Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram

11 Jan 2019 21:18 1221 49
  • Level 5  
    Siemanko . W skrócie podam specyfikację kompa A potem opiszę problem .
    Płyta główna msi a75ma-e35
    Ram 2x4Gb kingston hyperx cl11 2400mhz
    Procek a10 5800k.
    Witam system widzi 8 gb ram A dostępnych jest tylko 3.95. Aktualizacja bios nic nie dała. System win7 ultimate 64bit . Msconfig jak próbuje zaznaczyć na 8gb to automatycznie daje na 0
  • OptexOptex
  • Level 5  
    Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram plyta tak jak napisałem msi mf2-a75-ma-e35
    procek a10 5800k

dorzucam screeny z cpuz

Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram

Dodano po 13 [godziny] 15 [minuty]:

Pomoże ktoś jak to ogarnąć żeby system wyświetlał 8gb ram ?
  • Level 16  
    Pamięć sprzętowa zarezerwowana zajmuje ponad 4GB stąd dostępne tylko 3,95GB z zainstalowanych 8GB. Zobacz na ustawienia w UEFI odnośnie przydziału pamięci dla grafiki zintegrowanej. W msconfig ma być odznaczona opcja Maksymalna pamięć.
  • OptexOptex
  • Level 5  
    Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram

Która to może być opcja
  • Level 16  
    Integrated Graphics Configuration, co tam jest?
  • Level 5  

Coś tutaj zmienić? Z auto dałem ba disabled .
  • Level 16  
    A korzystasz z grafiki zewnętrznej czy z zintegrowanej? Bo jeśli siedzisz na zintegrowanej to być może stąd te 4GB pamięci zarezerwowanej.
  • Level 5  
    Ile tak dac volt na ram ? 1.8-1.9? Mam kartę hd7850 . Zaraz będę w domu to zobaczę czy jak do voltuje to pomoże co
  • Level 16  
    Elopaleno wrote:
    Ile tak dac volt na ram ? 1.8-1.9?

Tyle to na pewno nie bo byś uwalił RAM. 1,8V to standard dla DDR2. Masz przecież podane na zrzutach z CPU-Z. Skoro standard dla nich to 1,5V, jak dasz np. 1,55V to na pewno nic złego się nie stanie.
  • Level 5  
    Rzeczywiście nie sprawdziłem nawet . No tyle dawałem na ddr2 . Ok dam trochę więcej i sprawdzę czy ruszy

Dodano po 21 [minuty]:

Nie pomogło
  • Level 16  
    A próbowałeś miejscami zamienić kości (moduły) w slotach? Jak zainstalujesz 1 moduł to bios poprawnie wyświetla ilość RAM?
  • Level 5  
    toska78 wrote:
    A próbowałeś miejscami zamienić kości (moduły) w slotach? Jak zainstalujesz 1 moduł to bios poprawnie wyświetla ilość RAM?

Robiłem już tak miejscami je poprzestawiałem to bylo to samo . Odpalałem komputer z jednej pamięci było ok ba drugiej też odpalałem było ok . Każda konfiguracja już sprawdzona jak wchodzę w zakładkę pamięci to są zajęte dwa sloty pamięć Ale nie wyświetla całości . Teraz odpaliłem komputer to w prawym dolnym rogu mam 99 , 92 , b4 tyle zdażyłem zobaczyć , sądzę że to jakieś błędy. Może wgram starszego biosa ?już nie wiem co robić

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

Dodam że mam program clickbios2 i tam widzi 8gb . Może jakieś ustawienia w samym systemie pomogą?
  • Level 16  
    To dovoltuj jeszcze RAM do 1,65V jak pisał @enhanced. Do samego sprawdzenia ilości RAMU w UEFI na pewno nie zaszkodzi. Poza tym możesz jeszcze włączyć w UEFI inny niż na fotce profil XMP i zobaczyć czy coś to zmieni. Profile masz podane w CPU-Z więc ustaw odpowiednie napięcie dla danego profilu (taktowania).
  • Level 5  
    Jest aktualnie 1.65v , Nic nie daje w click bios 2 widzi 8gb z poziomu systemu . Sam system widzi 3.97 gb ram A w biosie jak wchodzę 4098 . W rejestrze da radę coś zrobić może?
  • Level 16  
    Według mnie to jest kwestia jakiegoś ustawienia w UEFI skoro pokazuje w nim połowę zainstalowanego ramu.
  • Level 5  
    Dawałem screeny z bios i tam sam nic nie wyszukalem niestety . Spróbuje bios cofnąć do innej wersji Ale wątpię by to pomogło
  • Level 42  
    Elopaleno wrote:
    Rzeczywiście nie sprawdziłem nawet . No tyle dawałem na ddr2 . Ok dam trochę więcej i sprawdzę czy ruszy

Dodano po 21 [minuty]:

Nie pomogło

Ustaw 1,70V, wyłącz XMP, Dram Freq ustaw na najniższy możliwy i po restarcie zobacz co widać w biosie. Tam musi być widoczne 8GB a nie 4GB.

