Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz Korad KA3003D - nie daje napięcia

10 Sty 2019 22:15 804 13
  • Poziom 11  
    Jakieś 2 lata temu używałem tego zasilacz do ładowania zestawu akumulatorów napięciem 24V. Przy którymś kolejnym podłączeniu pomyliłem kable i podłączyłem akumulator "odwrotnie". Chyba było jakieś pyknięcie i od tego czasu zasilacz nie dawał napięcia. Nie miałem czasu się nim zająć aż do teraz.
    Wszystko niby działa, można ustawić napięcie i prąd na wyświetlaczach ale wciśnięcie "Off/On" zawsze powoduje że na wyświetlaczach V i A pojawia się zero i nie da się tego zera regulatorem zmienić.
    Nie wiem czy to związane z tym odwrotnym podłączeniem akumulatora?
    W środku wszystko na oko wygląda dobrze (nie ma znaków przepalenia czy uszkodzenia).
    Czy ktoś mnie może poprowadzić co mam sprawdzić gdzie szukać uszkodzenia ?

Aktualizacja 11.1 - dodaje zdjęcia.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Jakie dokonałeś pomiary?
    Maco65 napisał:
    W środku wszystko na oko wygląda dobrze

To za mało aby naprawić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Na razie nie mierzyłem niczego. Działa wentylator, działają wyświetlacze więc w pewnym sensie transformator na pewno daje napięcie i zasila te części.
    Kiedyś gdzieś przeczytałem lub usłyszałem, że jak się podłączy inne źródło napięcia (tak jak mój akumulator) odwrotnie to się pali jakaś dioda na wyjściu zasilacza.
    Poczekam jeszcze chwilkę, może ktoś ma podobne doświadczenia z właśnie takim zasilaczem i napiszę mądrą radę... ;)
    Jak się nie doczekam, to będę mierzył. Na tym etapie zakładam, że transformator, prostownik i regulator jest sprawy. Coś się dzieje jak wciskam "Off/On" wtedy wszystko się zeruje....
    Z góry dziękuję !

Dodano po 10 [minuty]:

Robmac napisał:
    Cześć. A możesz zrobić zdjęcie wnętrza? Jak to jest skonstruowane? Przypuszczam że mostek padł po takim zwarciu, jeśli jest takowy?

Bardzo podobne (jak nie takie same) zdjęcia są w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16987430#16987430

Jutro postaram się wstawić "swoje"
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dzięki za chęci pomocy.
    Dodałem zdjęcia do pierwszego wpisu.

Jakby trzeba było dodatkowe lub inne bardziej konkretne miejsce pokazać to piszcie.

Zrobiłem też pierwsze pomiary:
    1. Transformator daje kila napięć zmiennych do przekaźników.
    2. Na wejściu mostka prostowniczego jest 12,2V
    3. Na wyjściu mostka 16,5V

Dodano po 25 [minuty]:

wymontowałem płytkę (tylną) z właściwym zasilaczem i tak patrzę na rezystory R1, R3 i R4 - wyglądają jakby były grzane, może ponad miarę.
    Czy ich przepalenie może powodować takie objawy, że na wyjściu jest brak napięcia ?
    Zdjęcie poniżej.
    Zasilacz Korad KA3003D - nie daje napięciapłytka tył...ktroda.JPG Download (455.01 kB)

Rezystory wylutowane i są przepalone. Nie jestem pewny odczytu wartości na R4 ale wygląda na to, że powinien to być 0,8 Ohma.
    Macie jakieś sugestie jak i gdzie sprawdzić jakie to powinny być wartości rezystorów tak, żeby mieć pewność na 100% ?
  • Poziom 11  
    HD-VIDEO napisał:
    Porównaj z tym sch:

Dzięki.
    Na tym schemacie "power board" ma re rezystory o wartości 0,1Ohma i 2W.
    Byłem dzisiaj w sklepie z wylutowanymi rezystorami i wydaje się, że w moim zasilaczu mają one 3W.
    Wlutowałem 0,1 Ohma 2W i włączyłem...
    Zaczęło się swędem i bardzo gorącym rezystorem R3. To się zaczęło po podłączeniu power-board do main-board więc szybko wyłączyłem zasilanie.
    Wydaje się, że oprócz tych rezystorów jest coś jeszcze nie tak... :(

Spróbuję z rezytorami 1Ohm tak jak wydaje mi się, że odczytałem z kolorów...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dzięki ! Są postępy !

