Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym

lotos12 10 Sty 2019 18:23 2418 12
  • Witam. Dzisiaj chciałbym zaprezentować moją wersję Boomboxa . Różni się on od tych, które można zobaczyć w internecie tym, że posiada wbudowaną chłodziarkę do napojów, Boombox ma bardzo dobry dźwięk, ponieważ użyłem gotowych głośników. Chłodziarka do napojów również działa poprawnie, lecz aby schłodzić napój do temperatury poniżej 15 stopni potrzeba dużo czasu. Boombox zasilany jest z akumulatora. Jeżeli chodzi o słuchanie muzyki na jednym ładowaniu, to podejrzewam, że pogra parę dni w zależności od głośności słuchania. Zapraszam do komentowania, jeżeli film się spodobał, to zostaw łapkę górę.
    Głównym zadaniem tego sprzętu jest pogrywanie na imprezkach typu grill z rodzinką na świeżym powietrzu itp.
    Tu macie link na YouTube do filmu jak krok po kroku budowałem ten sprzęcik.
    https://youtu.be/g0re_HVh6RM
    Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym Boombox i Chłodziarka do Napojów w jednym

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Sty 2019 22:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A już już miałem nadzieję... niestety; nie obylo się bez pudełka kartonowego i termogluta.

lotos12 napisał:
    o podejrzewam, że pogra parę dni w zależności od głośności słuchania.
    Lub godzin jeśli używa się "chłodziarki".
    lotos12 napisał:
    Boombox ma bardzo dobry dźwięk, ponieważ użyłem gotowych głośników.
    No faktycznie - jakość dżwięku oceniasz najwyraźniej na podstawi łopotu membrany głośnika niskotonowego?

• #3 11 Sty 2019 00:14
    japko1024
    Poziom 17  

Przeczytawszy napis "green laser" myślałem, że jest wbudowany projektor laserowy, żeby robił efekty świetlne, a to tylko pudełko na obudowę :D W sumie dobry pomysł z wkładaniem pada do chłodziarki (było na filmie) - przez jakiś czas dłonie nie będą się pocić :D Przydałby się jakiś schemat, żeby było wiadomo, jak poszczególne części są połączone. Zmieszczą się do chłodziarki jakieś puszki albo butelki o pojemności 0,5 l? Bo to świństwo, co widać na zdjęciu, ma chyba 0,25, a wchodzi na styk :D

398216 Usunięty napisał:
    No faktycznie - jakość dżwięku oceniasz najwyraźniej na podstawi łopotu membrany głośnika niskotonowego?
    W sumie nie wiemy, jak to brzmi - musielibyśmy osobiście posłuchać, bo "najutube" przechodzi przez mikrofon i nasze głośniki.

• #4 11 Sty 2019 17:34
    CMS
    Administator HydePark

japko1024 napisał:
    Przydałby się jakiś schemat, żeby było wiadomo, jak poszczególne części są połączone.

Coraz bardziej się boję, że niedługo, padnie pytanie o schemat podłączenia żarówki i instrukcję jej wkręcenia.

japko1024 napisał:
    Zmieszczą się do chłodziarki jakieś puszki albo butelki o pojemności 0,5 l? Bo to świństwo, co widać na zdjęciu, ma chyba 0,25, a wchodzi na styk :D

To czy się zmieszczą, czy nie, to ma małe znaczenie. Przy tak małej mocy chłodniczej, szybciej umrzesz z pragnienia, niż w ciepły (nawet nie upalny) dzień Twój napój się schłodzi.

