Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę zamontować piec gazowy który by dostarczał ciepłą wodę do pralek.

gary84 12 Sty 2019 11:11 1107 44
  • #31 12 Sty 2019 11:11
    vodiczka
    Poziom 43  

bialy20 napisał:
    Ja wodę z prali zbieram do zbiornika w piwnicy i podlewam iglaki
    W czym pierzesz, że nie usychają? Większość iglaków lubią glebę kwaśną a woda po praniu często ma odczyn alkaliczny.

• #32 12 Sty 2019 13:51
    zembol
    Poziom 21  

bialy20 napisał:
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Tak mam zrobione ciepła woda do pralki i zmywarki ze śmieciucha i zasobnika , roczne oszczędności jak wyliczyłem to ok 1500zł. Tyle mniej płacę za prąd.

Kolejne oszczędności to odzysk ciepła z brudnej wody, ale u mnie to nie da się zrealizować tanio bo nie mam piwnicy.

Tutaj mnie trochę zaciekawiłeś... JAK widzisz odzysk ciepła z brudnej wody? Ja wodę z prali zbieram do zbiornika w piwnicy i podlewam iglaki.

Tutaj gotowe systemy do zastosowan domowych:
    http://hosterm.pl/produkty/chillery-wewnetrzne/rekuperatory-ciepla-sciekow-wodne-bee/
    https://centralneodkurzacze.eu/produkt/rekuperator-zypho-6-kw-standard/
    https://www.instalator.pl/2015/07/wymiennik-do-odzysku-ciepla-z-wody/

• #33 13 Sty 2019 03:59
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

@gary84 Podłączenie ciepłej wody do pralki to nie problem. Zawory w zwykłej pralce nie będą miały nic przeciwko. Bierz tylko pod uwagę, że pralki piorą w temperaturach od 30 stopni, co będzie niemożliwe gdy podłączysz dużo cieplejszą wodę.
    Są też pralki które mają fabrycznie zamontowane przyłącze dedykowane do podłączenia ciepłej wody, oraz takie mające osobne przyłącza na wodę ciepłą i zimną.

• #34 13 Sty 2019 07:57
    gary84
    Poziom 9  

Kraniec_Internetów napisał:
    @gary84 Podłączenie ciepłej wody do pralki to nie problem. Zawory w zwykłej pralce nie będą miały nic przeciwko. Bierz tylko pod uwagę, że pralki piorą w temperaturach od 30 stopni, co będzie niemożliwe gdy podłączysz dużo cieplejszą wodę.
    Są też pralki które mają fabrycznie zamontowane przyłącze dedykowane do podłączenia ciepłej wody, oraz takie mające osobne przyłącza na wodę ciepłą i zimną.

Tak masz rację akurat moje pralki mają przyłącz ciepłej wody i zimnej. Jedna ma nawet trzy przyłącza na wodę ciepłą miękka, ziem a miękka i zimna twarda. Akurat czekam nazoekczacz żeby całą linie zmiękczyć a potem.piec gazowy zamontować. Mam na ten czas suszarke gazową większą od elektrycznej suszy ma okrągło ręczniki frote rachunek za gaz za nią w sezonie to 250 zł miesięcznie więc gigantyczna różnica jak sprwedz ile za prąd jest.

• #35 13 Sty 2019 08:13
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

W takim razie inwestycja o którą pytałeś na początku jest bardzo dobrym pomysłem.
    @Erbit gdzieś na początku proponował pójście w pompy ciepła, ale to jest raczej słaby pomysł. 100 tysięcy litrów miesięcznie daje ponad 3 tysiące litrów dziennie. Pompy ciepła pozwalające na ogrzanie tak wielkiej ilości wody zimą kosztowałyby krocie. Oczywiście można wtedy wspomagać się gazem, ale po co, skoro sam gaz wypada lepiej.

• #36 13 Sty 2019 08:17
    gary84
    Poziom 9  

Kraniec_Internetów napisał:
    W takim razie inwestycja o którą pytałeś na początku jest bardzo dobrym pomysłem.
    @Erbit gdzieś na początku proponował pójście w pompy ciepła, ale to jest raczej słaby pomysł. 100 tysięcy litrów miesięcznie daje ponad 3 tysiące litrów dziennie. Pompy ciepła pozwalające na ogrzanie tak wielkiej ilości wody zimą kosztowałyby krocie. Oczywiście można wtedy wspomagać się gazem, ale po co, skoro sam gaz wypada lepiej.

