poziom 29  
    Zapewne jest to ciekawa lampa, jednak nie miałbym dla niej zastosowania. Jej duża moc i małe wymiary nie są zbyt zachęcające do domowego zastosowania ze względu na dużą ilość generowanego ciepła. Ja potrzebuję lampek UV-C co najwyżej do sterylizacji butów, łazienki i kuchni. O dziwo te 3W nawet dobrze sobie radzą w większym pomieszczeniu tylko trzeba je co jakiś czas przekładać aby światło dotarło wszędzie. To jest ich minus. Mała moc i mała ilość generowanego światła. Drugi minus to dosć trudna do zdobycia oprawka E17. Swoje musiałem na aliexpress zamówić osobno bo w Polsce nigdzie nie mogłem kupić.
    Ciekawe czy autor zamówił oprawki w chinach czy gdzieś w Polsce. może podrzuci jakiś link gdzie takowe oprawki można dostać. bo i na aliexpress trzeba się trochę naszukać.
    japko1024
    Poziom 17  
    Nie wiem, czy duża moc jest problemem - można dać dławik/kondensator o większej impedancji i będzie świecić z mniejszą mocą. Często tak się robi przy konstruowaniu kasowników EEPROM. Tylko nie wiem, jak to wpływa na żywotność.
    shac0
    Poziom 8  
    Głupie pytanie.
    Do usuwania grzybów, pleśni, nadmiarów wilgoci z pomieszczeń , poddaszy miałoby to zastosowanie ?
    shac0
    Poziom 8  
    fotomh-s napisał:
    Wilgoci nie usuniesz światłem...
    \
    Uprzedzałem że głupie pytanie
    Wilgość to raczej osuszacz powietrza (są takie jednak efekty słabe , bardzo dużo trzeba prądu zużyć)
    No ale pleśni , grzyby i inne pozostałości po wilgoci chyba tak ?

i tak przy okazji nowych bajerów z chin. Może jest coś wartego przemyślenia pod tym kątem?
    alikatek
    Poziom 29  
    Co do usuwania grzybów pleśni i bakterii jest to zapewne skuteczne. Jednak pewnie ten grzyb masz na ścianie, siedzący w tynku. Światłem usuniesz tylko wierzchnią warstwę. Reszta siedzi pewnie w tynku i szybko się zregeneruje jak tylko wyłączysz światło.

Lampy tego typu pomagają usunąć zapach stęchlizny przez wybicie mikroorganizmów odpowiedzialnych za jego produkcję.

Wilgoci nie usuną, do tego służą osuszacze powietrza. Elektryczne czy też chemiczne, wybór jest spory.
    shac0
    Poziom 8  
    alikatek napisał:
    Co do usuwania grzybów pleśni i bakterii jest to zapewne skuteczne. Jednak pewnie ten grzyb masz na ścianie, siedzący w tynku. Światłem usuniesz tylko wierzchnią warstwę. Reszta siedzi pewnie w tynku i szybko się zregeneruje jak tylko wyłączysz światło.

Lampy tego typu pomagają usunąć zapach stęchlizny przez wybicie mikroorganizmów odpowiedzialnych za jego produkcję.

Wilgoci nie usuną, do tego służą osuszacze powietrza. Elektryczne czy też chemiczne, wybór jest spory.

no właśnie taka mała lamkpa to się nawet za ścianę może zmieścić (stare budownictwo) więc w sumie plus

