Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 kable w jednym wykopie - zakłócenia?

okosoko 11 Sty 2019 00:48 753 22
  • #1 11 Sty 2019 00:48
    okosoko
    Poziom 9  

Witam.
    Niebawem będę wykonywał przyłącze prądu przewodem 5x16mm2 i mam pytanie czy w jednym wykopie z kablem ziemnym mogę puścić przewód np. skrętkę do sterowania bramą itp.
    Chodzi mi o aspekt przepisów jak i o to czy nie będzie jakiś zakłóceń w transmisji skrętką.
    Dziękuję i pozdrawiam

0 22
  • #2 11 Sty 2019 01:32
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Możesz je umieścić w jednym wykopie, i jeżeli zastosujesz dobrej jakości skrętkę to wszystko będzie pracowało poprawnie. Nie możesz jednak puścić tych przewodów razem obok siebie, muszą one być w osobnych peszlach. Skrętki bez peszla też nie radzę zakopywać, bo nie została do tego przystosowana.

Moderowany przez retrofood:

"Pomocność" postu usunąłem. Za "peszla" Następna sugestia o zakopywaniu peszla zaowocuje ostrzeżeniem.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Sty 2019 08:34
    Shadowix
    Poziom 26  

Kraniec_Internetów napisał:
    Nie możesz jednak puścić tych przewodów razem obok siebie, muszą one być w osobnych peszlach

Kable ziemne nie potrzebują żadnych peszli... Można je rozsunąć na krawędzie wykopu i położyć dwie osobne folie lub skrętkę zakopać trochę wyżej.

Skrętki bez peszla też nie radzę zakopywać, bo nie została do tego przystosowana.

Skrętka ziemna jest przystosowana do układania w ziemi.
    Autor chyba nie ma zamiaru kłaść zwykłej szarej, prawda?

1
  • #6 11 Sty 2019 13:58
    Shadowix
    Poziom 26  

okosoko napisał:
    przyłącze prądu przewodem 5x16mm2 i mam pytanie czy w jednym wykopie z kablem ziemnym

Autor miesza pojęcia jak mu pasuje...

0
  • Pomocny post
    #7 11 Sty 2019 14:54
    CYRUS2
    Poziom 36  

Shadowix napisał:
    Autor miesza pojęcia jak mu pasuje...
    To dlacze mu nie wyjaśnisz ?
    Od czego jesteś na forum - od nabijania sobie punktów za bezwartościowe posty ?
    Autorze tematu !
    Sterowanie bramy należy wykonać przewodem telekomunikacyjnym żelowanym.
    To telekomunikacyjny przewód doziemny.
    To jest "skrętka telekomunikacyjna".
    Do otwarcia bramy skrętka nie jest potrzebna, to są sygnały stałoprądowe.
    okosoko napisał:
    Niebawem będę wykonywał przyłącze prądu przewodem 5x16mm2...
    kkas12 napisał:
    Skrętkę koledzy wyjaśnili, więc zapytam po co ta piąta żyła?
    Autorze tematu !
    ZE uziemia PEN w rozdzielnicy.
    Nie musi być to punkt podziału.
    Możesz 4-ry żyły poprowadzić do obiektu i w rozdzielnicy w obiektu dokonać podziału na N i PE.
    Oszczędzisz sporo kasy, a będzie to także lepsze rozwiązanie.
    5-ta żyła nie może być wykorzystana jako uziom obiektu.
    Jest niepotrzebna.

0
  • #8 11 Sty 2019 15:27
    okosoko
    Poziom 9  

Dziękuję za wszystkie wskazówki.
    Czyli do zasilania 4x16mm2, do tego np. taki kabel telekomunikacyjny

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

https://www.speckable.pl/produkt/1253/Kabel-telekom.-zel.-XzTKMXpw-3x2x0,8mm.html?ref=g95

Obydwa umieszczone w jednym wykopie, ale telekomunikacyjny nad zasilającym, lub po drugiej stronie wykopu.
    Taką esensję wyciągnąłem.

0
  • #9 11 Sty 2019 15:37
    CYRUS2
    Poziom 36  

Prawidłowo.
    4 x 16 WLZ nie musi być to kabel miedziany.
    Uziom PEN na przyłączu potrzebny jest ZE.
    Uziom ciągnięty przewodem małej impedancji nie ma i dlatego na obiekcie jest bezużyteczny.

2
  • #10 11 Sty 2019 15:47
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

Jak zasilany będzie napęd bramy?

