Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atollic TrueSTUDIO 9.2.0 z HAL

Rafal_777 12 Sty 2019 21:06 912 45
  • #31 12 Sty 2019 21:06
    Rafal_777
    Poziom 5  

Widziałem też i tamto forum, ale oni mają kursy pod HALa i dlatego wracam do tematu :)

Mam skonfigurowanego Eclipsa sposobem opisanym przez Freddie Chopin'a. Jak w prosty sposób dorzucić do tego Eclipsa HALa aby można było używać bibliotek napisanych w HALu?

• #32 12 Sty 2019 21:16
    LChucki
    Poziom 22  

Rafal_777 napisał:
    Widziałem też i tamto forum, ale oni mają kursy pod HALa i dlatego wracam do tematu

Czyli nie chcesz HAL.

Rafal_777 napisał:
    Mam skonfigurowanego Eclipsa sposobem opisanym przez Freddie Chopin'a. Jak w prosty sposób dorzucić do tego Eclipsa HALa aby można było używać bibliotek napisanych w HALu?

Jednak chcesz HAL.

To jak właściwie jest? Chcesz używać HAL czy nie?

• #33 12 Sty 2019 21:28
    Rafal_777
    Poziom 5  

LChucki, źle to zrozumiałeś, przecież tematem jest HAL. Na poprzedniej stronie wyraźnie rozmowa zaczęła odbiegać od HALa na programowanie tylko przez rejestry. Więc z powodów o których pisałem chciałem tym postem wrócić do HALa :)

• #34 12 Sty 2019 21:29
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Rafal_777 napisał:
    Jak w prosty sposób dorzucić do tego Eclipsa HALa aby można było używać bibliotek napisanych w HALu?

Dodać do kompilacji i ścieżek include - problem solved.

http://www.freddiechopin.info/pl/artykuly/35-...-stm32-stm32f10x-standard-peripherals-library

Tu opis dla SPLa, ale idea taka sama.

• #35 12 Sty 2019 21:30
    LChucki
    Poziom 22  

Rafal_777 napisał:
    Więc z powodów o których pisałem chciałem tym postem wrócić do HALa

Najprościej, co już było, CubeMX generuje kod dla środowiska, które wybierzesz. Masz HAL i miganie LED a nawet USB, FatFS czy RTOS nie sa wielkim problemem.

• #36 12 Sty 2019 21:48
    Rafal_777
    Poziom 5  

Jeśli w tym CubeMX napiszę część kodu konfiguracyjnego przez rejestry, to CubeMX może wtedy coś "namieszać" w kodzie?
    Pytam, bo nie zabardzo rozumiem rolę CubeMXa.

• #37 12 Sty 2019 22:02
    LChucki
    Poziom 22  

Rafal_777 napisał:
    Jeśli w tym CubeMX napiszę część kodu konfiguracyjnego przez rejestry

W CubeMX nie pisze się kodu.

Rafal_777 napisał:
    CubeMX może wtedy coś "namieszać" w kodzie?

Cube generuje kod.

Rafal_777 napisał:
    Pytam, bo nie zabardzo rozumiem rolę CubeMXa.

To takie Arduino. Masz szkic, zestaw funkcji, których możesz używać. Jak nie chcesz to nie używasz.

Wygeneruj sobie z CubeMX kod i zobacz co to jest. Na początek nie ruszaj zegara, skonfiguruj w Cube tylko GPIO. Używając funkcji HAL "HAL_GPIO_TogglePin" i "HAL_Delay" zamiga sobie LED-em.
    To zastąpi dziesiątki jak nie setki postów na forum.

• #38 12 Sty 2019 22:27
    Rafal_777
    Poziom 5  

OK, sprawdzę to.
    Ale dalej mam pytanie do znawców, gdzie ten plugin CubeMX może być umieszczony na dysku?
    Pytam, ponieważ jak już wcześniej napisałem, odinstalowałem go, ale tak naprawdę dalej gdzieś jest w całości mimo odinstalowania.

• #39 12 Sty 2019 22:33
    stmx
    Poziom 21  

Tobie się plącze Atollic Studio czyli IDE z konfiguratorem i generatorem kodu czyli CubeMX.

• #40 12 Sty 2019 22:35
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Rafal_777 napisał:
    gdzie ten plugin CubeMX może być umieszczony na dysku?
    Jest tam, gdzie go rozpakowałeś i skąd go instalowałeś.
    Jakie to ma znaczenie? W żaden sposób nie wpływa to na działanie programów, a plików HAL tam nie znajdziesz, ponieważ plugin CubeMX to tylko skrypty java. Całość zajmuje <120 MiB na dysku.