a znacie jakieś chińskie odpowiedniki takich osuszaczy ??
    stasiekb100
    Poziom 25  
    Wilgoci nie mam, pracuje wentylacja, koszt 30 zł na 2 miesiące, powietrze ogrzewam ciepłem z piwnicy jest tam około 12°C. Pompuje powietrze do środka. Pierwsze dwa tygodnie było zimno, potem wyschły sciany i jest normalnie.
    dj.max7
    Poziom 15  
    Nie przesadzaj z tą szkodliwością naświetlaczy o mocy max kilku wat stosowanych co jakiś czas nie dłużej jak kilka minut, tego typu artykuły to tylko fantazja ludzi zajmujących się ich pisaniem.
    miedzman
    Poziom 10  
    naświetlacze UV-A o niskiej mocy i niskiej efektywności
    (Swietlówki do paznokci, czarne świetlówki, diody LED UV) są nieszkodliwe do momentu, do kiedy nie trzymasz ich sobie 10cm od oka albo nie przebywasz długo w takim oświetleniu.(długo w sensie że kilka godzin)
    Tak prawdę mówiąc to wzrok możesz sobie uszkodzić dowolnym źródłem światła jeżeli będziesz je trzymał zbyt blisko oka (natężenie światła będzie za duże)
    alikatek
    Poziom 29  
    Nie chcę być złośliwy, ale strona polki.pl z techniką ma niewiele wspólnego.
    Skoro paznokcie hybrydowe powodują wzrost zachorować na raka skóry to może proponuję zainteresować się składem samych lakierów? W końcu po takim zabiegu ma się kontakt z jakimś typem żywicy utwardzanej UV. Dodatkowo ma się ten kontakt długo, bo takie paznokcie nie robi się na jedną imprezę.
    Naświetlacze UV-A są nieszkodliwe, do momentu jak się na niego nie patrzysz długi czas. Tak samo nie patrzy się w żarówki i tak samo nie patrzy się w słońce.
    odalladoalla
    Poziom 22  
    miedzman napisał:
    naświetlacze UV-A o niskiej mocy i niskiej efektywności
    (Swietlówki do paznokci, czarne świetlówki, diody LED UV) są nieszkodliwe do momentu, do kiedy nie trzymasz ich sobie 10cm od oka albo nie przebywasz długo w takim oświetleniu.(długo w sensie że kilka godzin)
    Tak prawdę mówiąc to wzrok możesz sobie uszkodzić dowolnym źródłem światła jeżeli będziesz je trzymał zbyt blisko oka (natężenie światła będzie za duże)

Banialuki opowiadasz, zmierzyłeś choć raz ilość emitowanego przez twoją lampę promieniowania UV-C i dozę jaką przyjmujesz?
    Na jakiej podstawie oceniasz iż UV-A jest nieszkodliwe, możesz przytoczyć jakieś badania własne?
    Ponownie doza (czyli pośrednio czas działania i moc źródła).
    A pan handlarz lampami UV-C 1000 Watowymi powinien do kryminału trafić. To są lampy dla przemysłu poligraficznego mogące popalić skórę w kilka minut, mogą pracować jedynie w "zamknięciu".
    document..).pdf Download (1.16 MB)
    alikatek
    Poziom 29  
    To wytłumacz mi Panie kolego, dlaczego lampy UV-A są łatwo dostępne w sprzedaży, dlaczego nie ma na nich żadnych znaków ostrzegawczych i dlaczego ich cena jest minimalnie wyższa niż zwykłych świetlówek?
    Wyraziłem się o lampach o śmiesznej mocy (góra kilka Watt) i zapewne marnej efektywności emitowania światła UV-A.

Prosze mi pokazać choć jedną diodę LED UV-A nieważne jakiej mocy która ma gdziekolwiek napisane że przebywanie pod jej światłem jest niebezpieczne. Bo dość sporo się naszukałem diody UV-A o mocy około 50W do oświetlenia do robienia zdjęć. Nigdzie nie było nic napisane o szkodliwości dla wzorku czy skóry ani żadnych informacji o maksymalnym czasie bezpiecznego przebywania pod nią.

Świetlówki UV-czarne świetlówki podobnie. Pisze gdzieś na opakowaniu takiej świetlówki że emituje szkodliwe promieniowanie? Ich się używa jako oświetlenia w efektach na scenie, jako oświetlenia nastrojowego czy jako efektów świetlnych w klubach.

Dodano po 4 [minuty]:

Lampy o mocach 125, 400W UV-A już pewnie nie są takie bezpieczne ze względu na dużą moc i szczątkową emisję innych długości fali, ale takowych nie posiadam i nie o takowych się wypowiadałem. Moja wypowiedź dotyczyła śmiesznych mocy lampek służących raczej do zabawy.

Lampy UV-C są niebezpieczne nawet te o małych mocach.
    odalladoalla
    Poziom 22  
    alikatek napisał:
    To wytłumacz mi Panie kolego, dlaczego lampy UV-A są łatwo dostępne w sprzedaży, dlaczego nie ma na nich żadnych znaków ostrzegawczych i dlaczego ich cena jest minimalnie wyższa niż zwykłych świetlówek?
    Wyraziłem się o lampach o śmiesznej mocy (góra kilka Watt) i zapewne marnej efektywności emitowania światła UV-A.

Prosze mi pokazać choć jedną diodę LED UV-A nieważne jakiej mocy która ma gdziekolwiek napisane że przebywanie pod jej światłem jest niebezpieczne. Bo dość sporo się naszukałem diody UV-A o mocy około 50W do oświetlenia do robienia zdjęć. Nigdzie nie było nic napisane o szkodliwości dla wzorku czy skóry ani żadnych informacji o maksymalnym czasie bezpiecznego przebywania pod nią.

