Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASMT 2105 (750gB) - S.M.A.R.T. - (C4) Reallocated Event Count

kemot1991 11 Sty 2019 21:14 111 5
  • #1 11 Sty 2019 21:14
    kemot1991
    Poziom 8  

Witam,
    mam problem z dyskiem ASMT 2105 (750gB).
    Dysk jest podpięty przez USB do komputera.
    Dysk ma ok. 3 lata.

Problem jest taki, że dysk jakiś czas pracuje a potem słychać "klik" i pliki na nim nie są już dostępne. Pomaga wyłączenie i włączenie komputera i za którymś razem dysk już się nie wyłącza i można chwile popracować na nim.

Poniżej zrzut S.M.A.R.T.

Na razie C4 zatrzymało się na 168.
    Czy parametr C7 jest istotny? Czytałem, że to może być wina kabla.

Proszę o pomoc jak mam sprawdzić czy z tego dysku coś jeszcze będzie i czy da się go jeszcze naprawić.

Czy coś jeszcze mogę zrobić przed wyzerowaniem i remapowaniem dysku, tak aby dokładnie sprawdzić w jakim on jest stanie i czy nadaje się do naprawy?

0 5
  • #2 11 Sty 2019 21:43
    kokapetyl
    Poziom 43  

kemot1991 napisał:
    Czy coś jeszcze mogę zrobić przed wyzerowaniem i remapowaniem dysku, tak aby dokładnie sprawdzić w jakim on jest stanie i czy nadaje się do naprawy?

Oczywiście że tak.
    Pobież program MHDD, z niego pokaż SMART dysku i skan powierzchni dysku. Ten program jest znacznie lepszy i bardziej wiarygodny niż ten którym się posiłkujesz.

0
  • #3 12 Sty 2019 02:32
    Łukasz_W

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Po opisie i SMART można przypuszczać, że za w/w odpowiada niestabilne zasilanie dysku.
    Kokapetyl dobrze radzi, aby przeskanować dysk i sprawdzić jak wygląda dostęp, możliwe, że przez problemy z zasilaniem dysk ma również inne problemy.

0
  • #4 12 Sty 2019 20:47
    kemot1991
    Poziom 8  

Nagrałem ten program na CD, odpaliłem go podczas startu laptopa ale program nie wykrywa mojego dysku.
    Dysk ten jest podpięty przez USB (ASMT 2105 (750gB)), czy to może być powód?

Drugi dysk SSD 128gB jest w środku laptopa (na nim jest Windows) i też mi go ten program MHDD nie wykrył.

Co mam zrobić, żeby wykrył mi ten dysk?

Poniżej zdjęcia:

ASMT 2105 (750gB) - S.M.A.R.T. - (C4) Reallocated Event Count ASMT 2105 (750gB) - S.M.A.R.T. - (C4) Reallocated Event Count

0
  • #5 13 Sty 2019 00:29
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Dysk musi być podpięty bezpośrednio by MHDD go zobaczył. Patrząc po SMART to pewnie jakiś dysk Hitachi, np. HTS547575A9E384, tutaj znaczenie ma też wysoka wartość C4, bo zapewne mogą być obecne realokowane sektory w ilości zbliżonej do wartości RAW w C4. Są problemy z zasilaniem tego dysku. Być może dlatego, że chociażby wspomniany wyżej Hitachi ma pobór prądu według opisu 700mA, a USB 2.0 ma 500mA. Czy dysk podłączony jest do USB 3.0 lub kablem typu Y? Ponadto problemy z powierzchnią dysku powodują zwiększone zużycie energii i może też to powodować jego znikanie z systemu przy podłączeniu przez USB.

0
  • #6 13 Sty 2019 12:54
    kemot1991
    Poziom 8  

Laptop, z którego korzystam to:

Cytat:

Tak, dysk jest podłączony do USB 3.0.
    Dysk działał bez problemu od 3 lat i dopiero teraz jakieś problemy zaczęły powstawać.
    Kabel jest taki:

Jest na nim napisane "Super high speed USB" więc wnioskuje, że powinien być dobry:)

Dwa pytania w takim razie:
    1. Dlaczego program nie wykrywa mi dysku SSD, który jest podłączony wewnątrz laptopa?
    2. Jak mam podłączyć dysk, o którym mowa, wewnątrz laptopa? Wymontować napęd optyczny i tam w specjalnej kieszeni zamontować dysk? Bo innej opcji raczej nie widzę. Jeśli tak to ktoś może polecić jakąś kieszeń pod ten dysk?

0