Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prowadzenie i połączenie bednarki z konstrukcją stalową budynku

exsufflatio 11 Sty 2019 15:33 276 7
 • #1 11 Sty 2019 15:33
  exsufflatio
  Poziom 4  

  Witam

  spotkałem się z takim problemem. Budynek niewielkiej hali przemysłowej całkowicie wykonany ze stali, strefa EX22. Budynek jedną ścianą przylega do starego budynku wykonanego z cegły. Projektant wydał uziom otokowy budynku oraz instalację odgromową. Od strony ściany przylegającej do budynku istniejącego bednarka przechodzi pod fundamentem. Z kolei po stronie innej ściany bednarka ma być prowadzona w posadzce. Dodatkowo nowa bednarka ma być przyłączona do bednarki budynku istniejącego. Z bednarki mają wyjść wąsy oczywiście do LPS, ale również do każdego słupa konstrukcji hali. Dodatkowe w pomieszczeniu zaprojektowano n/t GSW, do której również należy przyłączyć słupy, obudowy silników, itd. Moje pytanie jest takie: czy rzeczywiście można prowadzić bednarkę w ziemi, potem w posadzce (na którą przyjdzie wylewka i kafle), a potem pod fundamentem? Czy połączenie wszystkich słupów konstrukcji do otoku, skoro hala jest cała ze stali, nie jest przesadą, a do tego budynek ma LPS (oko 10x10) oraz będzie i tak GSW? I jeszcze jedno: do części urządzeń GSW ma być też prowadzona w posadzce.

  Czy takie rozwiązania są rzeczywiście zgodne z przepisami, a może trochę nad wyrost? Z góry dzięki za podzielenie się opinią.

  0 7
 • #3 14 Sty 2019 08:40
  exsufflatio
  Poziom 4  

  Dzięki wielkie. Zapoznałem się z lekturą, niemniej jednak nadal nurtuje mnie jedna kwestia: dlaczego bednarka z jednej strony budynku jest w gruncie na głębokości ok. 0,8m, a na pozostałych bokach jest wprowadzona do betonu, a tak naprawdę do posadzki i znajduje się ok. 10cm pod nią. I z tejże bednarki są wykonane połączenia do słupów konstrukcji budynku mocowane śrubą. Moje pytanie zatem jest: czy można tak prowadzić bednarkę i czy należy ją łączyć z słupami poprzez połączenia skręcane na wysokości (w tym wypadku ok 1m nad poziomem posadzki)? Oczywiście dodatkowo będzie poprowadzony pierścień wyrównawczy, do którego również będą przyłączone konstrukcje budynku, części przewodzące obce i dostępne oraz PE.

  0
 • #4 14 Sty 2019 09:05
  retrofood
  Moderator

  exsufflatio napisał:
  czy można tak prowadzić bednarkę i czy należy ją łączyć z słupami poprzez połączenia skręcane na wysokości (w tym wypadku ok 1m nad poziomem posadzki)?
  Musi się wykonywać połączenia rozłączne bo jak w przyszłości zrobisz pomiary?

  0
 • #5 14 Sty 2019 10:05
  exsufflatio
  Poziom 4  

  No właśnie dokładnie tak, ale widziałem jak robili pomiary, to nie odpinali tej bednarki od słupów, a jedynie jeden z zwodów pionowych instalacji odgromowej. Akurat pomiarowcem wybitnym nie jestem, więc może coś źle robili. Nie korzystali z metody cęgowej to pewne. Może różnica między pomiarem rezystancji uziomu, a uziemienia - dwie różne kwestie, dwa różna sposoby pomiaru?

  Nadal jednak nurtuje mnie prowadzenie bednarki w posadzce? Skoro ma być 0,8 w gruncie, a do tego nie można łączyć otoku FeZn ze stalą w betonie, to jakby coś tu nie grało.

  0
 • Pomocny post
  #6 14 Sty 2019 12:09
  retrofood
  Moderator

  exsufflatio napisał:
  No właśnie dokładnie tak, ale widziałem jak robili pomiary, to nie odpinali tej bednarki od słupów, a jedynie jeden z zwodów pionowych instalacji odgromowej.

  Zależy co sprawdzali, może ciągłość jakiegoś odcinka? Tego się nie zgadnie.
  exsufflatio napisał:

  Nadal jednak nurtuje mnie prowadzenie bednarki w posadzce? Skoro ma być 0,8 w gruncie, a do tego nie można łączyć otoku FeZn ze stalą w betonie, to jakby coś tu nie grało.

  Zaglądnij tutaj

  0
 • #7 14 Sty 2019 13:12
  exsufflatio
  Poziom 4  

  Dzięki wielkie za pomoc. Jeszcze sobie doczytałem E. Musiała i chyba wszystko jasne.

  0
 • #8 15 Sty 2019 13:39
  exsufflatio
  Poziom 4  

  Dzisiaj na budowie rozmawiałem z kierownikiem posiadającym również uprawnienia projektowe.

  Wytłumaczył w/w problem. Według niego w ogóle nie potrzeba instalacji odgromowej i otoku w tym budynku, bo cały jest ze stali, a uziom fundamentowy i zrobienie kraty uziomowej z którą by można spiąć słupy konstrukcji. Do tego GSW. I tyle. Na dachu dwie iglice połączone ze słupem konstrukcji w celu ochrony dwóch wentylatorów.

  0