Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Co to za płytka na akumulatorze 18650?

kolo9 11 Sty 2019 17:12 501 15
  • #3 11 Sty 2019 21:07
    kolo9
    Poziom 11  

Czy to jest BMS? Na samym accu jest obecnie 2.77V, natomiast na kablach idących na odbiór i gniazdo microUSB 0V, co wyklucza pracę lampki. Próba ładowania przez to gniazdo w obecnym stanie -bez efektu. Czy mogę podłączyć na zewnętrzną ładowarkę 18650 i czy to przywróci poprzednią funkcjonalność lampki?

0
  • #4 12 Sty 2019 03:14
    BC109B
    Poziom 33  

Naładujesz akumulator, ale niekoniecznie będziesz mógł skorzystać ze zgromadzonej w nim energii.

0
  • #5 12 Sty 2019 07:51
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

To schemat obrony akumulatora od zwarcia , przeladowania i rozładowania do niebezpiecznego poziomu.

0
  • #6 12 Sty 2019 08:01
    kkknc
    Poziom 42  
  • #7 12 Sty 2019 09:07
    BC109B
    Poziom 33  

Kolega chciał podkreślić, że akumulator nie jest jeszcze nadmiernie wyładowany.

0
  • Pomocny post
    #8 12 Sty 2019 14:12
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

kolo9 napisał:
    Próba ładowania przez to gniazdo w obecnym stanie -bez efektu.
    Bywa czasem tak, że przy bardzo dużym rozładowaniu BMS odcina akumulator do tego stopnia, że (co brzmi paradoksalnie) nie pozwala go ponownie ładować.
    Przypuszczam, że i tutaj jest tak samo.

Jedyny sposób to podładować wstępnie samo ogniwo przynajmniej do 3÷3,3V wykorzystując dowolny zasilacz, może to być gniazdo USB.
    Oczywiście nie podłączasz ogniwa bezpośrednio. Trzeba ograniczyć prąd ładowania czyli podłączyć przez szeregowy rezystor.
    Nie napisałeś jaki to akumulator więc można tu mówić o rezystancji 10÷33Ω.

Przez cały czas musisz pilnować napięcia na ogniwie. Jak osiągnie wartość z w/w przedziału to wracasz do normalnego ładowania z wykorzystaniem BMS-a.

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz widzę, że powieliłem wypowiedź Kolegi kkknc (#6). Czytałem pobieżnie, nie zauważyłem.

0
  • #9 12 Sty 2019 14:23
    kolo9
    Poziom 11  

Spytam wprost: Czy po naładowaniu do 4V zewnętrznie mogę to traktować jako ładowarkę z 5V z USB?
    Po naładowaniu zewnętrznym do 3.79 jest już napięcie na przewodach.

0
  • #10 12 Sty 2019 14:37
    W.P.

kolo9 napisał:
    Czy po naładowaniu do 4V zewnętrznie mogę to traktować jako ładowarkę z 5V z USB?
    Co traktować?
    Wstępnie podładowujesz akumulator do 4V w sposób jak opisałem wyżej a później wracasz do ładowania takiego jak zwykle lampka była ładowana.

0
  • #11 12 Sty 2019 15:08
    kolo9
    Poziom 11  

W.P. napisał:
    Co traktować?
    Oczywiście to co jest przedmiotem tematu -płytkę. Po prostu czy 5V zewnętrzne z USB + płytka będą ładowarką?

0
  • #12 12 Sty 2019 16:35
    kokapetyl
    Poziom 43  

kolo9 napisał:
    Po prostu czy 5V zewnętrzne z USB + płytka będą ładowarką?

Sama płytka nie jest ładowarką, ona tylko zabezpiecza ogniwa, przed przeładowaniem i rozładowaniem. (koledzy wczesniej to już sygnalizowali)

0
  • #13 12 Sty 2019 20:45
    kolo9
    Poziom 11  

kokapetyl napisał:
    kolo9 napisał:
    Po prostu czy 5V zewnętrzne z USB + płytka będą ładowarką?

Sama płytka nie jest ładowarką, ona tylko zabezpiecza ogniwa, przed przeładowaniem i rozładowaniem. (koledzy wczesniej to już sygnalizowali)

Wydaje mi się że wyraźnie pytam o " 5V zewnętrzne z USB + płytkę", a nie o samą płytkę? Proszę tylko o odpowiedź na zadane pytanie.

0
  • #14 12 Sty 2019 21:01
    kokapetyl
    Poziom 43  

kolo9 napisał:
    Wydaje mi się że wyraźnie pytam

Pytanie wyraźne i zrozumiałe " Co to za płytka na akumulatorze" koledzy już udzielili (chyba ) wyczerpujących informacji.

0
  • Pomocny post
    #15 12 Sty 2019 21:31
    W.P.

kolo9 napisał:
    Oczywiście to co jest przedmiotem tematu -płytkę. Po prostu czy 5V zewnętrzne z USB + płytka będą ładowarką?
    Wybacz, ale w #9 wyraziłeś się niejasno. Późniejsza zmiana rzuciła większe światło na problem.

Ale do rzeczy.
    Płytka to tylko BMS czyli układ do kontroli napięć (max i min) bezpiecznych dla akumulatora oraz rozłączający akumulator w przypadku zwarcia.

Nie można bezpośrednio podłączać takiego zestawu do złącza USB w komputerze ani zasilacza +5V, gdyż nie ma elementu ograniczającego prąd ładowania.
    Rozładowany akumulator podłączony bezpośrednio do źródła +5V wymusi pobór prądu ograniczony jedynie rezystancją wewnętrzną + rezystancją przewodów. To za mało. Zbyt wielki prąd może uszkodzić zasilacz lub przy wydajnym zasilaczu akumulator.

Ładowarki przeznaczone do ładowania akumulatorów Li-ion wyposażone są w człon ograniczający max prąd wyjściowy do stałej wartości. Są dostosowane do grupy akumulatorów tolerujących prąd ładowania.
    Innym prądem ładuje się niewielki akumulator (np. do kieszonkowego odtwarzacza mp3) i innym akumulator do latarki, chociaż mają takie samo napięcie nominalne.
    kolo9 napisał:
    Na baterii w lampce biurkowej znalazłem płytkę nieznanego przeznaczenia.
    Rozumiem z tego, że to lampka z akumulatorem wyposażona w gniazdo do ładowania.
    Niestety nie opisałeś nam dokładnie całej lampki. Nie wiadomo, czy to produkt fabryczny, czy może przez kogoś przerabiany? Żadnych przydatnych szczegółów.

Jeśli więc to wykonanie fabryczne i w obudowie jest gniazdko mini lub mikro USB to znaczy, że powinien znaleźć się element ograniczający prąd pobierany z zasilacza.
    Jeśli tak jest to można podłączyć pod zasilanie z USB.

0
  • #16 12 Sty 2019 21:35
    kolo9
    Poziom 11  

Przykro mi że kolega kokapetyl wyczerpał się na odpowiedziach nie związanych z zadanym w treści pytaniem. Trudno, zamykam temat bez rozwiązania.

0