Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] SAMSUNG - model PS42A410C sam przełącza wejścia sygnału pomimo odłączonej klawi

marex32 11 Sty 2019 15:20 201 16
  • #1 11 Sty 2019 15:20
    marex32

Poziom 15  

Witam.

Oczywiście odłączyłem klawiaturę odpinając wtyczkę przy złączu umieszczonym nad "nogą"/podstawą tv.

Problem: samo przełączanie wejść sygnału. wejście 1, wejście 2, tv i tak po kolei co jakiś czas sam przełącza wejście, zaraz po włączeniu tv pilot działa prawidłowo, wejścia zaczynają się przełączać i po chwili przestaje odbiornik reagować na komendy z pilota.

Czy spotkał się ktoś z takim problemem? Wymieniłem switch-e na płytce klawiatury aby wyeliminować ten element, który jest często powodem takiego zachowania tv. Usterka jest nadal, czy podłącze klawiaturę czy nie tv sam przełącza wejścia.

Zasilacz przeglądnąłem pod względem zimnych lutów, wymieniłem też podejrzane elektrolity.

Bardzo proszę kolegów o ewentualne sugestie, dziękuję i pozdrawiam.

0 16
  • #2 11 Sty 2019 15:54
    GanCegall
    Poziom 32  

Wejdź w "service menu" i sprawdź czy nie jest ustawiony tryb sklepowy.
    Factory reset.

0
  • #3 11 Sty 2019 16:08
    marex32

Poziom 15  

Odbiornik cały czas działał u klienta, kiedyś klient przywiózł odbiornik z podobną usterką, wystarczyła wymiana mikro przełączników klawiatury, działało kilka miesięcy, teraz wymiana nie pomaga, mam go teraz włączonego i od 30-40 minut się nie przełączył, działa cały czas gra na jednym wejściu, pisząc ten post tv właśnie się przełączył, i tak co pewien czas szaleje, czy to ma coś wspólnego z trybem serwisowym? Jeżeli tak poproszę o opis wejścia w tryb serwisowy.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

0
  • #5 11 Sty 2019 17:34
    marex32

Poziom 15  

Już znalazłem, ale bardzo dziękuję za pomoc, sprawdzę i opiszę sytuację. Uruchamiałem telewizorki w trybie serwisowym, częściej kiedyś te starsze modele kineskopowe, teraz mniej się naprawia tv, więcej komputery, telefony, tablety itp.

0
  • #6 11 Sty 2019 17:37
    Atu3
    Poziom 15  

Miałem podobny przypadek kiedyś w LG. Odłączyłem klawiaturę od modułu ir w którym był jaden swicz od standby, i to on robił robotę. W tym modelu jest chyba podobnie jeśli się nie myle. Odłącz wiązke od płyty głównej i zobaczysz czy pomogło.

0
  • #7 11 Sty 2019 17:54
    marex32

Poziom 15  

Opisałem sytuację powyżej, odłączyłem klawiaturę zewnętrzną obsługi tv. Nie zakładał bym tematu z powodu klawiatury, tematy z klawiaturą poruszane były kilkakrotnie, mój przypadek jest nieco inny. Zaraz sprawdzę tryb serwisowy.

Nie wejdę w tryb serwisowy gdyż tv nie reaguje na komendy z pilota, dioda LED reaguje na wysyłane komendy migając, "widzi pilota" ale tv nie reaguje.
    Poczekam może za chwile tv zareaguje na pilocika.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Sty 2019 18:02
    Atu3
    Poziom 15  

Nie sprecyzowałeś dokładnie czy odłączyłeś całkowicie od płyty głównej, czy tylko boczną klawiaturę od środkowego włącznika? Sam swicz po środku frontu też może "siać".

0
  • #9 11 Sty 2019 18:15
    marex32

Poziom 15  

Klawiatura jest podłączona przewodem za pomocą wtyczki na wysokości nogi, stopy, którą to własnie odłączyłem - odłączając klawiaturę manualną odbiornika, podłączony jest tylko włącznik tv, umieszczony na przednim panelu pod matrycą na wysokości stopy/nogi, który działa prawidłowo, telewizorek mogę nim włączyć i wyłączyć, we włączniku jest też umieszczony odbiornik IR.

