Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

miedzman 10 Sty 2019 16:39 6822 53
 • Poniższy artykuł zdecydowałem się napisać, ponieważ nigdzie w polskim internecie nie mogłem znaleźć informacji na temat lamp bakteriobójczych UV-C z aliexpress. Jedyne co znajdowałem to informacje na temat lamp szpitalnych, które są bardzo drogie i nie koniecznie łatwo dostępne. Zdecydowałem się przetestować dwa rozwiązania. Małą lampkę UV-C E17 3W oraz świetlówkę UV-C CCFL 20W. Być może nie będzie to jakiś porywający test, jednak powinien on ukazać te informacje, których ja poszukiwałem z marnym skutkiem przez kilka godzin.

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress
  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  Tak oto prezentują się nasze obiekty testów:

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  Na zdjęciu widzimy lampę CCFL UV-C 20W. Różni się ona trochę od znanych nam świetlówek. Jest pozbawiona luminoforu, dzięki czemu promieniowanie UV-C nie jest przekształcane na światło i swobodnie przechodzi przez cienkie szkło, z którego zrobione są rurki. Tak prezentuje się lampa od razu po włączeniu:

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress


  Jak można dostrzec na zdjęciu światło przez nią emitowane ma ładny, niebieskawy kolor. Nie należy na nie patrzeć. Jest ono szkodliwe dla naszego wzroku i skóry. Lampa zapala się od razu, nie podgrzewajac skrętek. Sugeruje to start na zimno.

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  Powyższe zdjęcie przedstawia lampę po 5 minutach pracy. Jak można dostrzec światło przybrało jaśniejszy niebieski kolor a jego strumień się zwiększył. Wyładowanie widoczne w rurce ustabilizowało się. Lampa osiągnęła swoją właściwą moc.

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  Z racji tego, że jest to forum typowo elektroniczne większość z Was pewnie interesuje co skrywa zasilacz do rurki. Otóż... nie ma tam nic ciekawego. Jest to standardowa przetwornica do zasilania świetlówek kompaktowych. Nie ma ona PTC, co jedynie potwierdza wypisaną wyżej tezę o zimnym starcie lampy. Nie jest to rozwiązanie dobre ponieważ powoduje szybsze zużycie się rury wyłądowczej i problemy z zapłonem w niskich temperaturach.

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  A to nasz drugi obiekt testów. Mała lampka UV-C 3W. Ma ona wyraźnie inną konstrukcję niż powyższa. W jej wnętrzu można zauważyć dwie skrętki połączone z soba szeregowo. z miejsca ich połączenia została wyprowadzona mała blaszka. Jest ona połączona ze środkiem skrętek. Oczywiście nasza lampka nie nadaje się do bezpośredniego włączenia do 230V. Wymaga ona zasilacza. Według sprzedawcy wystarcza jedynie kondensator szeregowy 4.7uF. Tak też zdecydowałem się uruchomić lampkę. Nie miałem akurat kondensatora 4.7uF/400V, więc zastosowałem dwa mniejsze połączone równolegle. Tak, wiem że to co zrobiłem to czysta prowizorka, jednak nie mam na chwilę obecną oprawki E17. Przyznam się szczerze, że myślałem, że oznaczenie oprawki E17 to jakiś błąd i lampka będzie pasować do standardowej E14. Niestety nie pasuje. Oprawki oczywiście zakupiłem, jak tylko dotrą to kondensatory ukryję w małej plastikowej obudowie na przewodzie a wszystkie wyprowadzenia dokładnie zaizoluję.

  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress

  Zapłon lampki przebiega dość ciekawie. Po podaniu zasilania pierw podgrzewają sie skrętki do koloru ciemnopomarańczowego. Następnie pojawia się delikatne niebieskawe wyładowanie przy górze skrętek, po czym staje się ono dominujące a lampka przyjmuje kolor jaskrawoniebieski.