Dostałem propozycję pieca marki inovo koszt 16600 netto + pewnie 2-3 tys brutto montaż jakieś przeróbki firma z Krakowa ale jeszcze czekam na wycenę lokalnej firmy z którą współpracuje mój serwisant może dadzą też coś dobrego a coś taniej. Dam znać co zaproponowali

• #37 13 Sty 2019 15:44
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Ja bym zainstalował zwykły kocioł kondensacyjny 35kW za 3,5 tys. brutto ( np termet silver ) + zasobnik CWU 300- 500L np ermet z płaszczem wodnym i żywicą wewnątrz za max 2,7 tys brutto + zawór mieszający termostatyczny 1" 40-70 stopni za 400 zł Koszty materiałów z orurowaniem to max 10 tys zł brutto + robocizna 2-3 tys. brutto max. Grzejesz wodę w zbiorniku do 55-60 stopni , zaworem 3D ustawiasz sobie oczekiwane 50 na wyjściu i masz to samo co 2x droższy sprzet z zachodu.
    Masz dużo tańsze w serwisie urzadzenie grzewcze ( polskie , a nie AO Smith z USA) , masz bardzo stabilną temperaturę na wyjściu zbiornika CWU no i połowę nizsz koszty inwestycji, czyli szybszy zwrot .
    Oczywiście nikt tego nie zaproponuje, bo lepiej zarobić na imporcie niż tyko na montażu.

• #38 13 Sty 2019 21:42
    gary84
    Poziom 9  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Ja bym zainstalował zwykły kocioł kondensacyjny 35kW za 3,5 tys. brutto ( np termet silver ) + zasobnik CWU 300- 500L np ermet z płaszczem wodnym i żywicą wewnątrz za max 2,7 tys brutto + zawór mieszający termostatyczny 1" 40-70 stopni za 400 zł Koszty materiałów z orurowaniem to max 10 tys zł brutto + robocizna 2-3 tys. brutto max. Grzejesz wodę w zbiorniku do 55-60 stopni , zaworem 3D ustawiasz sobie oczekiwane 50 na wyjściu i masz to samo co 2x droższy sprzet z zachodu.
    Masz dużo tańsze w serwisie urzadzenie grzewcze ( polskie , a nie AO Smith z USA) , masz bardzo stabilną temperaturę na wyjściu zbiornika CWU no i połowę nizsz koszty inwestycji, czyli szybszy zwrot .
    Oczywiście nikt tego nie zaproponuje, bo lepiej zarobić na imporcie niż tyko na montażu.

35kW i 300-500l to chyba za dużo na pralki o ładowności 22kg, 10kg i 17kg.
    Bardziej celuje w 29kW i 150l

• #39 13 Sty 2019 22:19
    gag70
    Poziom 11  

Im większy zbiornik, tym mniejsza moc podgrzewacza jest potrzebna żeby zapewnić nieprzerwaną pracę. I odwrotnie. Minimalna wielkość zbiornika nie może być mniejsza niż ilość ciepłej wody potrzebnej dla wszystkich pralek pracujących równocześnie, ale osobiście przewymiarowałbym wielkość zbiornika, po to żeby mieć mniejsze urządzenie gazowe.

Żeby to wszystko prawidłowo dobrać i później nie płakać, należy w miarę precyzyjnie określić zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Z tego co kolega podał na początku wychodzi dobowo ~3,7 m3 wody z czego jak przypuszczam 2/3 to płukanie a 1/3 to ta ciepła. Przypuszczam! a to należy wiedzieć na 100%. Wychodzi, że potrzeba ok 1,3m3 ciepłej wody na dzień. Zbiornik 150l jest prawie na pewno za mały, bo praca 8-17 to 9h, jeżeli jedno pranie to 1,5h wtedy mamy 6cykli prania co oznacza 210 litrów wody na pojedynczy cykl prania. Wychodzi, że część pralek dostanie zimną wodę. To są wszystko szacunki, oparte na szczątkowych danych, które podałem żeby uświadomić ryzyko nietrafionych zakupów "na pałę".

Proponuję niczego nie kupować bez uprzedniego policzenia jak się rozkłada pobór ciepłej wody, czyli:
    - ile pralek pracuje równocześnie,
    - jak długo trwa pojedyncze pranie,
    - ile ciepłej wody jest potrzebne na jedno pranie,
    - czy jest zwłoka między kolejnymi praniami,

Z tego wyjdzie zapotrzebowanie ciepłej wody i czas w jakim należy nagrzać nową wodę.

• #40 13 Sty 2019 23:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Jak skrócą się czasy prania liczba cykli prania wzrośnie. Czyli trzeba więcej wody ciepłej.
    A jak koszty spadną i wzrośnie konkurencyjność i liczba zleceń wzrośnie to też będzie trzeba więcej wody.
    I dlatego lepiej coś takiego robić, zapasem tym bardziej, że różnice cenowe pomiędzy kotłami są minimalne.
    Kocioł gazowy czy 25 czy 35kW ma przecież modulację mocy powiedzmy od 4-6kW wzwyż więc w tej sytuacji lepiej mieć zapas mocy w razie czego.