Powstawiaj screeny z biosa te co wyżej już dawałeś i np memory-z zakładki (i to co jest w środku).

Możesz też sprawdzić po resecie CMOSU, po wyjęcie dedykowanej grafiki i sprawdzeniu co na integrze się zmienia (Tylko trzeba pamiętać o dovoltowaniu RAMU i najlpiej obniżeniu taktowania).
  • Level 5  
    enhanced wrote:
    Elopaleno wrote:

Dodano po 21 [minuty]:

Nie pomogło

Ustaw 1,70V, wyłącz XMP, Dram Freq ustaw na najniższy możliwy i po restarcie zobacz co widać w biosie. Tam musi być widoczne 8GB a nie 4GB.

Powstawiaj screeny z biosa te co wyżej już dawałeś i np memory-z zakładki (i to co jest w środku).

Możesz też sprawdzić po resecie CMOSU, po wyjęcie dedykowanej grafiki i sprawdzeniu co na integrze się zmienia (Tylko trzeba pamiętać o dovoltowaniu RAMU i najlpiej obniżeniu taktowania).

Dobra mistrzu mój kochany sprawa wygląda tak że pokazuje teraz w biosie 8gb w biosie

Odpale kompa zobaczę co dalej w cpuz pokazuje Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram

wszystko ok . Teraz pytanie takie czy jak podepne moja kartę to nie spieprzy ustawień i zobaczy tylko zaś 4gb ram .

Dodano po 27 [minuty]:

Ok wszystko chodzi jak należy Ale mam jeszcze pytanie jedno . Pamięci chodzą na 1333mhz mogę je podkręcić ustawiając profil xmp żeby chodziły na 2100mhz ? Boję się trochę że zaś zobaczy 4gb zamiast 8
  • Level 5  
    enhanced wrote:
    Już na pierwszych screenach z cpu-z widać że napięcie musi być conajmniej 1,60V ale z miejsca na zapas daj 1,65V jak ustawisz któryś z XMP.
    Jak nie zaskoczy to podniesiesz napięcie do 1,70V.

Wszystko gra póki co jak należy podkrecilem ram i procka żeby to się nie nudziło . Jest ok dzięki wielkie enhanced za pomoc i toska78 . Sam bym nie wpadł na to by trochę pokombinować. Flaszka się należy i to dobry liter za pomoc
  • Level 5  
    Siemanko nie bede zakładał nowego tematu , chciałbym się jeszcze zapytać czy ogólnie mam dobre napięcia procku i temperatury Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram Msi a75ma-e35 - System nie widzi pełnej pamięci ram

Wszystko jest ok ? Temperatura package ? Czemu takie duże ? Dodam jak zacznę stresować procek to te temp package skacze do 100C . Trochę się obawiam , ktoś mnie naprostuje czy to jest ok ?
  • Level 32  
    Elopaleno wrote:
    Dodam jak zacznę stresować procek to te temp package skacze do 100C . Trochę się obawiam , ktoś mnie naprostuje czy to jest ok ?

Zapewne jest to błędny odczyt. Przy 100 stopniach na CPU, MB już dawno odłączyłaby zasilanie. Nie masz się czym przejmować.
  • Level 5  
    Tak wlasnie myślałem . A napięcia na procku są dobre? Trochę go podkreciłem jak widać. Przy graniu, na afterburnerze pokazuje ze nie przekracza temperatura cpu 60stopni
  • Level 32  
    Jeżeli jest stabilny, to widocznie tak.
  • Level 32  
    enhanced wrote:
    Jak błędny odczyt?

Błędny, chociażby tak samo jak u mnie temperatury: System i AUXTIN. Odczyty niewiadomo czego i skąd wzięte... Sprawdzałem organoleptycznie... Nic się nie rozgrzewa do takich temperatur...