Wezmę pod uwagę sugestię kolegi i wymienię ten switch od przycisku power.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Sty 2019 18:32
    Atu3
    Poziom 15  

Naprawiając wspomnianego LG też się naszukałem.

0
  • #11 11 Sty 2019 18:33
    GanCegall
    Poziom 32  

marex32 napisał:
    Wezmę pod uwagę sugestię kolegi i wymienię ten switch od przycisku power.

Możesz powiedzieć po co? Wypnij wszystkie te "switche" z płyty main i obserwuj... ludzie... :oops:

0
  • #12 11 Sty 2019 19:09
    marex32

Poziom 15  

Widzi kolega, sens jest, tylko należało dopisać abym: Włączył tv włącznikiem, i odłączył od maina dopiero po włączeniu włącznikiem, który to za chwile mam odłączyć, i teraz jest wszystko jasne, właśnie tak zrobiłem i czekamy, skoro tv reaguje na pilota po włączeniu, a później przestaje reagować a moduł IR jest połączony ze switchem power, a dioda reagująca na pilota pokazuje tylko że odbiornik IR odbiera sygnał ale niekoniecznie ten sygnał w postaci prawidłowej dociera do main-a. Tutaj może być pies pogrzebany. Taka współpraca i może być że rozwiążemy problem wspólnymi siłami :)

Testujemy grata...

Wymieniłem mikro włącznik power w przycisku frontowym, jak na razie test ok, niech tv popracuje do jutra, wszystkie pomysły doprowadziły najprawdopodobniej do naprawy odbiornika. Nie chwalmy dnia przed .... ale wszystko rokuje że usterka została usunięta. Pilot też od razu działa, tv się jak na razie nie przełącza, klawiatura manualna działa prawidłowo.

0
  • Pomocny post
    #13 11 Sty 2019 19:30
    GanCegall
    Poziom 32  

marex32 napisał:
    tylko należało dopisać abym: Włączył tv włącznikiem, i odłączył od maina dopiero po włączeniu włącznikiem,

Przepraszam, myslałem że to logiczne że wtyczkę trzeba wypiąć po włączeniu TV, jak inaczej byś go włączył przy wypiętej wtyczce od tych "switchów"...

0
  • #14 11 Sty 2019 19:34
    marex32

Poziom 15  

Wiesz dobrze jak to jest, jak myślisz nad denerwującą usterką, wszystko co później jest jasne jak słońce w momencie szukania przyczyny staję się ciemne jak deszczowa, listopadowa noc :)

0
  • Pomocny post
    #15 11 Sty 2019 19:42
    Atu3
    Poziom 15  

Pisałem wcześniej o tym switchu a ty że jest dobry. Dzięki za pomoc.

0
  • #16 11 Sty 2019 20:03
    marex32

Poziom 15  

Atu3 napisał:

Po twojej odpowiedzi napisałem że biorę to pod uwagę i zabieram się za jego wymianę :) Byłeś bardzo pomocny, za co bardzo dziękuję.

Wszystkim kolegom dziękuję za pomoc, telewizorek działa, myślę że można już pisać o sukcesie w naprawie odbiornika.

0
  • #17 11 Sty 2019 20:10
    marex32

Poziom 15  

Atu3 napisał:

Po twojej odpowiedzi napisałem że biorę to pod uwagę i zabieram się za jego wymianę :) Byłeś bardzo pomocny, za co bardzo dziękuję.

Wszystkim kolegom dziękuję za pomoc, telewizorek działa, myślę że można już pisać o sukcesie w naprawie odbiornika.

Dodano po 6 [minuty]:

Powodem powstawania usterki były mikroprzełączniki tzw. switche znajdujące się jako element przełączeniowy w klawiaturze manualnej odbiornika (istniejące w bocznym elemencie obudowy tv) oraz 1szt. w przycisku power / włączania / wyłączania odbiornika znajdującym się we frontowej części obudowy pod matrycą w którym jest też umieszczony odbiornik podczerwieni IR.

0