Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralko-suszarka - powiadomienia SMS?

rafal.balicki 11 Jan 2019 11:30 1284 21
Testo
 • #1
  rafal.balicki
  Level 6  
  Witam,
  Potrzebuję pomysłu jak można by zrealizować powiadomienia na telefon o zakończeniu pracy pralko-suszarki.
  Chodzi w skrócie o to że jak pranie wypierze się i wysuszy to trzeba je jak najszybciej wyciągnąć i poskładać żeby się nie pogniotło.
  Wiem że nie które pralki mają taki moduł wbudowany, aplikację na telefon itd, ale moja nie ma.
  Czy ma ktoś jakiś pomysł jak można by to wykonać? Np wykorzystując fakt że po zakończonym programie przestaje pobierać energię albo coś co by zareagowało na dźwięk (melodyjka) po zakończeniu prania i suszenia?
  Pomoże ktoś?
  Pozdrawiam
  Rafał
 • Testo
 • #2
  Logan
  Level 30  
  Jeśli zapala się, albo gaśnie jakaś lampka, to można się pod nią podłączyć. Najprościej, chyba , Arduino i moduł GSM.
 • #3
  rafal.balicki
  Level 6  
  Lampka nie gaśnie żadna. Sama pralka ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny, ale on też nawet po zakończonym cyklu pozostaje włączony z informacją że cykl prania/suszenia został zakończony.
 • Testo
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Można wykryć spadek poboru prądu, tyle że układ powinien odczekać pewien czas aby nie reagował na krótkie zaniki jakie mogą się pojawiać podczas pracy.
 • #5
  rafal.balicki
  Level 6  
  No właśnie, taki kierunek wydaje mi się najprostszy. Tylko jak to zrobić?
 • #6
  freebsd
  Level 40  
  Jak jest sterowany zamek w drzwiach? Nie jest tam przypadkiem podawane napiecie podczas pracy?
 • #7
  rafal.balicki
  Level 6  
  Zamek w drzwiach otwiera się dopiero po naciśnięciu przycisku start/pauza. Nie otwiera się automatycznie po zakończeniu cyklu prania czy suszenia.
 • #8
  freebsd
  Level 40  
  Tak, ale w trakcie prania drzwiczek nie otworzysz - są zablokowane. Nie wiem na 100%, jak są blokowane, ale odbywa się to chyba przez podanie napiecia, a to już by dało użyteczny sygnał o zakończeniu prania. Może są zablokowane również podczas suszenia?
 • #9
  Logan
  Level 30  
  Ale to wymaga ingerencji w urządzenie. Natomiast jeśli jest kontrolka sygnalizująca zakończoną pracę, to wystarczy wykorzystać fotorezystor, żeby odczytać stan urządzenia.
 • #10
  rafal.balicki
  Level 6  
  Tak jak pisałem wcześniej, drzwiczki nie odblokowują się automatycznie po zakończeniu prania czy suszenia, ale dopiero po naciśnięciu przycisku.
 • #11
  rafal.balicki
  Level 6  
  Witam,
  da się ustawić tak pralkę aby drzwi automatycznie odblokowywały się po zakończonym cyklu.
  Rozumiem że to może w jakiś sposób ułatwić zrealizowanie powiadamiania? :)
  Czy wie ktoś przy okazji może jakby do tego powiadomienia wykorzystać moduł z Satela GPRS-T2?
  Pozdrawiam
  Rafał
 • #12
  adam_es
  Level 29  
  Moduł Satela GPRS-T2 nadaje się do takiego zadania, jest możliwość wykorzystania go jako niezależne urządzenie. Po zaprogramowaniu funkcji i komunikatów wystarczy doprowadzić sygnał do jednego z wejść. Zaniknięcie zasilania blokady drzwi, przez transoptor wymaga ingerencji w instalację pralko-suszarki. Można też wykorzystać sygnał dźwiękowy zakończenia pracy, ale układ musi wtedy odfiltrować dźwięki pracy maszyny.
 • #13
  rafal.balicki
  Level 6  
  Ingerencja w pralko-suszarkę to nie problem.
  Tylko czy ktoś się orientuje do których styków zamka mogę się podłączyć? Posiada on 3 styki - jest to z tego co wiem typowe rozwiązanie we wszystkich modelach Electrolux. Tylko jaka jest dokładnie jego zasada działania? Załączam przykładowych schemat. Na stykach 3 i 4 cały czas jest napięcie 230V.
  Pralko-suszarka - powiadomienia SMS?

  Pomiędzy które styki mogę podpiąć przekaźnik który dawałby impuls do modułuu GPRS?
  Pozdrawiam
 • #15
  mrice
  Home appliances specialist
  rafal.balicki wrote:
  Zamek w drzwiach otwiera się dopiero po naciśnięciu przycisku start/pauza. Nie otwiera się automatycznie po zakończeniu cyklu prania czy suszenia.