• #41 14 Sty 2019 02:53
    gary84
    Poziom 9  

gag70 napisał:
    Im większy zbiornik, tym mniejsza moc podgrzewacza jest potrzebna żeby zapewnić nieprzerwaną pracę. I odwrotnie. Minimalna wielkość zbiornika nie może być mniejsza niż ilość ciepłej wody potrzebnej dla wszystkich pralek pracujących równocześnie, ale osobiście przewymiarowałbym wielkość zbiornika, po to żeby mieć mniejsze urządzenie gazowe.

Żeby to wszystko prawidłowo dobrać i później nie płakać, należy w miarę precyzyjnie określić zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Z tego co kolega podał na początku wychodzi dobowo ~3,7 m3 wody z czego jak przypuszczam 2/3 to płukanie a 1/3 to ta ciepła. Przypuszczam! a to należy wiedzieć na 100%. Wychodzi, że potrzeba ok 1,3m3 ciepłej wody na dzień. Zbiornik 150l jest prawie na pewno za mały, bo praca 8-17 to 9h, jeżeli jedno pranie to 1,5h wtedy mamy 6cykli prania co oznacza 210 litrów wody na pojedynczy cykl prania. Wychodzi, że część pralek dostanie zimną wodę. To są wszystko szacunki, oparte na szczątkowych danych, które podałem żeby uświadomić ryzyko nietrafionych zakupów "na pałę".

Proponuję niczego nie kupować bez uprzedniego policzenia jak się rozkłada pobór ciepłej wody, czyli:
    - ile pralek pracuje równocześnie,
    - jak długo trwa pojedyncze pranie,
    - ile ciepłej wody jest potrzebne na jedno pranie,
    - czy jest zwłoka między kolejnymi praniami,

Z tego wyjdzie zapotrzebowanie ciepłej wody i czas w jakim należy nagrzać nową wodę.

Masz rację. Przeanalizuje to.

• #42 15 Sty 2019 13:28
    gary84
    Poziom 9  

Nasuwa się kolejny problem do rozwiązania, fakt maszyna ma wejście na węża 3/4 cala ciepła woda i zimna woda, z tego co udało mi się dowiedzieć trzeba tak ustawić programy żeby najpierw wpadła niewielka ilość zimnej wody a potem ciepła. Chyba to nie jest tak prosta sprawa jak myślałem :).
    Ciepła woda nie może wpaść bezpośrednio na brudne rzeczy bo zakonserwuje brudne tekstylia. Hm...

• #43 16 Sty 2019 12:13
    gary84
    Poziom 9  

Jeszcze jest jedno pytanie... wyliczyliśmy że oszczędność na prądzie to +/- 1600 - 2000 zł miesięcznie. Ale jestem ciekawy ile +/- będę płacił za gaz. Zbiornik 300l + piec 24kW. Wody miesięcznie idzie 90 - 100m3 ale całej wody, ciepła woda do pralek idzie tylko raz potem dwa płukania w zimnej wodzie. Jak to można wyliczyć ?

• #44 16 Sty 2019 12:35
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    Jeszcze jest jedno pytanie... wyliczyliśmy że oszczędność na prądzie to +/- 1600 - 2000 zł miesięcznie....

To było liczone (szacowane) różnicą między ceną gazu a ceną prądu.

• #45 16 Sty 2019 12:48
    gag70
    Poziom 11  

gary84 napisał:
    Jeszcze jest jedno pytanie... wyliczyliśmy że oszczędność na prądzie to +/- 1600 - 2000 zł miesięcznie. Ale jestem ciekawy ile +/- będę płacił za gaz. Zbiornik 300l + piec 24kW. Wody miesięcznie idzie 90 - 100m3 ale całej wody, ciepła woda do pralek idzie tylko raz potem dwa płukania w zimnej wodzie. Jak to można wyliczyć ?

1m3 gazu ziemnego to ekwiwalent ~11kWh
    gaz: 1m3 x 2,5zł = 2,50 zł
    en. el.: 11kWh x 0,65 zł = 7,17zł
    Do tego trzeba uwzględnić sprawność instalacji gazowej na poziomie 80% (2,50zł / 80% = 3,12 zł)

Jeżeli nowy układ będzie zrobiony bez błędów po stronie technicznej, to koszt eksploatacji układu na gazie ziemnym stanowi ~połowę kosztów eksploatacji na grzałkach elektrycznych. Stówa wydana na grzałki oznacza pięćdziesiąt złotych wydane na gaz. To jest grube oszacowanie zrobione przy braku większości danych umożliwiających bardziej precyzyjne wyliczenie. Na początek warto chociażby skonfrontować powyższe z własnymi cenami mediów.