Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ?

markostka 11 Sty 2019 13:10 552 26
  • #1 11 Sty 2019 13:10
    markostka
    Poziom 3  

Pompa wody w instalacji CO zaczęła trzeszczeć.
    Ma 6 lat.
    Trzeszczy głównie po napaleniu w piecu, gdy woda ma już około 40 stopni C.
    W tej chwili grzejniki mam zimne.

Dwie śruby, uszczelnić i nie widzę tu większych problemów w wymianie.
    Radze sobie z naprawami w domu.

Poradzicie co tu zrobić, a o czym nie wiem jako amator-majsterkowicz?

Może jakieś odpowietrzanie po instalacji itd ?

Sterownik przekłada się jakoś czy kupuje w komplecie ?

Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ?

0 26
  • Pomocny post
    #2 11 Sty 2019 13:17
    procsa
    Poziom 21  

Zakręcasz obydwa zawory i odkręcasz śrubunki od pompy, uszczelki dostaniesz razem z nową pompą, o jaki sterownik pytasz? O to co jest przy pompie ? Jest to element pompy i tak też wychodzi z fabryki.

0
  • #3 11 Sty 2019 14:39
    bialy20
    Poziom 20  

Na czym polega "trzeszczenie"? Może są to pęcherzyki powietrza? Masz na ścianie sterownik pompy, a w samej pompie też są trzy położenia... Nie widać filtra, który jest zalecany. Może masz jakieś zanieczyszczenia w obiegu.

0
  • #4 11 Sty 2019 17:14
    BUCKS
    Poziom 33  

markostka napisał:
    Może jakieś odpowietrzanie po instalacji itd ?

Jeśli chodzi o odpowietrzanie pompy to jeśli masz stary typ to na przodzie (zdjęcie tego nie pokazuje) jest duża śruba, którą odkręcasz, wtedy zgromadzone powietrze może wylecieć i trochę wody.

markostka napisał:
    Sterownik przekłada się jakoś czy kupuje w komplecie ?

"Elektronika" pompy to jest to czarne kwadratowe pudło do którego wchodzi przewód zasilający pompę.
    Montując nową pompę odkręcasz śrubkę i ściągasz ten czarny dekiel i odłączasz żyły, są 3: faza, zero i uziemienie. Do nowej pompy podłączasz ten sam 3 żyłowy przewód.
    Ważne, aby nowa pompa miała tę samą wydajność, czyli tzw. wysokość podnoszenia oraz ten sam rozstaw przyłączy oraz tę samą średnicę przyłączy to wtedy zamieniasz sztukę na sztukę bez żadnych przeróbek.

0
  • #5 11 Sty 2019 18:40
    markostka
    Poziom 3  

Nagrałem filmik i kilka zdjęć.
    Woda w grzejnikach jest, w piecu "bulknie" co jakiś czas czyli tak jakby woda też tam była. Dolewam systematycznie. Dziś też dolewałem.
    Temperatura pieca między 35-45C od godziny 12 do teraz 18.
    Piec od godziny 12 zgaszony.

Piec to Termet Central 23 https://www.salontermet.pl/produkt/central-23/

Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Sty 2019 18:59
    Romulus7874
    Poziom 27  

Nie masz filtra przed pompą. To błąd. Jeśli coś pompa "pociągnie" zostałoby w filtrze.
    Wygląda, że jakiś kawałek metalu, zendry dostaje się do wirnika co jakiś czas i stąd ten dźwięk.
    Zamknij oba zawory, wyłącz pompę od prądu, podstaw miskę jakąś bo poleci z pół litra wody i odkręć śrubunki pompy. Zajrzyj też do rury (tej pod pompą) czy tam czegoś nie widać, może uda się wyjąć (kłania się brak filtra).

Mogą być też łożyska uszkodzone w pompie. Ale to po sekcji opisz.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Sty 2019 19:25
    bialy20
    Poziom 20  

Sądząc po odgłosach, to pompa się kończy. Siadło łożysko i wirnik trze obudowę. Jak kolega powyżej napisał, wymiana na taką samą jest prosta. Masz raczej otwarty system, więc pompa się odpowietrzy sama. Ale rozważ dołożenie filtra, może po sezonie... A konieczność dolewania wody z czego wynika?! Bo nie jest to korzystne.

0
  • #8 11 Sty 2019 20:18
    markostka
    Poziom 3  

Zgłupiałem ...
    W pompie sucho.
    Wody dolewałem.

0
  • Pomocny post
    #9 11 Sty 2019 20:34
    FishuPro
    Poziom 13  

markostka napisał:
    Dolewam systematycznie. Dziś też dolewałem

Może najpierw sprawdź dla czego tak musisz robić gdzie znika woda?
    markostka napisał:
    W pompie sucho.
    Wody dolewałem.

Może za szybko dolewasz i woda nie zdąży napełnić pompy, a już się przelewa chociaż po pewnym czasie i tak powinno pompę zalać. Jak odkręcisz zawór przed pompą woda leci? Jak tak to sprawdź to samo za pompą.

