Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ucinanie prędkości internetu, TP-Link TL-WR740N + Asus rt-n12+ jako AP.

Dawzxca 11 Sty 2019 22:33 90 4
  • #1 11 Sty 2019 22:33
    Dawzxca
    Poziom 2  

Witam.
    Posiadam router Asus rt-n12+ oraz Tp-Link TL-WR740N.
    Oba routery są połączone po przez Lan.
    Tp-link jest głownym i w nim jest normalnie internet 60/10 Mbps zaś w asus jest perfidnie ucinany do 10/10 Mbps.
    Co może być tego przyczyną? Na asusie jest wyłączony serwer dhcp i zmieniony adres ip na 192.168.1.2 (tp link 192.168.1.1)
    Asus jest ustawiony tak jakby oddzielna sieć, inna nazwa SSID.

0 4
  • #2 12 Sty 2019 04:28
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Jeśli masz połączone oba routery kablem i połączone są porty LAN, DHCP na drugim routerze wyłączone - to teoretycznie jest to skonfigurowane poprawnie. Co prawda lepszy z routerów postawiłbym jako główny (w tym wypadku Asusa), ale działać tak też powinno.

Takie ograniczenie byłoby możliwe w przypadku złej jakości kabla między routerami (czy jest to samoróbka, czy fabryczny kabel? Jakiej długości, jakiej kategorii? Jeśli samoróbka - czy jest poprawnie zaciśnięty zgodnie ze obowiązującym schematem? Jak wiadomo, nie wystarczy połączyć pinów we wtyczkach, pary musza być na odpowiednich pinach, aby działało to prawidłowo).

Prędkości 10/10 uzyskujesz na WiFi, czy na kablu podpiętym do drugiego routera do dowolnego wolnego portu LAN? Jeśli nie testowałeś na kablu to zrób taki test, będzie można ciut dokładniej oszacować "lokalizację" problemu.

Jeśli problem dotyczy WiFi - warto zobaczyć, na jakich kanałach pracują oba routery, oddalić je od siebie (np jeden router na kanał 1, drugi na 11) - oczywiście warto sprawdzić, jakie kanały zajmują sieci sąsiadów, żeby wykluczyć wzajemne zakłócanie się.

0
  • #3 12 Sty 2019 08:54
    Dawzxca
    Poziom 2  

Jakości kabla nie znam, lecz jest on od lokalnej firmy zajmującej się internetem (od nich jest też internet). Długość tak ok 7m. Jest on doprowadzony podłogą do pokoju ponieważ był tam wcześniej podpięty telewizor do tp-link. Wcześniej było wszystko ok. Prędkość na kablu była tam normalnie 60/10Mbps.
    Kupiłem tego asusa i podłączyłem go jako główny, ale tak jakby nie podawał internetu do telewizora. Więc spowrotem podłączyłem tp-linka i teraz właśnie jest ucięcie internetu. Według mnie to tak jakby coś blokowało bo na speed test to tak jakby skacze tak 10mbps i 9.99/99.8 mbps, coś podobnego jak odcina w samochodzie.
    Właśnie testowałem prędkość po tym kablu i to chyba wina tp-linka bo jak podłącze ten długi kabel do laptopa to jest taka sama sytuacja. Myślałem że to wina Asusa ponieważ na komputerze stacjonarnym również podłączonym do tego tp-linka przewodem 1m po lan jest normalnie.
    TP-Link daje prędkość wi-fi prawidłowa , Asus tak ja po kablu , kanały ustawione od początku na różne

0
  • #4 12 Sty 2019 13:12
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Nie za bardzo rozumiem:

Dawzxca napisał:
    Kupiłem tego asusa i podłączyłem go jako główny, ale tak jakby nie podawał internetu do telewizora.

Co to znaczy? Reszta urządzeń działała, poza TV?

0
  • #5 13 Sty 2019 10:25
    Dawzxca
    Poziom 2  

Tak, reszta działała i również normalnie było wi-fi, ale telewizor wcale nie miał internetu lub cały czas wyskakiwały komunikaty "kabel internetowy podłączony" i odrazu zaraz że "kabel internetowy odłączony"

0