  Test właściwy

  Generowanie ozonu. Obie lampy zamówiłem w wersji emitującej ozon.

  ->CCFL. Po włączeniu natychmiast daje się wyczuć woń ozonu. Wystarczy 10minut pracy lampy w pomieszczeniu 3x2.80x2.30 (łazienka) aby woń ozonu stała się nieznośna, a wręcz gryząca. Skuteczność w generowaniu ozonu oceniam bardzo wysoko. Krótki czas pracy i całe pomieszczenie wypełnia się pożądanym przez nas gazem.
  ->Lampka 3W. Po włączeniu woń ozonu daje się wyczuć z bliskiej odległości. Przy pracy w pomieszczeniu o wymiarach 3x2.8x2.30 po 10 minutach woń ozonu była wyczuwalna, jednak była o wiele razy słabsza niż w przypadku lampy 20W. Po 20 minutach różnica nie była duża. Prawdopodobnie w tym pomieszczeniu produkcja ozonu przez lampę miała podobną efektywność jak rozpad ozonu na tlen, stąd woń ozonu była, ale jego stężenie wzrastało minimalnie.

  Do powyższego testu lampy były podwieszone pod sufitem i ustawione mniej wiecej w centrum pomieszczena. Nie był stosowany żadny nadmuch ani nic wspomagającego krązenie powietrza w pomieszczeniu.

  test usuwania zapachu powodowanego przez rozkład

  Następny test to miejsce w którym wiem że będą występować liczne rodzaje bakterii i grzybów. Był to oczywiście... kurnik. Przed testem zostały z niego usunięte kury, drzwi i okno szczelnie zamknięte. Pomieszczenie zostało także dokładnie wysprzątane a grzedy zostały umyte. Wymiary pomieszczenia to około 3x3x2m, jest ono zamieszkiwane przez 20 kur. Lampa została zamontowana w centrum pomieszczenia i połączona z automatem czasowym mającym włączać ją na 30 minut co godzinę. Dezynfekcja trwała cały dzień, w tym czasie kury chodziły sobie po polu a kurnik pozostawał zamknięty. Wieczorem jak zajrzałem do pomieszczenia to zapach ozonu był wręcz gryzący. Okno i drzwi zostały otwarte aby się przewietrzyło. Po godzinie w pomieszczeniu zapach kur/odchodów był wiele mniejszy niż przed. Znaczyłoby to, że lampa skutecznie wyeliminowała pewnie większość drobnoustrojów.
  Małą lampkę natomiast zdecydowałem się przetestować w miejscach wymagających mniejszej mocy. Dokładnie to szafka na buty i zamrażarka. Lampka była włączona na stałe, przez około godzinę. Jeżeli chodzi o zapach przepoconego obuwia to dała sobie radę doskonale. Z rozmrożoną zamrażarką już był lekki problem. Zapewne była w stanie unicestwić sporą część bakterii i grzybów ale z niektórymi (możliwe że w szczelinach) nie dała sobie już radę. Zastosowałem więc lampę większą. Skutek był o wiele lepszy.


  Ja z zakupu jestem zadowolony. Jak dla mnie doskonale spełniają swoje zadanie. Mają zabijać bakterie i grzyby w dwojaki sposób. Przy użyciu światła UV-C i ozonu w znacznym stężeniu.

  Należy jednak pamiętac też o względach bezpieczeństwa. Światło UV-C powoduje oparzenia na skórze, "naświetlenie oczu" czyli poparzenia oka. Długotrwała ekspozycja na takie światło zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Dlatego lampę uruchamiajmy z dala od roślin, zwierząt i nas samych przede wszystkim. Dodatkowo światło UV-C przyspiesza blakniecie kolorów i pogarsza trwałość niektórych rodzajów plastiku. Dlatego starajmy się nie robić dezynfekcji zbyt długo, nie zostawiajmy lampy np. w pokoju na cały dzień kiedy idziemy do pracy.