0
  • #10 11 Sty 2019 20:59
    markostka
    Poziom 3  

Instalację C.O. montowała firma z Oferii.
    Miało być w miarę tanio.
    Reszty chyba nie muszę pisać.
    Nie zamontowali mi np. wskaźnika ciśnienia. Nie wiedziałem wtedy co powinienem mieć w takiej instalacji.
    Dolewać kazali co jakiś czas po troszku. Ile to jest troszku do teraz nie wiem.
    Minęło pięć lat.
    Ogólnie powiem, że zrobili w miarę fachowo ale cena odebrała im chęci do perfekcji i wylądowałem tutaj na forum.

Może być tak, że to wina bardzo mocno zapowietrzonego układu ?
    Zapowietrzenie pieca?

Włączyłem pompę. Trzeszczy, piszczy, nagrzewa się, jest gorąca. Pewnie przez to, że chodzi na sucho.

...ale odkręciłem odpowietrznik na grzejniku w najdalszym pokoju, przez 10 sekund cisza. Po chwili mocno wylała woda.

Dodano po 1 [minuty]:

Link

0
  • Pomocny post
    #11 11 Sty 2019 21:05
    FishuPro
    Poziom 13  

Wodą napełnia się instalację do momentu wystąpienia przelewu ze zbiornika. Robi się to powoli żeby jak najwięcej powietrza zdążyło ujść. Odpowietrza się każdy grzejnik, nie tylko ostatni. Skoro nie masz w pompie wody tzn. że jest jej za mało. Napełnij instalację.

0
  • #12 11 Sty 2019 21:12
    markostka
    Poziom 3  

Jeszcze jedno, być może proste pytanie, ale nie dla mnie ;)

Czy pompa na sucho zasysa wodę, jakimś powiedzmy hmmm, podciśnieniem, czy samo ciśnienie z rury doprowadzającej wodę pozwala jej dotrzeć do... pompy?

0
  • Pomocny post
    #13 11 Sty 2019 21:15
    FishuPro
    Poziom 13  

NIE, pompa musi być zalana.

0
  • #14 11 Sty 2019 21:22
    Romulus7874
    Poziom 27  

Ta pompa to już jednak R.I.P

0
  • #15 11 Sty 2019 21:41
    SKM 1964
    Poziom 32  

Może być wina zaworu zwrotnego z kulką w środku. Jak masz zimne grzejniki to woda krąży dookoła pompy i tego zaworu, obwód się zamyka i nie ma obiegu przez grzejniki. Trochę to dziwne, że pompa jest sucha. Próbowałeś po zdjęciu pompy otworzyć zawór? Powinna pojawić się woda. Jeśli nie, to jest jej za mało! :|

0
  • #16 11 Sty 2019 22:10
    markostka
    Poziom 3  

Dolewałem wodę, skończyłem dolewać, zdemontowałem pompę, odkręciłem oba zawory i sucho. W pompie sucho i w rurach przy obu zaworach sucho.

Godzina 22.00 ponownie dolałem wody, odpowietrzyłem jeden z grzejników, akurat w łazience, tak od niechcenia.
    Woda pojawiła się w pompie. Pompa już nie terkocze.

Dziś już nie będę rozpalał w piecu.

Jutro zobaczę czy na zagrzanym będzie już w porządku.

Oglądałem na YT filmik z zaworem z kulką. Facet pokazywał kulkę, zawór, niby wszystko ok, a jednak po wymianie jego problem zniknął (głośna praca).

Z tą kulką brzmiało by to sensownie.

0
  • #17 11 Sty 2019 23:00
    FishuPro
    Poziom 13  

Niemożliwe jest przy prawidłowej instalacji i pełnym układzie żeby w rurach nie było wody! Masz naczynie wzbiorcze? Jak dolewałeś wodę to był przelew? W którym miejscu masz dopuszczanie wody do układu? Kulka nie kulka, woda musi być.

0
  • Pomocny post
    #18 12 Sty 2019 09:32
    SKM 1964
    Poziom 32  

Tu wychodzi na to, że u kolegi całe powietrze gromadzi się w piecu po dopuszczeniu wody. A powinno być inaczej. Sam powinien się odpowietrzyć kocioł przez zbiornik wyrównawczy i woda powinna znaleźć się w pompie samoczynnie. Po uzupełnieniu wyrównawczego odpowietrza się po kolei grzejniki i wszystko hula. Ciekawe gdzie ma dopuszczanie wody, tak jak kolega to wyżej zauważył? :|

Dodano po 2 [minuty]:

Pewnie znowu ktoś spartolił robotę, aby szybciej! :cry:

0
  • #19 12 Sty 2019 15:11
    markostka
    Poziom 3  

Działa.
    Nie wiem co się stało ale działa to teraz tak:
    Jak dolewałem wodę do wyrównawczego, to nie pojawiała się ona w piecu.
    Dopiero jak odkręciłem w najbliżej zlokalizowanym grzejniku zawór odpowietrzający, to zaczęło bulgotać przy zbiorniku wyrównawczym. Przy, bo nie jestem w stanie opisać tego dokładnie - zbiornik, rury, wszystko zabudowane płytami.

