Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę zamontować piec gazowy który by dostarczał ciepłą wodę do pralek.

gary84 11 Sty 2019 09:51 1089 44
  • #1 11 Sty 2019 09:51
    gary84
    Poziom 9  

Witam,

Posiadam trzy urządzenia piorące w pralni, 22 kg, 17 kg i 10 kg Wszystko prądożerne. Chciałbym zamontować piec gazowy który by dostarczał ciepłą wodę do pralek, przeważnie domyślna temperatura to 60 stopni. Czy przez taką inwestycję jestem w stanie zaoszczędzić na prądzie ? zmniejszyć rachunki za prąd który w dzisiejszej dobie jest BARDZO drogi .

0 29
  • #2 11 Sty 2019 10:11
    jozgo
    Poziom 24  

Oszczędność na pewno.
    Ile? Można policzyć.
    Ale pierwsze to pytanie do serwisu pralnic: Jak tę temperaturę zniosą elektrozawory, napełniające pralnice, a przewidziane do znacznie niższych temperatur.

0
  • #3 11 Sty 2019 10:13
    gary84
    Poziom 9  

Dobra podpowiedź odnośnie zaworów. Podpytam serwisanta odnośnie tego zagadnienia jak on to widzi.

0
  • #4 11 Sty 2019 11:44
    Erbit
    Poziom 32  

jozgo napisał:
    Oszczędność na pewno.
    ...

Jak to zwykle bywa należy uwzględnić koszt inwestycji i wyliczyć kiedy on się zwróci. Jeśli wyjdzie, że za 45 lat to w nosie z takim oszczędzaniem.

0
  • #5 11 Sty 2019 11:45
    gary84
    Poziom 9  

inwestycja w urządzenie to 20 000 zł brutto + koszt montażu pewnie z 1000 - 1500 zł.
    Wyliczyli mi że 10 - 11 miesięcy będzie się zwracał

0
  • #6 11 Sty 2019 11:58
    jozgo
    Poziom 24  

Erbit napisał:
    wyliczyć kiedy on się zwróci.

Przy tych "piruetach na dwunastnicy z ceną energii" to rola dla wróżki.

0
  • #7 11 Sty 2019 12:02
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    ... Wyliczyli mi że 10 - 11 miesięcy będzie się zwracał

Czy aby na pewno ?

Patrząc tylko na koszty inwestycji wychodzi, że rachunki za prąd masz ponad 2000 zł / m-c.
    Możesz się przyznać ile płacisz za prąd?

Dodano po 2 [minuty]:

jozgo napisał:
    ...
    Przy tych "piruetach na dwunastnicy z ceną energii" to rola dla wróżki.

Skoro nie da się ustalić opłacalności to po co w ogóle inwestować? Tylko dlatego, że "Pan Kazio" tak powiedział ?

W tym moim założeniu co do wysokości kosztu za prąd jest błąd - ale poczekajmy na autora. Jeśli poda ile płaci za prąd może szybko uda się zweryfikować błędne założenia inwestycyjne.

0
  • #8 11 Sty 2019 12:04
    gary84
    Poziom 9  

5000 zł za prąd przychodzi... z czego na prąd zostają dwa magle elektryczne i jedna suszarka elektryczna. Nie mam możliwości wymiany magli na ten czas a jednak na wstępie montuje zmiękczacz do wody i dalej piec gazowy rozważam.

0
  • #9 11 Sty 2019 12:15
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    5000 zł za prąd przychodzi... z czego na prąd zostają dwa magle elektryczne i jedna suszarka elektryczna. ...

Odnoszę wrażenie, że ktoś Cię w maliny wprowadził tym wyliczeniem.

Otóż przyjmuje się, że aby podgrzać 1m3 wody o 1°C wymagane jest dostarczenie 1,2kWh energii.

Podstaw sobie do tego:
    1) ilość zużytej wody (masz zapewne licznik)
    2) różnicę ceny 1kWh prądu i gazu
    3) różnicę temperatur wody

... a uzyskasz rzeczywistą oszczędność.