  Coś tu kręcisz kolego...

  Wrzuć prosze zdjęcie tabliczki znamionowej urządzenia. Nie piszesz jaki masz sprzęt, domyślam się z postów, że electrolux, tabliczka musi wówczas zawierać numer pnc
 • #16
  rafal.balicki
  Level 6  
  Dalej pisałem że to faktycznie tak nie jest. Drzwi otwierają się po zakończeniu programu. Miałem wcześniej ustawioną funkcję bez zagnieceń, co powoduje że do momentu naciśnięcia start/pauza pralka co chwile się obraca żeby ubrania nie leżały zbite w jednym miejscu. Sorry za zamieszanie.
  Dołączam zdjęcie tabliczki znamionowej.
  Pozdrawiam!
  Pralko-suszarka - powiadomienia SMS?
 • #17
  mrice
  Home appliances specialist
  rafal.balicki wrote:
  Dalej pisałem że to faktycznie tak nie jest. Drzwi otwierają się po zakończeniu programu.

  To przepraszam, moje niedopatrzenie.

  Postaram się na poczatku nowego tygodnia ogarnąć jakiś schemat elektryczny doń. Ogólnie sygnał z pralki najlepiej będzie pociągnąć z blokady drzwi. Elektronika w tym sprzęcie ma soft, który jest dość czepliwy i wszelakie odstępstwa na obwodach elektrycznych, więc myślę, że najrozsądniejszym rozwiązaniem było by robić po prostu pomiar prądu przepływającego na przewodzie powrotnym z blokady na moduł. Z tego co na szybko sprawdziłem blokada jest klasyczna bimetaliczna. Czyli jeden styk jest wspólny, jeden zasila termik, trzeci odpowiada za sygnał do modułu z informacją o zablokowanych drzwiach.
 • #18
  rafal.balicki
  Level 6  
  Tzn. że na tym trzecim przewodzie pojawia się napięcie w chwili zablokowania się drzwiczek?
  Czy taka blokada działa na takiej zasadzie ze napięcie na nią jest podawane cały czas, a chwili uruchomienia programu i co za tym idzie wzrostu natężenia prądu przepływającego przez blokadę następuje jej zablokowanie i przełączenie styku powodujące pojawienie się napięcia na trzecim przewodzie? Dobrze to rozumiem?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 • #19
  mrice
  Home appliances specialist
  Zapożyczę od nas z Elektrody zdjęcie blokady z innej pralki, ale na tym będzie najłatwiej zobrazować.

  Pralko-suszarka - powiadomienia SMS?

  Złacza blokady mamy na dole, tak jak sa literki C N L

  Teraz tak, L jest wspólny fazowy. W momencie włączenia pralki zostaje załączony styk N i rozpoczyna się proces grzania bimetalu (ten zygzak na schemacie wyprowadzeń). W momencie gdy bimetal osiągnie odpowiednią temperaturę przełącza się, pociągając w dół styk wyłącznika właściwego. Wówczas C zostaje zwarte z L i pozwala pralce działać. Po skończonym praniu styk N zostaje odłączony i bimetal stygnie. Gdy jego temperatura spadnie poniżej iluś tam nastąpi jego odkształcenie i rozłączenie wyłącznika na C i umożliwi to otwarcie pralki.

  Akurat ta blokada pochodzi z pradawnej maszyny piorącej co to grama elektroniki nie miała i można było tam zrobić cuda wianki, przy współczesnej elektronice dodatkowe obciążenie na stykach blokady może skończyć się wywaleniem z programu prania i zgłoszeniem błedu, tak więc wpiąć trzeba się będzie "delikatnie"
 • #20
  rafal.balicki
  Level 6  
  Niestety podłączenie przekaźnika pod zamek powoduje że urządzenie "wariuje" i nie chce się w ogóle załączyć.
  Czy jest coś czym można zastąpić przekaźnik co by nie powodowało zmian w obwodzie a dawało sygnał zwartego obwodu na swoim wyjściu?
  Dodam że napięcia na zamku jest w okolicach 175V.
 • #21
  mrice
  Home appliances specialist
  Przekaźnik obciąży dodatkowo złącze i jak pisałem wysypie się.
  Jedyne co mi do głowy przychodzi to układ mierzący natężenie prądu wpięty w przewód i i jakiś programowalny procek, Andruido czy coś w tym stylu które na podstawie pomiaru odczyta stan i prześle go dalej do jakiegoś urządzenia wykonawczego.
 • #22
  freebsd
  Level 40  
  rafal.balicki wrote:
  Czy jest coś czym można zastąpić przekaźnik
  Nie napisałeś jaki przekaźnik - jednak można użyć przekaźnik o większej rezystancji cewki do sterowania docelowym przekaźnikiem, który wymaga osobnego zasilania. Można użyć transoptora, czy tranzystora polowego.