Piec, okolice pieca, pompy zapowietrzone, a odkręcenie zaworu odpowietrzającego na grzejniku zadziałało jako... odpowietrznik całego układu?

Jeszcze jedna rzecz jaka przychodzi mi do głowy to...
    Czy ten odpowietrznik może być powodem nie odpowietrzania pieca (na foto poniżej w czerwonym kółeczku)?

Czy zdemontowanie tego zbiornika (zasobnik C.W.U) i nie stworzenie hmmm, obiegu w tych rurach może mieć jakiś wpływ?

Kiedyś miałem C.W.U, ale zrezygnowałem. Wstawiłem zaślepki.

0
  • #21 13 Sty 2019 04:36
    kiss39
    Poziom 33  

@markostka to powiem jak u mnie działa instalacja z OC.

Powinien być miernik ciśnienia (manometr) wpięty do instancji przy piecu z instalacją. A ciśnienie wody w instancji OC od 0,5 bar do 1,0 bar, piec OC ciśnienie robocze maksymalne do 1,5 bar. Napełnianie wody do instalacji zewnętrznej ~3,2 bar do (niższej) instancji 0,5-1,0 bar odbywa się przy pomocy zamontowanego "reduktora ciśnienia wody" lub zaworu kulowego. Tu trzeba ostrożnie z dolewaniem wody do instancji zaworem kulowym, bo instancja ma zawory bezpieczeństwa powyżej 1,5 bar zostają uszkodzone.

0
  • #22 13 Sty 2019 05:56
    Krzys55
    Poziom 20  

kiss39 napisał:
    Tu trzeba ostrożnie z dolewaniem wody do instancji zaworem kulowym, bo instancja ma zawory bezpieczeństwa powyżej 1.5bar zostają uszkodzone.
    Nie prawda. Zawory upuszczą nadmiar ciśnienia i się zamkną.

0
  • #23 13 Sty 2019 09:00
    SKM 1964
    Poziom 32  

U mnie fabryczny zawór bezpieczeństwa ustawiony jest na 2,5 bar. Powyżej tego ciśnienia zaczyna puszczać wodę albo parę wodną w przypadku zagotowania wody w piecu. Gdy ciśnienie spadnie zawór się zamyka i nic się nie uszkadza. Tobie raczej chodzi o to, że zawór trochę popuszcza wody po jego zamknięciu, tak?
    Z czasem zachodzi kamieniem i trzeba go ruszyć ręcznie kilka razy i po sprawie. :|

Dodano po 46 [sekundy]:

Do Kiss39.

0
  • #24 13 Sty 2019 23:35
    FishuPro
    Poziom 13  

Jaki zawor bezpieczeństwa? Instalacja otwarte ze zbiornikiem wyrównawczym, ciśnienie to wysokość słupa wody. W prawidłowo wykonanej instalacji zbiornik wyrównawczy jest gwarancją bezpieczeństwa, a dopuszczanie wody powinno być na powrocie zaraz przed kotłem. Odpowietrznik automatyczny w czasie normalnej pracy instalacji powinien być zamkniety bo może być przyczyną zapowietrzania.

0
  • #25 14 Sty 2019 19:06
    markostka
    Poziom 3  

Znalazłem kilka zdjęć z remontu.
    p.s. sposób zamocowania zbiornika pokazuje kto to robił, a robiła to firma która znalazłem na Oferii. Niby firma duża, przyjechało kilku gości, niestety liczył się dla nich szybki zarobek, a za usługę nie skasowali zbyt wiele, więc i manometru nie dostałem itd.

Wracając do tematu - tak to wygląda:
    W kółeczku zawór dopuszczania wody. Po lewej rura która idzie do pieca w drugim pomieszczeniu.Piec stoi za ścianą.
    Zbiornik wyrównawczy znajduje się nad tą konstrukcją ze zdjęcia obok.
    Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ? Jak poradzić sobie z wymianą pompy CO w kotle ?

0
  • #26 15 Sty 2019 00:10
    FishuPro
    Poziom 13  

Fajna pajęczyna :) Czy mógłbyś pokusić się o narysowanie schematu tej pięknej zagadki hydraulicznej? to by bardzo pomogło w wyjaśnieniu.

0
  • #27 15 Sty 2019 09:02
    Romulus7874
    Poziom 27  

Naczynie wzbiorcze podłączone na powrocie.
    Przelew "wkłuty" w kanalizę.
    Żeby teraz się do tego dobrać, trzeba "ściany" rwać zapewne...
    Jak dopuścisz wody to odpowietrz tym przy byłym boilerze odpowietrznikiem.
    Słyszysz w ogóle przelewającą się wodę z naczynia przy dolewaniu?

0