Otrzymasz bliższą kalkulację, która nie będzie uwzględniała:
    1) prądu zużytego przez suszarki, etc
    2) prądu zużytego przez silniki pralnic (bo tego nie zastąpisz gazem).

Niestety nie znam Twoich cen więc niewiele więcej pomogę.

1
  • #10 11 Sty 2019 12:20
    gary84
    Poziom 9  

na ten czas mam prąd na poziomie 347 zł (0,347 zł) + i tutaj rachunki są na poziomie 2200 - 2500 zł brutto + do tego dodatkowy rachunek za przesył z zakładu energetycznego ostatnio 2300 zł brutto
    Wody zużywamy na poziomie 90 - 100 m3 pracujemy od 8 - 17 6 dni w tygodniu (soboty krócej).
    Jest mi ciężko oszacować ile dokładnie prądu biorą same pralki bo nei mam ich osobno podlicznikowanych (jeden licznik na wszytko),

0
  • #11 11 Sty 2019 12:23
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    ...
    Jest mi ciężko oszacować ile dokładnie prądu biorą same pralki bo nei mam ich osobno podlicznikowanych (jeden licznik na wszytko),

Ale masz licznik wody więc wiesz ile wody zużywasz a inwestycja ma tyczyć się "ogrzewania wody".

Dodano po 1 [minuty]:

gary84 napisał:
    na ten czas mam prąd na poziomie 347 zł (0,347 zł)...

0,347 to cena 1kWh?

Jeszcze cena gazu by się przydała.

0
  • #12 11 Sty 2019 12:29
    gary84
    Poziom 9  

Wody miesięcznie idzie 90 - 100m3
    0,347 gr to za 1kW (jeszcze 3 miesiące temu miałem 0,299gr ale te zawirowania na rynku) dokładnie ostatnio miałem FV za prąd ale do tego dochodzi przesył na poziomie miesięcznym 2300 zł brutto.
    Cenę gazu zaraz sprawdzę i odpiszę.

0
  • #13 11 Sty 2019 12:30
    Erbit
    Poziom 32  

Niezależnie od obecnych dywagacji - inwestycja się zwróci - ale raczej w trochę dłuższym okresie. Może 2-3 lata.

0
  • #14 11 Sty 2019 12:38
    gary84
    Poziom 9  

Coś jeszcze podam, wyliczenia gościa który proponuje mi piec gazowy.
    "do Waszej pralni wystarczy podgrzewacz Innowo 32-245 , wydajność ciągła w granicach 500 l/h przy delta T=50
    przy delta T=70 około 300 l

Cena 16600 zł netto.

50 kg wsadu na maszynach
    czyli około 50 KW mocy w grzałkach
    średni czas podgrzania wsadu do 60 stopni wynosi 20 minut
    a więc koszt podgrzewu wszystkich maszyn na jeden cykl to jest około 16 KWh , biorąc pod uwagę ze KWh kosztuje 60 gr - koszt podgrzania 9,6 zł
    W innowo koszt podgrzania wody maksymalnie wynosi 3,1 m3/h , czyli około 6 ,2 zł za 540 l , co daje nam wynik w granicach 3 zł za wodę potrzebna do 50 kg załadunku ( 250 L).
    czyli na jeden wsad oszcędzamy miniumum 6 zł
    10 wsadów dziennie *6zł *25 dni *12 mc=18000 zł rocznie oszczędności
    czyli po jakiś 10 -11 miesiącach wydatek się zwraca w pieniądzu .
    Plus z każdego cyklu możemy urwać 15 minut , czyli średni w tym samym czasie możemy zrobić wiecej cykli prania .
    Plus nie uzywamy grzałek :) "

0
  • Pomocny post
    #15 11 Sty 2019 12:41
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    ... podam, wyliczenia gościa który proponuje mi piec gazowy.
    ...

Też licząc "na sucho" bez właściwej ceny gazu wyszedłem na podobny wynik (11 m-cy).