  Myślę, że nakreśliłem części z Was, jaki efekt taka lampa daje, a o to przede wszystkim i chodziło w tym artykule.
  Dziękuję za uwagę.
  Pozdrawiam.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  miedzman
  Poziom 10  
  Offline 
  Specjalizuje się w: uczę się wszystkiego na raz :)
  miedzman napisał 57 postów o ocenie 34, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Bieszczady :P. Jest z nami od 2015 roku.
 • #2
  Ash Ketchum
  Poziom 27  
  miedzman napisał:

  Małą lampkę natomiast zdecydowałem się przetestować w miejscach wymagających mniejszej mocy. Dokładnie to szafka na buty i zamrażarka. Lampka była włączona na stałe, przez około godzinę. Jeżeli chodzi o zapach przepoconego obuwia to dała sobie radę doskonale.

  Potwierdzam sam wkładam do butów świetlówki TL5 8W UV-C - przezroczyste, jedną mam Philips a drugą Osram. Podpinam dwie szeregowo przez 13W statecznik oraz używam starterów Philips S2 do szeregowego łączenia rur bo na S10 nie odpalą. Ja to nieraz na noc zostawiam w szafce włączone i powiem że jest to naprawdę skuteczne. Próbowałem też ze świetlówkami PL-C 9 i 11w na trzonku G23 i dedykowanym stateczniku - efekt także dobry a te świetlówki są krótsze to łatwiej je do buta schować.
 • #3
  alikatek
  Poziom 29  
  @Ash Ketchum Nie odbarwiają ci butów? Widziałem na internecie sporo zdjęć obuwia uszkodzonego przez nadmierne "dezynfekowanie" go światłem UV-C.

  Sam korzystam z podobnych, bardzo skuteczne a przede wszystkim trwałe. Tyle że ja to włączam góra na pół godziny.

  Ode mnie spory plusik ;)
 • #4
  Ash Ketchum
  Poziom 27  
  Nie odbarwiają. Kiedyś może przetestuję moje świetlówki na wydrukach z atramentówki. Poza tym nieraz widziałem zżółknięty plastik zwykłej świetlówki kompaktowej pewnie od UV. A co do bezpieczeństwa sam nieraz naświetliłem sobie oczy jarznikiem z lampy rtęciowej. Nieprzyjemne to jest ale na szczęście przeszło.
 • #5
  japko1024
  Poziom 17  
  Ciekawe, czy robią też (albo robili) świetlówki kompaktowe takie, jak ta druga lampa (oczywiście z luminoforem i ze zwykłego szkła, a nie z kwarcu). Zastanawiam się, czy zgromadzony w kondensatorze o takiej pojemności ładunek jest bezpieczny, czy nie trzeba dodać równolegle rezystora np. 1M, żeby nie pozostawał naładowany zbyt długo po odłączeniu zasilania.
 • #6
  ElectroTom
  Poziom 24  
  Ja się chciałem zapytać, czy świetlówki od lampy utrwalającej lakier paznokci, miały by zastosowanie w dezynfekcji?
 • #9
  Marek_Ertew
  Poziom 16  
  Tutaj jest instrukcja obsługi mniejszej lampki UV.
  https://www.youtube.com/watch?v=aBrLeOVBCaE

  W rzeczywistości jest to żarówka z dodatkiem rtęci. Gdy żarniki rozgrzeją się do odpowiedniej temperatury, niskie napięcie jest wystarczające do jonizacji opar rtęci i emisji promieniowania UV.
  Warto wiedzieć że zabawy z zasilaniem sieciowym i kondensatorem są jedną z wielu dróg. Wersja bezpieczniejsza (jeśli przemilczymy kwestię promieniowania UV) to około 24VAC z ogranicznikiem prądu. Jeśli żywotność nie jest dla nas ważna, to w ostateczności tą żarówkę UV da się też odpalić z DC.
 • #11
  fotomh-s
  Poziom 21  
  Cytat:
  Z racji tego, że jest to forum typowo elektroniczne większość z Was pewnie interesuje co skrywa zasilacz do rurki.

