Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Auto zasilane lpg - czy można w jakiś sposób garażować?

cynamonik 10 Sty 2019 21:56 336 11
  • #1 10 Sty 2019 21:56
    cynamonik
    Poziom 9  

Zastanawiam się nad zakupem kolejnego auta, ale tym razem z prostym silnikiem benzynowym zasilanym gazem LPG zamiast dotychczasowego na olej napędowy. Problem w tym, że mam dwa garaże:

1
    Dokładnie pod budynkiem (typowa piwnica) z podłogą położoną ok 1,35 m poniżej gruntu, z jakimiś szparami pod drzwiami dwoma okienkami, jednym po prawej stronie, drugim na samym końcu garażu, otwieranymi tylko poza sezonem grzewczym i w tym czasie bardzo dobrej wentylacji.

2
    Przy budynku pod tarasem z podłogą położoną ok 0,75 m poniżej gruntu, z dwoma okienkami na bocznej ścianie otwieranymi poza sezonem grzewczym i nieszczelnymi drzwiami, zatem średniej/dobrej wentylacji, a zatem trzymanie w nich takiego samochodu chyba jest zabronione ze względu bezpieczeństwa?

Czy ewentualnie można doposażyć powyższy garaż o czujniki gazu LPG, nie uruchamiające się w trakcie wyjeżdżania autem? Wjazd od wielu lat odbywa się na zgaszonym silniku z racji spadku (spokojnie nie trzeba pompować hamulca. :)) Prawdopodobnie wykorzystywałbym garaż nr 2, ale tylko jeśli uda się zachować bardzo duży zapas bezpieczeństwa. Okienka w sumie mogłyby być otwarte/rozszczelnione cały rok.

Jeśli nie ma sposobu zorganizuje zadaszenie na terenie posesji na poziomie gruntu. Jednak garaż to garaż, przyzwyczaiłem się od wielu lat. :)

0 11
  • #2 10 Sty 2019 22:12
    gimak
    Poziom 37  

Można założyć w tych garażach czujniki gazu. Przy szczelnej instalacji gazowej czujniki nie powinny być aktywowane po uruchomieniu silnika, tym bardziej, że uruchomiony silnik (prawdopodobnie zimny) będzie początkowo pracował na gazie.
    Najważniejsza więc tu jest szczelność instalacji.

0
  • #3 10 Sty 2019 22:22
    cynamonik
    Poziom 9  

Auto Kia Ceed 1,4 będzie z instalacja fabryczną, planuje zakup 3-4 letniego i sprzedaż po 3-4 latach. Wyłącznie krajowe, od pierwszego właściciela, bez udziwnień i podejrzanych historii/przygód. Zatem chyba ze szczelnością nie powinno być problemu?

0
  • #4 11 Sty 2019 21:32
    4495redberet
    Poziom 15  

Nigdy nie masz pewności czy i jak ktoś tam grzebał.
    Jak kupisz to najlepiej podjechać do dobrego gazownika na serwis instalacji i przy okazji niech sprawdzi szczelność.

0
  • #5 12 Sty 2019 01:39
    piachu1994
    Poziom 27  

gimak napisał:
    że uruchomiony silnik (prawdopodobnie zimny) będzie początkowo pracował na gazie.

Myślę, że będzie pracował na benzynie 🙂
    Czujniki bardzo dobry pomysł, i polecam - sam mam założone. Ze względu na bezpieczeństwo radzę odpalać na benzynie, oraz przed wjazdem z powrotem do garażu też przełączyć na PB, poczekać chwilę i dopiero zaparkować.

0
  • #6 12 Sty 2019 08:08
    Ricoh_220

Poziom 35  

Żadna dobra instalacja nie odpala na gazie.
    Pierwszą miałem w oplu i przełączała się po osiągnięciu właściwej temperatury przez silnik (mogłem wymusić odpalenia na gazie ale manualnie.Obecnie w Octavi instalacja BRC przełącza się sama na gaz również po osiągnięciu przez silnik odpowiedniej temperatury. Oba samochody na co dzień są parkowane w garażu naziemnym nigdy nie było problemów.

0
  • #7 12 Sty 2019 08:29
    zed71
    Poziom 22  

lepiej nie parkować samochodów w miejscach poniżej terenu (tak samo jak nad kanałami) lpg jest cięższe od powietrza i może się gromadzić w niższych partach. tyle teoria. a praktyka- sobie ;)

0
  • #8 12 Sty 2019 08:38
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

zed71 napisał:
    epiej nie parkować samochodów w miejscach poniżej terenu (tak samo jak nad kanałami) lpg jest cięższe od powietrza i może się gromadzić w niższych partach

Jak jesteś kamikadze i upuszczasz sobie gazu to gratuluje głupoty.
    NIe ma fizycznej możliwości żeby gaz opuścił instlalację LPG w sprawnej instalacji.
    NIE MA MOŻLIWOŚCI.

1
  • #9 12 Sty 2019 08:59
    andrzej20001
    Poziom 43  

Warsztaty z kanałami nie naprawiają aut z lpg :) normalnie śmiech. A na poważnie to po prostu wskazany jest zdrowy rozsądek. Auto sprawne to jest ok.

0
  • #10 12 Sty 2019 09:01
    ociz
    Moderator Samochody

Ricoh_220 napisał:
    Żadna dobra instalacja nie odpala na gazie.

5 i 6 generacja nie są "dobre"?

0
  • #11 12 Sty 2019 09:30
    Ricoh_220

Poziom 35  

Akurat tych nie posiadam więc jeśli się myliłem to przepraszam, natomiast wszystkie z którymi mam doświadczenie odpalają na benzynie i potem przechodzą na gaz.

0
  • #12 12 Sty 2019 10:04
    willyvmm
    Poziom 26  

W bezpieczeństwie nie chodzi co się dzieje gdy wszystko jest sprawne, Tylko co się stanie jak cos zawiedzie!

2