Nawet jeśli nie są uwzględnione koszty serwisowania kotła i klilka innych detali to... muszę zwrócić honor. okres roku jest realnym okresem zwrotu inwestycji.

[edyta]
    Szybszy zwrot niż mnie się "wydawało" związany jest z dużym zużyciem. Nie sądziłem jednak, że będzie aż tak szybki ;)

0
  • #16 11 Sty 2019 12:49
    gary84
    Poziom 9  

Wieczorem podam jeszcze cenę Gazu.
    A jest możliwość wyliczenia ile zaoszczędzę miesięcznie +/- na takiej instalacji pieca ? 1000 zł ? 2000 zł ?

Jeszcze luźne pytanie czy uważa ktoś że samo zastosowanie zmiękczacza do wody zmniejszy zużycie prądu ?. Idę tokiem myślenia miękka woda, mniej kamienia na grzałkach szybsze grzanie grzałek (nie liczę mniejszej ilości chemii do prania). Grześ przeczytałem że 1mm kamienia na grzałce to 10% więcej energii do podgrzania wody. Jak wyciągam moje grzałki to kamienia jest trochę więcej.

0
  • #17 11 Sty 2019 13:00
    Erbit
    Poziom 32  

gary84 napisał:
    ...
    Jeszcze luźne pytanie czy uważa ktoś że samo zastosowanie zmiękczacza do wody zmniejszy zużycie prądu ?. Idę tokiem myślenia miękka woda, mniej kamienia ...

To będzie trudniej oszacować (nie wiem czy w ogóle się da).

Mam zmiękczacz w domu. Poza Twoim spostrzeżeniem jeszcze jest aspekt środków chemicznych, których dla miękkiej wody można używać mniej ale nie wiem jak to się ma do stosowanych u Was.

Kolejny pozytyw to zmniejszenie awaryjności urządzeń (z powodu mniejszej ilości kamienia).

Dodano po 1 [minuty]:

gary84 napisał:
    ... 2000 zł ? ...

Bliżej tej wartości. Nie mając ceny gazy trzeba przyjąć, że relnie będzie to gdzieś między 1500 a 2000.

1
  • #18 11 Sty 2019 14:57
    gag70
    Poziom 11  

Koszt cwu z gazu sieciowego jest orientacyjnie ~dwukrotnie niższy niż to samo z prądu. W przypadku gazu propan-butan z butli oszczędności są trochę mniejsze. To przy cenach gazu ~2,50zł/m3 i en. el. ~65gr/kWh

0
  • #19 11 Sty 2019 15:00
    Erbit
    Poziom 32  

gag70 napisał:
    Koszt cwu z gazu sieciowego jest orientacyjnie ~dwukrotnie niższy niż to samo z prądu. ...

Dodaj - dla odbiorcy nie prowadzącego działalności gospodarczej. Znasz taką proporcję dla firm ?

0
  • #20 11 Sty 2019 15:23
    gag70
    Poziom 11  

Dla firm z małym poborem en. el. (nie przemysł) dotychczasowe koszta orientacyjnie można przyjąć na poziomie 1zł/kWh (cena z VAT). Proporcja będzie podobna. Opłacalność przejścia na gaz jest bezsprzeczna i w przyszłości raczej nic się nie zmieni, tak jak się nie zmieniło od ponad dwudziestu lat.

0
  • #21 11 Sty 2019 16:05
    Erbit
    Poziom 32  

gag70 napisał:
    ... Opłacalność przejścia na gaz jest bezsprzeczna ...

Nie zgodzę się z takim uproszczeniem.

To, że koszty gazu są o połowę mniejsze od prądu to jeszcze nie dowód na "bezsprzeczność". Ważna jest przy tym wielkość zużycia (czym więcej tym lepiej) oraz kwota inwestycji (czym mniej tym lepiej).

By było zabawniej osobiście dążę do tego by (pomimo Twojej "bezsprzeczności") zrezygnować z gazu i przejść "na prąd" (PC).

Fakt, w omawianym przypadku jest to bezsprzeczne.