Bo istnieje coś takiego jak "pazerność na pieniądze" czyli dominator na rynku handlu jak może, to sprzeda zużyty pręt paliwowy z reaktora atomowego jako uprzyjemniacz życia erotycznego. Dziwisz się iż majfrendy chcą zarobić na naiwniakach? To nie ich problem tylko importera dołączyć odpowiednią informację. A ,że importer żeruje na tym iż instytucje powołane do tego by ścigać takich "typów" obijają się szczególnie u nas...
    Dbaj o własne zdrowie to twoje zdrowie.
    Jest nadmiar towaru na rynku trzeba to sprzedać wszelkimi sposobami.To są lampy specjalnego przeznaczenia o konkretnych parametrach i zastosowaniach a że paru cwaniaków uznało iż można "wypromować" zapotrzebowanie na 'innego rodzaju zastosowanie' niż były te lampy przeznaczone-ludzi też już jest nadmiar, a efekty działania są opóźnione-nim się połapią od czego dostali "kancera" to handlarzyki będą się czym innym zajmowali.
    657.pdf Download (28.96 MB)
    dj.max7
    Poziom 15  
    odalladoalla napisał:

A pan handlarz lampami UV-C 1000 Watowymi powinien do kryminału trafić. To są lampy dla przemysłu poligraficznego mogące popalić skórę w kilka minut, mogą pracować jedynie w "zamknięciu".

Do kryminału to za szerzenie głópoty powinni zamykać idiotów różnego pokroju,
    przecież nikt ci nie każe kupować więc po co te wypociny napisałeś
    ktoś kto kupuje lampę uv-c o tej mocy za pewne wie co robi, i ma dla tej lampy konkretne przeznaczenie, np. dezynfekcja wody w basenie i to bardzo skuteczna.
    alikatek
    Poziom 29  
    @odalladoalla W takim razie sprzedawcy tych lampek powinni iść do kryminału za nie informowanie kupujących o ryzyku wynikającym z stosowania takich lampek.

Lampy UV-A dostępne są od dawna, jakoś nie słyszałem żeby ktoś bezpośrednio od nich raka dostał. Weź sobie też pod uwagę to, że światło słoneczne zawiera w sobie UV-A i UV-B (śladowe ilości UV-C, ale to jest pochłaniane przez warstwę ozonową). Ty w okresie letnim czesto przebywasz na słońcu, wpada ci to światło oknem do domu (szkło blokuje UV dość skutecznie, ale w lecie okna ma się pootwierane.) odbija się od różnych przedmiotów i trafia na twoją skórę nawet wtedy, kiedy przebywasz w cieniu. Stosujesz za każdym razem krem z filtrem na całym ciele? wątpię.
    Jasne że światło UV-A nie jest dla nas zdrowe (o ile strumień jest znaczny), podobnie i UV-B nie jest zdrowe choć we właściwej dawce powoduje produkcję ważnej dla nas witaminy D.

Nie uważam żeby źródła światła UV-A o śmiesznych mocach kilku Watt emitowały go na tyle dużo, że byłoby w stanie zrobić nam krzywdę. przy długotrwałym, codziennym przebywaniu pod takim światłem zapewne tak, jednak nikt nie siedzi pod tym ciągle i nie używa tego jako oświetlenia roboczego. Dodatkowo te UV ledy to swieca bardziej zwykłym światłem niebieskim niż UV. Świetlówki to nie jestem pewien co do ich efektywności, jednak nie są dostępne w mocach większych niż 20W (realnie 20W, chińczyk pisze na niej 40W)

Zgadzam się z @dj.max7 , ze jak ktoś chce kupić lampę UV-C o mocy 1kW to doskonale wie co robi i ma dla niej właściwe zastosowanie.

Dodano po 7 [minuty]:

W sumie podobno te lampy 1kW generują bardzo dużo ozonu. możliwe że sam się skuszę skoro sprzedawca chce tylko 40zł za szt. Zamknę to wtedy w metalowej oprawie i zrobię przedmuch aby lampa generowała tylko ozon a światło nie wydostawało się poza obudowę. Niby mam też tą CCFL UV-C 20W ale jest niewystarczająca do skutecznego wypełnienia ozonem pomieszczenia 6x8x3m. Zajmuje to po prostu za dużo czasu.
    Tylko muszę wiedzieć jakie to jest wrażliwe na wibracje-żeby się przypadkiem nie rozszczelniła a rtęć nie dostałą się do pomieszczenia i ile to generuje ciepła. Oraz czy odpali na stateczniku małej mocy 40/125W.
    odalladoalla
    Poziom 22  
    Lampa o nominalnej mocy 5 W. Jarznik w tej lampie pobiera 5 W lecz emituje także w UV-A i UV-B część pasma widzialnego (to co widzisz jako niebieską poświatę)oprócz tego iż żarnik zużywa na swoje potrzeby.
    Popatrz na wykres "kolorów"-tam zaznaczone są piki w paru miejscach- 254 nm nie masz szans widzieć.
    Według producenta emisja w UV-C to jedynie 1,1 W.
    fp92790050...global.pdf Download (2.39 MB)
    Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.32 MB)