  A ja myślałem że większość z nas interesuje to jak szybko (szczególnie ta mała) wykasuje pamięć EPROM ;-)
  Jeśli masz jakiegoś EPROMa to zrób test, może akurat będzie to dobry materiał na tanią kasowarkę.
 • #12
  perszeron
  Poziom 20  
  fotomh-s napisał:
  Cytat:
  Z racji tego, że jest to forum typowo elektroniczne większość z Was pewnie interesuje co skrywa zasilacz do rurki.

  A ja myślałem że większość z nas interesuje to jak szybko (szczególnie ta mała) wykasuje pamięć EPROM ;-)
  Jeśli masz jakiegoś EPROMa to zrób test, może akurat będzie to dobry materiał na tanią kasowarkę.


  lampa "UV-5W Germicidal Lamp UV-C 254nm" kasuje EPROMAa w czasie około 5-6 minut .
 • #13
  Hetii
  Poziom 15  
  Ja parę dni temu zakupiłem uvc136 36W aby stworzyć boxa do naświetlania obudowy c64. Tak się zastanawiam czy nie za dużej mocy oraz jaka powinna być minimalna odległość od obudowy. Do tego planuje użyć jeszcze perhydrolu rozcieczonego, tak z 15%.

  Co do tej małej lampy to także sie zastanawiam, czy jej nie kupic do programatora eprom. Ewentualnie moge też tą dużą użyć, ale czytałem ze jest ryzyko uszkodzenia epromu przez zbyt długą ekspozycje. Inni natomiast twierdza ze po skasowaniu trzeba naświetlać jeszcze z 20m, wiec sam nie wiem do końca ile czasu i jaką mocą taki zabieg powinien być wykonywany.

  Co do ekspozycji światła uvc na człowieka to jest jakiś bezpieczny okres, czy najlepiej odpalać świetlówki pod jakimś przykryciem?

  Może koledzy też znają jakiś ciekawy układ startera, bo jedyne co mam to układy ze zwykłych świetlówek.
 • #14
  miedzman
  Poziom 10  
  Tak, rezystorek 1M równolegle do kondensatorów byłby dobrym wyjściem.
  Nie bawię się w programowanie, nie mam pamięci eeprom żeby przetestowac ile czasu lampa potrzebuje na jego wykasowanie.
  Świetlówki do paznokci nie emitują UV-C. Są one nieszkodliwe dla naszych oczu i skóry. Swiatło UV-A wykorzystuje się często do wykonywania efektów świetlnych, ponieważ na białych obiektach daje interesujące efekty.
  Światło UV-C jest szkodliwe dla nas, nie powinniśmy wystawiac się na jego działanie. Jakiś bezpieczny czas zapewne jest, bo jednak światło słoneczne ma w swoim spektrum trochę UV-C.
 • #15
  hubiwit
  Poziom 25  
  Zastanawiałem się zawsze nad umieszczeniem takiej lampy w obudowie parownika od klimy w samochodzie. Tylko pytanie czy ilość generowanego ozonu była by szkodliwa podczas jazdy i czy światło docierało by we wszystkie zakamarki między lamelkami parownika. Takie świetlówki są stosowane również w dystrybutorach wody pitnej podłączonych do sieci wodociągowej. Świetlówki UV-C są ogólne dostępne u dystrybutorów źródeł światła np. Osrama. Używałem do testowania odporności bannerów z różnych drukarni na światło słoneczne.
 • #16
  Qbas060
  Poziom 14  
  Co do klimy w aucie jak i butów to wystarczy sam ozon. Raczej nie jeździł bym z "generatorem" ozonu w aucie bo to troche niezdrowe :) ale skoro do odgrzybiania klimatyzacji wykorzystuje się ozon bez światła UV (zamknięty obieg powietrza i generator na siedzeniu) to buty można schować do szczelnego pojemnika, w którym znajdzie się miejsce na żarówkę i osłonę, która nie pozwoli promieniom UV na odbarwienie tworzyw sztucznych. Wytworzony ozon nie będzie miał gdzie się ulatniać i załatwi grzyby i bakterie
 • #17
  alikatek
  Poziom 29  
  W samochodzie podczas jazdy bym tego nie stosował. Ozon w znacznym stężeniu jest toksyczny. Samochód ma małą objętość to stężenie mogłoby być spore.
  Do odgrzybiania klimy jak najbardziej się nadaje. Zamknąć to w małej plastikowej obudowie z wentylatorem i zostawić na parę godzin. Tak czy inaczej odgrzybianie klimy ozonem nie zawsze jest skuteczne. Zależy co i ile tego jest w wymienniku.
 • #18
  elmo3000
  Poziom 12  
  Dla chętnych eksperymentów :D