0
  • #22 11 Sty 2019 19:55
    zembol
    Poziom 20  

To może dodatkowo rekuparacja i odzysk z cieplej wody wylewanej do scieków i magazynowanie tej wody w a potem podgrzewanie tej wody.

0
  • #23 11 Sty 2019 20:02
    karolark
    Poziom 40  

zembol napisał:
    To może dodatkowo rekuparacja i odzysk z cieplej wody wylewanej do scieków i magazynowanie tej wody w a potem podgrzewanie tej wody.

Wody po praniu?

0
  • #24 11 Sty 2019 20:08
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Tak mam zrobione ciepła woda do pralki i zmywarki ze śmieciucha i zasobnika , roczne oszczędności jak wyliczyłem to ok 1500zł. Tyle mniej płacę za prąd.

Kolejne oszczędności to odzysk ciepła z brudnej wody, ale u mnie to nie da się zrealizować tanio bo nie mam piwnicy.

0
  • #25 11 Sty 2019 20:36
    gary84
    Poziom 9  

Aż tak nie wychodzę z inwestycjami na pralni zmiekczacz + pięć gazowy to wszystko.

0
  • #26 11 Sty 2019 21:04
    jarack
    Poziom 15  

Licząc koszt uzyskania ciepłej wody za pomocą gazu, weź pod uwagę jeszcze współczynnik mocy dla podgrzewacza gazowego. W przypadku grzania za pomocą energii elektrycznej, współczynnik można przyjąć 100%.

0
  • #27 11 Sty 2019 21:52
    zembol
    Poziom 20  

karolark napisał:
    zembol napisał:

Wody po praniu?

Tak. Jak w każdej rekuparacji naszym celem jest odzysk energii, woda po praniu do ścieków a my tylko wymiennikiem ciepła odbieramy z niej energie.

Dodano po 1 [minuty]:

jarack napisał:
    Licząc koszt uzyskania ciepłej wody za pomocą gazu, weź pod uwagę jeszcze współczynnik mocy dla podgrzewacza gazowego. W przypadku grzania za pomocą energii elektrycznej, współczynnik można przyjąć 100%.

Sprawność kotłów gazowych kondensacyjnych to ponad 105 %. Problemem z osiągnieciem takiej sprawności będzie tutaj te 50/70 stopni wody

0
  • #28 12 Sty 2019 10:49
    bialy20
    Poziom 20  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Tak mam zrobione ciepła woda do pralki i zmywarki ze śmieciucha i zasobnika , roczne oszczędności jak wyliczyłem to ok 1500zł. Tyle mniej płacę za prąd.

Kolejne oszczędności to odzysk ciepła z brudnej wody, ale u mnie to nie da się zrealizować tanio bo nie mam piwnicy.

Tutaj mnie trochę zaciekawiłeś... JAK widzisz odzysk ciepła z brudnej wody? Ja wodę z prali zbieram do zbiornika w piwnicy i podlewam iglaki.

0
  • #29 12 Sty 2019 10:58
    karolark
    Poziom 40  

zembol napisał:

karolark napisał:
    zembol napisał:

Wody po praniu?

Tak. Jak w każdej rekuparacji naszym celem jest odzysk energii, woda po praniu do ścieków a my tylko wymiennikiem ciepła odbieramy z niej ene

Trzeba się konkretnie wypowiadać bo nie wykorzystujesz wody tylko ciepło z niej

0
  • #30 12 Sty 2019 11:05
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Jest wynienik o dużym litrażu np. boiler 150l i przez jego wymiennik przepływają ciepłe ścieki.

Oczywiście tak obrazowo bo wymiennik ma prostszy żeby ścieki go nie zapcha

bialy20 napisał:
    JAK widzisz odzysk ciepła z brudnej wody?

Ale tylko z ciepłej , nie z kibla .

Zbiornik a w nim wężownica przez którą przepływa woda zasilajaca z wodociągu ta co idzie do nagrzania w dalszym etapie. I już zamiast 5'C masz 20'C .

0