Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana unifonu LASKOMEX na CYFRAL SMART-D

11 Sty 2019 17:03 342 7
  • Poziom 8  
    Witam,
    Podczas remontu postanowiłem odświeżyć unifon - stary LASKOMEX na CYFRAL SMART-D. Będę wdzięczny za fachową pomoc.
    Niestety pomimo różnych kombinacji zworek, słuchawka się reaguje nawet na wywołanie.

W załącznikach stare podłączenie oraz nowe z przybliżeniem płytki.

Jak widać 4 żyły sparowane i podłączone do dwóch wejść L- oraz L+ Nie jestem pewny czy powinienem postąpić analogicznie?
    Wykorzystałem wszystkie kombinacje ustawień zworek ZW 6 i ZW1 i słuchawka za każdym razem milczy.
    Kable sprawdzałem czy nie są ułamane, podłączałem skręcone w parze i tak jak na zdjęciu dociśnięte osobno i ponownie wykonałem wszystkie kombinacje.

ZASTOSOWANE KOMBINACJE:
    ZW6 - worka wyciągnięta i włożona - bez skutku
    takie same kombinacje z ZW1 na prawo i na lewo.

innych zworek nie ruszałem mieszkanie 32 więc również wydaje się poprawnie ustawione.
    przełącznik głośności unifonu jest ustawiony w pozycji środkowej - fabrycznej czyli "cicho".

Zastanawiam się czy oby na pewno kable w CYFRALU powinny być tak samo sparowane jak w starym? Nieodpowiedni model słuchawki?
    Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy próbowałeś zmienić położenie przełącznika głośności wywołania z boku obudowy?
    Załóżmy, że jest w pozycji wyłączonej i wtedy nic nie usłyszysz.
  • Poziom 8  
    zybex napisał:
    Czy próbowałeś zmienić położenie przełącznika głośności wywołania z boku obudowy?
    Załóżmy, że jest w pozycji wyłączonej i wtedy nic nie usłyszysz.

Jest ustawiony w pozycji środkowej co na powiększeniu z płytką powinno być widoczne. pozycja środkowa cicho .
    Jest to jakiś trop, aby powtórzyć kombinacje na poziomie najgłośniej - górnym. Jednak uważam, że to nie tu leży problem. Chyba, że faktycznie przełącznik jest uszkodzony. Chociaż wątpię. Wydaje mi się że jest jakaś inna kombinacja zworek albo kabelków.

Wolałem skonsultować. Czy ma to sens.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Kabelki masz dobrze podłączone. Sprawdź czy w ogóle masz napięcie na zaciskach L+ i L-. Ewentualnie popraw samo podłączenie kabelków.
  • Poziom 8  
    zybex napisał:
    Kabelki masz dobrze podłączone. Sprawdź czy w ogóle masz napięcie na zaciskach.

Nie posiadam multimetra, najszybciej w poniedziałek załatwię. Mam tylko próbnik/neonówkę, ale do 12V tam pewnie ~8V się raczej nie nada.
    Wieczorem sprawdzę na starym unifonie jak go odkopię. Czy faktycznie podczas remontu kable gdzieś nie zostały uszkodzone, ale były zabezpieczone i wyglądają ok.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Póki co możesz poprawić podłączenie. Sprawdź, czy nie jest gdzieś nadłamany któryś z kabelków. Ewentualnie skróć je i ponownie podłącz.
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczeń
    Jak kolega ma ten stary unifon laskomex to założyć go z powrotem i sprawdzić czy działa. Dowiemy się czy sygnał dociera do mieszkania. Drugi sposób to sprawdzenie na słuch. Podnosimy słuchawkę do ucha i naciskamy przycisk otwarcia. W słuchawce usłyszymy ciche " stęknięcie?"- nie wiem jak to opisać, ale tu trzeba sobie po prostu porównać czy będzie różnica przy unifonie podłączonym do instalacji i odłączonym od niej.
  • Poziom 8  
    Sprawa rozwiązana, Odpuściłem na kilka miesięcy. Po ponownej nieudanej próbie ze starą słuchawką i sprawdzeniu kabli w mieszkaniu aż do ściany, poddałem się i wezwałem speca od domofonów z administracji. Pierwsze co zrobił to zajrzał do puszki na klatce, na co niestety nie wpadłem, bo nigdy nic tam nie ruszałem. Okazało się, że kable w puszce były skręcone na dwa razy (albo się z czasem same odkręciły, albo co najbardziej prawdopodobne odkręciły się od drgań w czasie remontu mieszkania. Zero kostek, skręcone w pośpiechu, klasyka prowizorki...
    Faktycznie z mojej strony było wszystko cacy ustawione.

Wszystkim dziękuję za zaangażowanie!
    Pozdrowienia.