0
  • #11 11 Sty 2019 16:03
    okosoko
    Poziom 9  

gkwiatkowski napisał:
    Jak zasilany będzie napęd bramy?

No tego nie przemyślałem. Czyli dochodzi do tego kolejny przewód 2 żyłowy. 8-O

0
  • #12 11 Sty 2019 16:13
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie przewód a kabel i nie dwu a trzyżyłowy.

2
  • #13 11 Sty 2019 16:40
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

To następne pytanie:

Czy przewidziałeś domofon/wideodomofon?

1
  • #14 11 Sty 2019 16:55
    okosoko
    Poziom 9  

gkwiatkowski napisał:
    To następne pytanie:

Myslalem o tym i dlatego zapytalem o możliwość zastosowania skrętki. Koledzy doradzili kabel telekomunikacyjny, którego przykład podałem wyżej. Jest to kabel wielożyłowy więc powinno wystarczyć.

0
  • #15 11 Sty 2019 16:59
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

okosoko napisał:
    gkwiatkowski napisał:
    To następne pytanie:

Myslalem o tym i dlatego zapytalem o możliwość zastosowania skrętki. Koledzy doradzili kabel telekomunikacyjny, którefgo przykład podałem wyżej. Jest to kabel wielożyłowy więc powinno wystarczyć.

Pytałeś się o skrętkę w kontekście sterowania bramą. Zrozumiałem, że chodzi o bramę wjazdową dla samochodów napędzaną silnikiem elektrycznym: przesuwna lub skrzydłowa. Czu miałeś na myśli sterowanie furtką?

0
  • #16 11 Sty 2019 20:37
    mawerix123
    Poziom 38  

okosoko napisał:
    Czyli dochodzi do tego kolejny przewód 2 żyłowy.

Kabel 3 przewodowy.....

Zasilanie domu jest
    Sterowanie bramą jest
    Zasilanie bramy jest
    Kabel domofonowy jest
    ...... więc może jeszcze pomyślisz o jakimś kablu do oświetlenia okolicy bramy.

Nikt nie zapytał o długość tego odcinka a to może mieć znaczenie przy domofonie.

Jak to z dwóch przewodów szybko zrobi się 5 kabli :D

CYRUS2 napisał:
    Możesz 4-ry żyły poprowadzić do obiektu i w rozdzielnicy w obiektu dokonać podziału na N i PE.

No tak a nawet nie wiemy jaki jest układ sieci zasilającej więc o żadnych podziałach na razie nie może być mowy.

0
  • #17 11 Sty 2019 21:10
    marcinolesno

Poziom 16  

Kolego ułóż sobie na tym odcinku puste rury osłonowe i to kilka. Jak będzie tak daleko to sobie wciągniesz do nich co potrzeba. Czy to zasilanie do bramy czy jej sterowanie czy może coś do domofonu a może tylko przycisk do dzwonka. Może kiedyś jakiś światłowód? To masz kilka pomysłów tak na szybko. Uwierz że jeszcze nie jeden może się pojawić z biegiem lat jak zamieszkasz w domu. Ja takie rozwiązanie stosuję od lat. Niektórzy się śmieją po co tyle tego, dopiero po latach mówią: miał Pan rację. Albo pytają: a mamy my tam jeszcze jakieś puste rury ? Wtedy są jak znalazł bo po paru latach od budowy odżyli finansowo i będą robić rabatki z lampeczkami itd.

2
  • #18 11 Sty 2019 21:12
    okosoko
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    okosoko napisał:
    Czyli dochodzi do tego kolejny przewód 2 żyłowy.

Kabel 3 przewodowy.....

Zasilanie domu jest
    Sterowanie bramą jest
    Zasilanie bramy jest
    Kabel domofonowy jest
    ...... więc może jeszcze pomyślisz o jakimś kablu do oświetlenia okolicy bramy.

Nikt nie zapytał o długość tego odcinka a to może mieć znaczenie przy domofonie.

Jak to z dwóch przewodów szybko zrobi się 5 kabli :D

CYRUS2 napisał:

No tak a nawet nie wiemy jaki jest układ sieci zasilającej więc o żadnych podziałach na razie nie może być mowy.

Do oświetlenia mogę wykorzystać kabel zasilający bramę a długość odcinka to 40m.

0
  • #20 11 Sty 2019 21:22
    mawerix123
    Poziom 38  

okosoko napisał:
    Do oświetlenia mogę wykorzystać kabel zasilający bramę

Możesz albo nie możesz raczej mam wątpliwości.

okosoko napisał:
    długość odcinka to 40m

Nie kładł bym do domofonu 0,5mm może być problem z ewentualnym elektrozaczepem.