  na znanym portalu aukcyjnym firma trzmiel ( sklep akwarystyczny ) sprzedaje szczelne lampy UVC 3W po ok 32 pln do akwariów. Sam taką kupiłem i glony niszczy wyśmienicie.
 • #20
  maras52
  Poziom 14  
  Cytat:
  Swiatło UV-A wykorzystuje się często do wykonywania efektów świetlnych, ponieważ na białych obiektach daje interesujące efekty.


  Na Plastik'u 70 też ;) Pamiętam jak "modne" były zimne katody (i całe UVreactive) do komputera fajnie wtedy firanki świeciły na niebieskawo-fioletowo (ściany miałem kolorowe więc bez efektu)
 • #21
  misiek1111
  Poziom 25  
  miedzman napisał:
  Obie lampy zamówiłem w wersji emitującej ozon.

  A jak generuje się ozon w tych lampkach?
 • #22
  maras52
  Poziom 14  
  Cytat:
  A jak generuje się ozon w tych lampkach?


  Poprzez rozpad wiązań cząsteczek O2 pod wpływem UV (254 nm) dając tym samym wolne atomy które łączą się z cząsteczkami O2 tworzą O3.
 • #24
  Przemek7
  Poziom 16  
  maras52 napisał:
  Cytat:
  A jak generuje się ozon w tych lampkach?


  Poprzez rozpad wiązań cząsteczek O2 pod wpływem UV (254 nm) dając tym samym wolne atomy które łączą się z cząsteczkami O2 tworzą O3.


  Chyba 182 nm?

  więc specyficzna lampa, szkło.

  Proszę kogoś zorientowanego o wskazanie markowych lamp przewidzianych do generowania ozonu.

  Wg mojej skromnej wiedzy ozon jest gazem bezwonnym, towarzyszacy zapach/smród to tlenki azotu powstające szczególnie wtedy kiedy energia generatora ozonu jest zbyt duża do warunków reakcji O2 -> O3. Ktoś rozwinie?
 • #25
  michał_bak
  Poziom 17  
  Według skromnej Wikipedii, ozon- pachnący.
 • #27
  dj.max7
  Poziom 15  
  Witam jak ktoś jest zainteresowany lampami UV-C o mocy 1000W to posiadam kilkanaście szt. naprawdę dużo ozonu generują
  Mały test tanich lamp dezynfekcyjnych UV-C z aliexpress
 • #29
  dj.max7
  Poziom 15  
  Na pewno 1000w lampy mają 32cm długości i średnica chyba 30mm są produkcji ussr
  a do czego służyły? pewnie do dezynfekcji pomieszczeń zamieszczam ciekawy filmik
  https://www.youtube.com/watch?v=o5xlD5ToxGk
  Jeżeli chodzi o zapłon to jak jest zimna startuje bez problemu przez żarówkę halogenową o mocy co najmniej 500W może też być grzejnik lub duży kondensator silnikowy przynajmniej z 30uF
  jak lampy są rozgrzane trzeba zjonizować gaz podając iskrę na bańkę tak jak w lampach błyskowych.