Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa napędy bramy Hato podłączone do jednej lampy ostrzegawczej.

11 Sty 2019 21:42 531 19
  • Poziom 10  
    Witam. Potrzebuję następującej porady, mam dwa napędy do bramy w garażu i chciałbym podłączyć do nich jedną lampę ostrzegawczą.
    Pierwszy problem to brak wyjścia w napędzie na taką lampę.
    Drugi: istnieją dwie możliwości wpięcia się albo w lampkę przy napędzie, tylko że tam jest 24 V AC i napięcie jest przez 3 minuty, lub na wyjściach z modułu do silnika tylko że tam jest zmienna polaryzacja i napięcie startuje od 30 V - 20 V DC w zależności czy otwiera się czy zamyka.
    Lampa posiada dwa wejścia 12/24V DC i 75/250AC.
    I teraz chciałbym jakiś schemacik układu jak to podłączyć, jakie diody itp. a może ktoś zna taki gotowy moduł do kupienia? Może być regulowany czas na module. Prosiłbym o pomoc.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Jakie masz te napędy? Czy w każdym nie ma wyjścia na koguta? Nie podłączaj koguta do wyprowadzeń na silnik napędu.
  • Poziom 38  
    2 przekazniki podlączone do obu silników.
    Styki przekażników podłączone do czasówki sterującej pracą lampy.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Napęd HATO 180C.
    nie ma wyjścia na taką lampę.
    dobra dwa przekaźnik. sygnał biorę z tej lampki 24 V AC, a na lampę puszczam 250 AC, czy lepiej z wyjścia na fotokomórkę i wtedy 24 V DC.
    a jeszcze coś a co jak dwa napędy jednocześnie będą uruchomione.?
  • Poziom 38  
    Podłączasz po 1 przekażniku do lampek w obu napędach.
    Styki no łączysz równolegle i przez nie podajesz 230 na lampę.
    Opóżnienie jak w napędach.
  • Poziom 10  
    Dobra dzięki za podpowiedź. Ostatnia rzecz może ktoś kojarzy taki moduł 2 przekaźniki i wyłącznik czasowy? tak przeglądałem neta i ciężko z tanim przekaźnikiem gdzie sterowanie jest 24 AC wszystko na DC ?
  • Poziom 38  
    Możesz dać czasówkę achodową.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wydaje mi się że to zbyt dużo kombinacji... Po pierwsze bez czasówki lampa będzie długo pulsowała po otwarciu i zamknięciu. Przy czasówce i zgaszeniu nie wzbudzi się ponownie jeżeli kolejny cykl nastąpi w czasie działania oświetlenia użytkowego. Prostsze i tańsze wydaje mi się zastosowanie odbiornika radiowego np.Proxima (kodowanie hato), gdzie ustawiasz czas działania na kilkanaście sekund i wczytujesz do niego obydwa przyciski pilotów obsługujących bramy.
    https://www.proxima.pl/produkt/sterownik-ln_l-13/
    Lampa nie będzie działała jedynie wtedy gdy napędy uruchomisz z przycisku stacjonarnego -jeżeli posiadasz.
  • Poziom 38  
    Od kiedy w garażówce żarówka pulsje ?

Moderowany przez Marek J.:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Zbigniew 400 napisał:
    Od kiedy w garażówce żarówka pulsje ?

Albo mi się wydaje albo sprawa dotyczy lampy ostrzegawczej (która pulsuje), a oświetlenie użytkowe świeci przez 3 minuty. W związku z tym jeżeli podłączymy lampę ostrzegawczą pod oświetlenie użytkowe to będzie ona pulsowała przez 3 minuty po każdym ruchu bramy.
    Jeżeli wykorzystamy czasówkę, to lampa będzie pulsowała przez ustawiony czas np. 30 sekund.
    Jednak jeżeli po 2 minutach nastąpi ponowny ruch bramy to lampa ostrzegawcza nie zacznie błyskać, gdyż oświetlenie użytkowe nie zdąży zgasnąć i nie wyzwoli ponownie czasówki.
    Stąd pomysł z dodatkowym niezależnym odbiornikiem (ustawionym na ściśle określony czas), który zareaguje na każde wciśnięcie pilota otwierającego/zamykającego bramy i uruchomi lampę ostrzegawczą.
    Mam nadzieję że tym razem wyraziłem się dość jasno.
  • Poziom 10  
    A czy ktos widział taki przekaźnik 24ac
    szeregowy12345 napisał:
    A czy ktos widział taki przekaźnik 24ac

To znaczy jaki? O który wariant Ci chodzi?
  • Poziom 10  
    Te z przekaźnikami tylko nie widzę 24 AC /250ac
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo, za pomoc już mam wszystko . Myślę że jak podłączę to będzie śmigało.
  • Poziom 10  
    Panowie czy napięcie stałe podane na cewkę przekaźnika ma znaczenie . Jeśli chodzi o biegunowość. Bo tak sobie jeszcze myślę że podpiołbym pod wyjście na silnik tylko że tam się zmienia biegunowość. Ale rozwiązałby to problem z czasem święcenia .
  • Poziom 10  
    a no tak. sory pisałem na telefonie, a zmieniające się napięcie od 24 v do 30 V ma znaczenie? jeżeli będzie to się mieściło w zakresie napięcia cewki?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Zamontuj i sprawdź (nie kosztuje dużo - a napięcie maksymalne dla cewki 24V - zwłaszcza AC - przeważnie jest większe niż 30V) . Jeśli będzie się notorycznie przepalał - będzie trzeba użyć dodatkowego układu z mostkiem Graetza i stabilizatorem 24V
  • Poziom 20  
    Mam podobną sytuację u siebie, 2 napędy CAME HOME HG (technologia zakupiona od HATO) podłączone do jednej lampy sygnalizacyjnej 24V LED. Podpięte pod zaciski silnika i przez mostek gretza do lampy. Działa w czasie gdy któryś z napędów otwiera bramę garażową, gdy zamyka mnie jest nie potrzebne, bo wtedy jestem wewnątrz garażu, ale wtedy lampa nie świeci. System działa bezawaryjnie od 3 lat i nie obciąża silników w automatach. Ale jest oczywiście pewien minus. Lampa świeci a nie miga. Niby mi to nie przeszkadzało bo spełniała swoją funkcję ale z czasem wymyśliłem sobie jednak, że lampa powinna migać, dlatego na popularnym portalu sprzedażowym zakupiłem przekaźnik do kierunkowskazów 24V (nowej generacji). Okazało się że wewnątrz jest zwykły multiwibrator. Założyłem za mostkiem gretza na przewód z napięciem i lampa miga. Mam nawet regulację częstotliwości migania na podkówce