1
  • Pomocny post
    #21 11 Sty 2019 22:55
    adversus
    Poziom 26  

Do wykopu puść kabel ziemny zasilający 4 czy tam 5 x16mm2 lub więcej, to nigdy nie zaszkodzi. A do wykupu dodatkowi wrzuć 2 rury arota, na zdjęciu poniżej wygląd, to są specjalne rury do układania takich instalacji w ziemi. W środku są gładkie co ułatwia wciąganie kabli, dodatkowo posiadają pilota. 2 sztuki dlatego że jedną wykorzystasz do przewodów zasilających (brama, oświetlenie) a druga teletechniczna (sterowanie bramą, domofon, może jakiś internet czy światłowód) i masz opcję rozwojową na lata. Przekroje na zasilające co najmniej o średnicy 75mm, a na teletechniczne nie mniej niż fi 50mm.

2 kable w jednym wykopie - zakłócenia? 2 kable w jednym wykopie - zakłócenia?

Tu kolega moderator poleciał po bandzie

Możesz je umieścić w jednym wykopie, i jeżeli zastosujesz dobrej jakości skrętkę to wszystko będzie pracowało poprawnie. Nie możesz jednak puścić tych przewodów razem obok siebie, muszą one być w osobnych peszlach. Skrętki bez peszla też nie radzę zakopywać, bo nie została do tego przystosowana.

Cytat:
    "retrofood"Pomocność" postu usunąłem. Za "peszla" Następna sugestia o zakopywaniu peszla zaowocuje ostrzeżeniem.

bo bardzo często używa się zamiennie lub potocznie nazwy peszel na rury arota (z racji badzo podobnego wyglądu), przykład w linku poniżej, aczkolwiek zwykły peszel się nie nadaje do ziemi, musi być to "peszel" przeznaczony do układania w ziemi, którym jest właśnie rura arota, rura osłonowa itp.

https://allegro.pl/oferta/rura-karbowana-peszel-arot-dvr-40mm-do-ziemi-50m-5985308709

0
  • #22 12 Sty 2019 15:56
    robokop
    Moderator Samochody

retrofood napisał:
    Rura Arota nie jest "peszlem", to raz.
    Raz to to, że nie ma czegoś takiego - to nazwa potoczna, od nazwy wytwórcy, zakłądów "Arot". To rura karbowana DVK, w odróżnieniu od np. gładkiego SRS. Peszel to też rura karbowana

Musiałem usunąć swój poprzedni post ze względu na inny zawarty w nim wątek, ale napisałem go ponownie, bez zmiany treści. Znajduje się pod tą odpowiedzią. Kolejność zmieniła się ze względu na inny czas. Przepraszam wszystkich za zamieszanie. [retrofood]

0
  • #23 12 Sty 2019 18:39
    retrofood
    Moderator

adversus napisał:

Cytat:
    "retrofood"Pomocność" postu usunąłem. Za "peszla" Następna sugestia o zakopywaniu peszla zaowocuje ostrzeżeniem.

bo bardzo często używa się zamiennie lub potocznie nazwy peszel na rury arota (z racji badzo podobnego wyglądu), przykład w linku poniżej, aczkolwiek zwykły peszel się nie nadaje do ziemi, musi być to "peszel" przeznaczony do układania w ziemi, którym jest właśnie rura arota, rura osłonowa itp.

https://allegro.pl/oferta/rura-karbowana-peszel-arot-dvr-40mm-do-ziemi-50m-5985308709

O żadnym "po bandzie" nie ma nawet mowy! Rura arota nie jest "peszlem", to raz. Dwa - udzielając rad musi się zakładać nieznajomość tematu przez pytającego. Dlatego stosowanie określeń "potocznych" jak Kolega raczył zauważyć, nic nikomu nie daje. "Potocznie" czy lepiej "slangowo" to może rozmawiać elektryk z elektrykiem w sytuacji gdy obydwie strony tak samo pojmują określone pojęcia. W sytuacji nierównowagi - rzecz jest nieprzydatna. Jak i cała "porada", stąd taka a nie inna moja decyzja.
    I wreszcie trzy - tam jest informacja o zakopaniu "skrętki", czyli zwykłego przewodu. Brak reakcji na takie zamiary i podpowiedź "peszla" jest tego akceptacją. Akceptacją zasługującą nawet na ostrzeżenie.

Dlatego proszę się powstrzymać od takiego typu komentarzy.

0