Rafal_777 napisał:
    Jeśli w tym CubeMX napiszę część kodu konfiguracyjnego przez rejestry, to CubeMX może wtedy coś "namieszać" w kodzie?

Jeżeli będziesz pisał w sekcjach oznaczonych jako sekcje użytkownika, to nic nie zostanie zmienione. Inna sprawa, że zazwyczaj jeden raz generujesz projekt, importujesz go do IDE i dalej pracujesz już tylko w IDE. Przynajmniej ja tak robię.

Zachęcam do działania. Serio. :)

• #41 12 Sty 2019 22:46
    stmx
    Poziom 21  

Marek_Skalski napisał:
    Zachęcam do działania. Serio.
    Byle nie DIY środowisko bo ugrzęźniesz w czymś czego jeszcze nie rozumiesz. To nie jest tak, że prawdziwi programiści jak wody świeconej unikają gotowych środowisk tylko wszystko muszą skonfigurować od zera, że już o startupie nie wspomnę - musi byś własny oryginalny.

Zainstalowałeś w Atollic i to było słuszne. Zainstalowałeś nowy niesprawdzony plugin i to nie było słuszne. Zainstaluj program Cube. Zrób projekt, Zaimportuj. Pobaw się i jak nabierzesz doświadczenia to zdecydujesz co robić na rejestrach a co bibliotekami.

Żeby Cie pocieszyć to najwięksi twardziele z forum też nie piszą na rejestrach driverów Ethernet czy USB, tylko korzystają z tego HAL-a właśnie.

• #42 12 Sty 2019 23:56
    LChucki
    Poziom 22  

stmx napisał:
    najwięksi twardziele z forum też nie piszą na rejestrach driverów Ethernet

Nie zgodzę się. Rzeźbiłem ETH bez Cube. Trzeba było dodać ETH do F103, więc dałem ENC28J60 i przeniosłem to co zrobiłem kiedyś na AVR. No ale twardzielem nie jestem :-)

• #43 13 Sty 2019 00:21
    stmx
    Poziom 21  

LChucki napisał:
    więc dałem ENC28J60
    Mam wrażenie, że nie za bardzo wiesz o czym piszesz.

Jak dodasz FT232 i się z nim połączysz przez UART to nie znaczy że właśnie napisałeś stos USB.

• #44 13 Sty 2019 00:38
    LChucki
    Poziom 22  

stmx napisał:
    Jak dodasz FT232 i się z nim połączysz przez UART to nie znaczy że właśnie napisałeś stos USB.

Nie najlepsze porównanie. Do ETH bardziej pasowałoby:
    "Jak dodasz ESP i się z nim połączysz przez UART to nie znaczy że właśnie napisałeś stos TCP/IP"
    ENC28J60 pełni tą samą funkcję co MAC+PHY w STM32. ENC28J60 nie załatwia stosu jak np W5100. Tak samo FT12x nie mają stosu USB i można je porównać do USB wbudowanego w STM32.

• #45 13 Sty 2019 15:02
    Rafal_777
    Poziom 5  

Spróbowałem też dołożyć plugin System Workbench do Eclipsa i gdy podczas tworzenia nowego projektu ale z obsługą FatFs:

Atollic TrueSTUDIO 9.2.0 z HAL

Pojawia się dużo błędów w sd_diskio.c w stylu:
    ......sd_diskio.c:78:23: error: 'MSD_OK' undeclared (first use in this function)

Czy to jakiś błąd w pluginie?

Plik sd_diskio.c ma u siebie tylko:
    #include "ff_gen_drv.h"
    a w tym ff_gen_drv.h nie ma "MSD_OK".

• #46 13 Sty 2019 15:34
    Sareph
    Poziom 19  

stmx napisał:
    Żeby Cie pocieszyć to najwięksi twardziele z forum też nie piszą na rejestrach driverów Ethernet [...] HAL-a właśnie.
    Właściwie to czemu? Driver ETH (współpracujący z lwIP) to jest jakieś oszałamiające 300 linijek kodu, i najbardziej skomplikowaną w nim rzeczą jest zainicjowanie deskryptorów dla ETH-DMA (co tez nie jest nie wiadomo jak skomplikowane). A nie ma się wtedy narzutu tego HALowego paskudztwa.