Tranzystory Q1,2,3 są takie same u mnie jak w tym "mocniejszym" schemacie. Ale niektóre rezystory się różnią (np. R7 i R12 u mnie mają 5 Ohm a w tm schemacie 10).

R3 z odczytu kolorów ma raczej 1 Ohm (jest obrazek kilka postów wyżej). Nie mam 100% pewności bo on też się spalił/przegrzał. Ale raczej na pewno pierwszy pasek to brąz, drugi brąz lub czarny lub szary, trzeci złoty. Co daje 1,0 lub 1,1 lub 1,8 Ohm.
    Na tyle na ile rozumiem logikę tego schematu to może nie ma to większego znaczenia czy 0,1 czy 1 ?

Tranzystory Q1 i Q2 popalone ! (dzięki za sugestię). Q3 na mierniku wygląda OK.

Jeszcze znalazłem przepaloną ścieżkę na płytce przy zaciskach, które wychodzą na zewnątrz obudowy - naprawiłem.

Teraz muszę wymienić tranzystory i zobaczymy co dalej...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Wymieniłem tranzystory. Diody w C E tranzystorów Q1 i Q2 sprawdziłem - były OK.
    Jest duuuży postęp. Zasilacz działa prawie poprawnie.

Jedyne czego brakuje do zupełniej poprawności, to fakt, że przy napięciach powyżej 5-8 V napięcie zmierzone miernikiem na wyjściu jest niższe niż nastawione (wyświetlane na zasilaczu) o 0.01-0.05V i różnica jest tym większa im wyższe jest napięcie. Np przy 30V na wyświetlaczu miernik mierzy 29,95V. Drugi miernik pokazuje podobnie. W sumie ta różnica jest chyba nieistotna przy tej klasie zasilacza.

R3 i R4 wlutowałem raz 0,1 i raz 1,0 i nie widzę różnicy. Fakt, że nie obciążałem prądowo zasilacza.

Wartości R3 i R4. Porównując schematy (a znalazłem jeszcze jeden osoby, która przerabia ten zasilacz Link ) z mojego odczytu przepalonego wychodzi 0,1 ze schematu podobnego zasilacza KA3005 1 Ohm a tego linku, który podałem powyżej 0,22.

Rezystory, których wartości ze schematu KA3005, innego i odczytane z płytki są identyczne to: R1, R2, R6, R13.
    R7 i R12 mają u mnie na płytce wartość 5,1 Ohm. To się zgadza ze schematem "zagranicznym"l, na schemacie KA3005 mają 10 Ohm.

Jeśli macie jeszcze pomysł i sugestię czy jest sens walczyć o tą dokładność 0,05V przy wyższych napięciach to piszczcie.

Tak to BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim, który pomogli mi naprawić zasilacz ! :) :) :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
    Przepalone były:
    na płytce mocy przy wentylatorze: tranzystory D1047 (Q1 i Q2), rezystory R3 i R4 (0,1 lub 0,22 Ohma)
    na płytce głównej/kontrolnej: dioda 1N5408 (nie ma jej na schemacie KA3005 - jest równolegle do rezystora R2)
    na płytce do połączeń z zaciskami wyjściowymi: ścieżka na płytce drukowanej od złącza do zacisku zewnętrznego
    Po naprawie ścieżki i wymianie przepalonych elementów zasilacz działa poprawnie.
    Koszt wymienionych części ok. 8zł + 3zł tubka pasty silikonowej