Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TX-2B/RX-2B RC - jak dodać więcej kanałów

Amatorelektronik1 11 Jan 2019 16:40 657 5
    Amatorelektronik1
    Level 5  
    Witam, niedługo rozpoczynam budowę łazika typu curiosyty. Zależy mi na tym, aby był w nim podgląd z kamery, na ten problem zaradziłem kamera rc za ok 60 zł z modułem nadawania i odbioru z zasięgiem ok 4km. Teraz problem ze sterowaniem łazika, potrzebuję ok 20 kanałów sterowania i moje pytanie w tym czy układ TX2B w sposób jak na zdjęciu można rozbudowywać czy jest inny sposób lub inny układ z dużo większą liczbą kanałów? Oraz kolejny problem czy jeśli w nadajniku zamiast przycisku zastosuję potencjometr w miejscu kanału to będę mógł w ten sposób regulować prędkość np silnika?
    TX-2B/RX-2B RC - jak dodać więcej kanałów TX-2B/RX-2B RC - jak dodać więcej kanałów
    wojtek 9007
    Level 39  
    Witam - TX /RX to koder i dekoder . Sygnał wychodzący jest nieproporcjonalny ( zero/jedynkowy ).
    Do płynnych ruchów potrzebna jest aparatura proporcjonalna .
    Amatorelektronik1
    Level 5  
    Rozumiem , Sposób pokazowy który wysłałem będzie działał jeśli podłącze w taki sam sposób np 4 układy do nadajnika i odbiornika zwiększę lidzbę kanałów z 5 do 20
    Madrik
    moderator of Robotics
    Generalnie - NIE potrzebujesz tylu kanałów.
    Potrzebowałbyś, jeżeli budowałbyś łazik w oparciu o czysto modelarskie wyposażenie.

Jeżeli jednak budujesz rozwiązanie autorskie, to spokojnie kilkoma kanałami możesz obsłużyć wiele funkcji.

Wystarczy, że kanałem będziesz przesyłał informacje numeryczne, a za odbiornikiem wstawisz mikroprocesor, który w zależności od otrzymanego kodu, zrealizuje konkretną funkcję.
    Korzystając z łączności cyfrowej, możesz przesyłać jednym kanałem, wiele pakietów zawierających kody, które po interpretacji, wywołają konkretny skutek.

Działa to nawet w wersji analogowej - np. przesłanie wysokiego sygnału PWM, w określonej ilości w danej jednostce czasu, może wywołać konkretną funkcję.
    np. jeden raz - włącz światło. Dwa razy - wyłącz, trzy razy - rozłóż panel słoneczny, 20 razy - odegraj beeperem "Happy Birthday to you".

W ten sposób, możesz w łatwy sposób wykorzystać niewielką liczbę kanałów, do uzyskania wielu działań.
    Tyle, że musisz dodać mikroprocesor z zaprogramowanymi funkcjami i kodami, jakie będziesz przesyłał.

Tu możesz nawet zróżnicować dostępne kanały - jeden kanał do obsługi CAŁEGO sterowania ruchem, drugi do obsługi prostych funkcji jak np. światła, trzeci do sterowania wyposażeniem łazika, czwarty i piaty - inne rodzaje funkcji, np. telemetria zwrotna.
    Amatorelektronik1
    Level 5  
    Zgadza się dobry pomysł tylko pytanie jaki układ zamienia sygnał analogowy na sygnał roboczy w voltach żeby można było występować jakiś tyrystor lub kondesator
    Madrik
    moderator of Robotics
    Sugerowałbym zacząć od podstaw. Kupić jakiś zestaw startowy mikroprocesora. Np. Atmegę 32. Pożyczyć z biblioteki lub kupić kilka książek o programowaniu w języku C lub pokrewnym.
    Przejrzeć kilka tutoriali dla osób początkujących i zrealizować kilka projektów DIY, z dziedzin jakie mogą być dla ciebie przydatne - np. wysterowanie silnika, czy komunikacja i wyświetlanie informacji.

Masz jakiś konkretny plan i projekt tego łazika?
    Czy też na razie robisz "research"?

Sugerowałbym na razie, zapoznać się z podstawą - jak działa układ zabawek, które korzystają z twojego wybranego układu nadawczo odbiorczego.
    W specyfikacji układów masz opisane sygnały wyjściowe. Wystarczy tylko sprawdzić w jaki sposób docierają do układów wykonawczych.