Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie fabrycznej anteny GSM w samochodzie jako zewnętrzna dla modemu

dudinr1 12 Sty 2019 00:37 114 2
  • #1 12 Sty 2019 00:37
    dudinr1
    Poziom 10  

Witam,
    zastanawiam się nad racjonalnością konceptu wykorzystania fabrycznej anteny GSM samochodu Opel Astra H GTC 2006, podłączonej normalnie do radia CD50 PHONE jako zewnętrznej anteny modemu E3372h.

Z telefonu w radiu nie korzystam.
    Plan jest taki aby za pomocą przejściówki połączyć antenę GSM samochodu z gniazdem zewnętrznej anteny w modemie.

Modem oraz zdjęcie gniazd:
    E3372h - 153 ze zmodowanym softem, mogłem na przykład wymusić "UMTS" co robiłem bo wolałem lepszy zasięg co taka zmiana mi dawała względem LTE.

Wtyczka fabrycznej anteny GSM:
    Parę zdjęć tej samej wtyczki, może to ułatwi identyfikację.

1. Proszę o pomoc w nazwaniu standardów gniazda w modemie oraz wtyczki od anteny z samochodu abym wiedział jaką ewentualnie przejściówkę zamówić.
    Update:
    Wtyk w modemie to CRC9

2. Poproszę o wyjaśnienie w jakim celu modem ma dwa gniazda i pomoc przy ewentualnym dobraniu do nich anten jeśli koncept z antena samochodową nic nie da.

Dodam, iż antena dla telefonu w radiu działała bardzo dobrze, zasięg był mocny i w mieście i poza nim, a jakość rozmów była dobra.

Im dłużej czytam o zagadnieniu anten, tym bardziej obawiam się możliwości pogorszenia sytuacji, a nie polepszenia. Temat niesamowicie wręcz obszerny i szczegółowy. Dlatego zacznę od pytania zanim zacznę cokolwiek modyfikować.
    Wiem, że wielu rzeczy mogę zwyczajnie z braku wiedzy nie uwzględnić.

Sam modem jest podłączony do zabudowanego w samochodzie tabletu poprzez OTG. Jestem zadowolony z zasięgu i stabilności po wymuszeniu trybu UMTS. Zdarzają się sporadyczne zaniki zasięgu podczas jazdy poza obszarami miejskimi. Mam na celu wyeliminowanie tych chwilowych zaników sygnału.

Pozdrawiam

0 2
  • #2 12 Sty 2019 14:48
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Modem ma dwa złącza bo korzysta w LTE z technologi MIMO 2x2. Wątpię że kombinowanie z tą anteną jak i wymuszanie UMTS ma jakikolwiek sens, bo samochód się porusza więc ciągle zmienia się sygnał.

0
  • #3 12 Sty 2019 15:27
    dudinr1
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź.
    Czy kombinowanie z anteną ma sens, tego nie wiem, napisałem wątek aby się tego dowiedzieć.

Czy wymuszanie UMTS ma sens, dla mnie ma i praktyka to potwierdza.
    Więcej czasu mam pełen zasięg, napisałem sobie małą apkę, która badała siłę zasięgu z modemu podłączonego po OTG i wyświetla ją w postaci wskaźnika w powiadomieniach androida.

Nie ma dla mnie znaczenia czy jest to LTE czy UMTS, ma dla mnie znaczenie przepustowość, a pełen zasięg UMTS ma ją lepszą niż minimalny LTE.

0