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.14 MB)
    z drugiej strony obudowy "trzonka" jest wygrawerowany laserowo napis "protected your eyes and skin", niestety już tak wyblakły iż aparat nie jest w stanie tego uchwycić
    Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.18 MB)

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.22 MB)
    to co widać to pasmo widzialne z pików UV-C, nie jest w stanie sfotografować aparat ani dostrzec oko, można dostrzec "wtórne" objawy działania tego promieniowania fluorescencję i fotoluminescencję.Szpat islandzki potraktowany fotopenetrantem i poddany UV-A by ujawnić pęknięcia(mikro) słabo widoczne w "normalnym świetle.
    Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP58..JPG Download (876.56 kB)

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (896.2 kB)

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (257.14 kB)
    emisja (natężenie) ze starego 15-letniego gruchota
    Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.24 MB)

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpressIMGP59..JPG Download (1.17 MB)
    dawka po 8 minutach-przyrząd ma ustawiony
    auto-off na 10 minut nie chciało mi się przeprogramowywać, można ekstrapolować na większe czasy.
    Chwilowo nie mogę dodać następnego załącznika bo przekroczyłem limit 10 plików a posta pod swoim postem nie wolno umieszczać (regulamin).

Opracowanie dotyczące dopuszczalnych norm działania (mocy i czasu działania na ludzika) "różnych"
    lamp o losowo dobranych parametrach-co prawda po francusku ale jest tabela z "cyframi".
    dj.max7
    Poziom 15  
    @odalladoalla

tak te lampy generują naprawdę dużo ozonu jusz po kilku sekundach od włączenia czuć ozon w całym pomieszczeniu, co do wrażliwości na wstrząsy to tak jak każda żarówka do póki się nioe rozbije to i rtenć się nie wydostanie,
    statecznik o mocy 40/125W pewnie się po chwili spali, lepiej szeregowo kondensator albo halogen lub jakiś grzejnik.
    alikatek
    Poziom 29  
    @odalladoalla to co pokazujesz to jakaś lampka do dezynfekcji wody... To jest typowa lampka z UV-C. jak to się ma do zabawek do świecenia w klubach?
    Ta lampka bez luminoforu to chyba oczywiste że nie służy do oświetlenia. Nie ma ona luminoforu mającego blokować szkodliwe UV (a raczej przekształcać w światło widzialne)
    Mowa była o świetlówkach z czarnym luminoforem.
    Lokomotion
    Poziom 11  
    A może do dezynfekcji zastosować diodę UV-C z ali ?
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Diody LED raczej słabo sobie radzą z UV-C. Byli tacy co chcieli tak kasować EPROMy i raczej im to nie wychodziło. Kup normalną świetlówkę UV-C, nie ma co kupować LEDa UV-C który zapewne faktycznie emituje tego UV-C tyle co nic...
    odalladoalla
    Poziom 22  
    Zaczyna się wiosna, Słonko świeci intensywniej ( w przenośni-bo nie zmieniło natężenia promieniowania chyba ;) ) i właściwie to naturalne źródło UV-A, UV-B, UV-C potrafi dostarczyć dużo radości. Z tym iż nawet ze zdrowym "naturalnym" opalaniem nie należy przesadzić bo można skończyć tak
    https://www.euromelanoma.org/poland/learn-abo...kin-cancer/rodzaje-nowotwor%C3%B3w-sk%C3%B3ry

A to coś dla adwersarzy zawzięcie twierdzących iż UV-A i UV-B jest takie cacy i niepotrzebnie "demonizowane" bo przecież na świetlówkach "nie ma ostrzeżeń o szkodliwości...dziwne na osiedlu, na którym mieszkam, dwa lata temu było 5 punktów "solarnianych". Spacerowałem dzisiaj po okolicy, nie ma już żadnego.

https://www.euromelanoma.org/poland/hudcancer-fakta/promieniowanie-uv-i-jego-skutki