• #5 11 Sty 2019 18:11
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

japko1024 napisał:
    nie wiemy, jak to brzmi - musielibyśmy osobiście posłuchać
    Nie wiemy, ale możemy się domyślać... Jak może bowiem grać kolumna wielkości połowy pudełka po butach? Z tego co widzę hi-end to to nie jest na pewno, a raczej plastikowe kolumienki z jakiegoś bumboxa starszej daty - z kilkoma takimi wynalazkami miałem do czynienia i w żadnym z nich nie można było mówić o dobrym dźwięku, a co dopiero o "bardzo dobrym"...
    CMS napisał:
    Przy tak małej mocy chłodniczej, szybciej umrzesz z pragnienia, niż w ciepły (nawet nie upalny) dzień Twój napój się schłodzi.
    Dokładnie... jeden niewielki modulik nie jest w stanie schłodzić żadnego napoju - czy to w butelce, czy puszce - w jakimś akceptowalnym czasie. Dla mnie to zbędna przystawka do samograja, która ponadto zużywa więcej prądu niż cała reszta ustrojstwa. Ostatecznie na pierwszym miejscu był "bumbox" i to powinno być priorytetem. Ciekaw jestem czy to co Autor pisał było poparte jakąś praktyką, czy po prostu to pobożne życzenie Twórcy...?

• #6 11 Sty 2019 18:50
    U92
    Poziom 3  

Nie chce tu pouczać, ale konstrukcja bardzo nieprzemyślana. To raczej nie jest końcówka klasy D, akumulator jest małej pojemności, co w połączeniu z ogniwem Peltiera nie jest dobrym pomysłem.
    Zamiast tych "kolumn" mógłbyś użyć głośników trójpasmowych stosowanych w samochodach, nie ma wtedy problemów z obudową etc.
    Chłodziarka ma małą pojemność, która nie zdoła schłodzić piwa na jednym ładowaniu akumulatora.
    Nie wiem, czy zastosowane jest jakiekolwiek zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.
    ALE
    Od czegoś trzeba zacząć, a to już dobry trop. Nie bierz mojej uwagi za krytykę, a za poradę dot. Przyszłych projektów

• #7 11 Sty 2019 20:52
    alikatek
    Poziom 29  

Konstrukcja całkiem fajna, pomysł jak najbardziej dobry, jednak dwie rzeczy:
    -akumulator masz za mały. Sam amp klasy D jest dobrym pomysłem bo ma małe straty, ale ogniwo peltiera ma już duży pobór. Lepiej zastosować pakiet Li-ion z balancerem 3S. Lżejsze, bardziej pojemne, jak ogniwa pozyskasz z baterii od laptopa to też tanie.
    -pudełko kartonowe z tyłu. strasznie popsuło efekt fajnie wykonanej konstrukcji.

• #8 13 Sty 2019 18:30
    japko1024
    Poziom 17  

CMS napisał:

Coraz bardziej się boję, że niedługo, padnie pytanie o schemat podłączenia żarówki i instrukcję jej wkręcenia.
    Przeczytałeś uważnie to, co napisałem? "Przydałby się jakiś schemat, żeby było wiadomo, jak poszczególne części są połączone.", a nie "żebym wiedział, jak zbudować podobne urządzenie".
    U92 napisał:
    Nie wiem, czy zastosowane jest jakiekolwiek zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.
    Też się nad tym zastanawiałem - i sam widzisz, gdyby był schemat (albo dokładniejszy tekstowy opis), nie byłoby takich wątpliwości.

• #9 14 Sty 2019 08:43
    Tomek515
    Poziom 21  

Dajcie spokój z tym schematem 😀

Kolego trochę położyłeś wykonanie bo to pudełko po laserze jest nie do wybaczenia.
    Pomysł fajny ale chłodziarka na akumulator to ciężki temat bo potrzebuje dużo energii. Już lepiej wziąć turystyczna "na wkłady".
    W ogóle jakie parametry ma to ogniwo?

• #11 16 Sty 2019 12:46
    volt1
    Poziom 26  

Nie wiem w jaki sposób można tym cokolwiek schłodzić, skoro radiator modułu Poltiera jest wewnątrz "chłodziarki. Moduł to pompa ciepła, tu całe ciepło odprowadza do środka znów go nagrzewając.

• #12 16 Sty 2019 14:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

volt1 napisał:
    skoro radiator modułu Poltiera jest wewnątrz "chłodziarki.
    Jeden jest od strony chłodziarki, a drugi wraz z wentylatorem z tyłu.
    Obejrzyj filmik z linka.