Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydzielono z tematu 3537830

folkswagen 07 Sty 2019 02:39 24 8
  • #1 07 Sty 2019 02:39
    folkswagen
    Poziom 13  

Jeżeli po uruchomieniu komputera, OS będzie pracować stabilnie to moim zdaniem, nie ma sensu stawianie systemu od nowa. Można rzeczywiście usunąć zbędne sterowniki, chociaż one nikomu i niczemu nie przeszkadzają i dokonać aktualizacji systemu połączonej z aktualizacją sterowników właściwych dla tej maszyny. Zaleca się jednak, przede wszystkim uprzednio zaktualizować wersję BIOS do najbardziej aktualnej. Warto jest też przed tym posunięciem zrobić kopię BIOS-u pierwotnego.
    Jeżeli System zainstalowany na HDD będzie chciał pracować poprawnie to może sobie kolega przybić piątkę, bo nieczęsto się to trafia. Ja kilkakrotnie miałem przyjemność się zetknąć z takimi przypadkami, ale gdybym miał wyrokować - teraz będzie a teraz nie...

Moderowany przez dt1:

Od tego postu w dół zaczyna się dyskusja ani nie na temat, ani nie pomagająca w żaden sposób Autorowi, a do tego ze sporymi uchybieniami merytorycznymi, tak więc pozwolę sobie oddzielić ten kawałek od głównej dyskusji.

----
    Wydzielono z tematu: Przeniesienie dysku na nowy pc - Problem z dyskiem
    przez dt1 dnia 12 Sty 2019 14:41

• #3 07 Sty 2019 07:06
    Aseri15
    Poziom 29  

folkswagen napisał:
    Zaleca się jednak, przede wszystkim uprzednio zaktualizować wersję BIOS do najbardziej aktualnej.

Czyje to zalecenie ? Magdy Gessler ? Możesz mi wyjaśnić po co ma aktualizować BIOS ? W jakim celu, skoro będzie miał nowy komputer ?

----

• #4 07 Sty 2019 09:20
    helmud7543
    Poziom 42  

Zalecana jest świeża instalacja.
    Przenieść też można. Do instalacji sterowników bez uruchamiania systemu jest Paragon Adatpive Restoration, unikniesz BSOD na nowym sprzęcie. Pewnie można to też zrobić ręcznie ale na ten moment nie mam pomysłu jak. Co do aktywacji i legalności-nie jestem w tym biegły więc nie pomogę, a warunki licencyjne to dla mnie abstrakcja, robię to co robi standardowy użytkownik, czyli wpisanie dostarczonego klucza. Napiszę tylko, że jeśli OEM to zgodne z licencją nie jest.

----

• #5 10 Sty 2019 06:13
    folkswagen
    Poziom 13  

Aseri15 napisał:
    Czyje to zalecenie ? Magdy Gessler ? Możesz mi wyjaśnić po co ma aktualizować BIOS ? W jakim celu, skoro będzie miał nowy komputer ?

Magda Gesler sugerowała jedynie umycie talerzy.
    Ton nowy, czyli prosto ze sklepu komputer, niejednokrotnie czeka w sklepie na klienta pół roku i więcej. Po zakupie komputera znajdujemy na stronie producenta płyty głównej nowe/kolejne wersje BIOS. I chociaż komputer jest nowy to nowsza/bardziej aktualna wersja BIOS-u jest dostępna. Mając zainstalowany OS dokonam tylko zamiany BIOS na najbardziej aktualną wersję. Mając zamiar instalować System Operacyjny od podstaw - najpierw zaktualizuję BIOS do najnowszej wersji.
    A kolega może zapewnić, że kupując nowy komputer nigdy nie znajdę nowszej wersji BIOS-u zaraz po zakupie?
    Pozdrowienia od pani Magdy Gesler :D

----

• #6 10 Sty 2019 07:02
    helmud7543
    Poziom 42  

Po co te złośliwości?
    Ja jestem przeciwnikiem udpate BIOS tylko dla wyższego umerku, z prostego powodu-można unieruchomić płytę główną. Jak wszystko działa to nie ruszać. Niech przykładem będą Dual BIOS na płytach GIGABYTE-trzeba było kombinować i zwierać piny, żeby zechciał ruszyć na backup BIOS, a miał być automat. Sporo płyt z blokami startowymi i możliwością odzyskania BIOS lub UEFI z pendrive, po spotkanie z rzeczywistością (nieudanym update) wymaga programatora.

----

• #7 10 Sty 2019 07:26
    Aseri15
    Poziom 29  

folkswagen napisał:
    A kolega może zapewnić, że kupując nowy komputer nigdy nie znajdę nowszej wersji BIOS-u zaraz po zakupie?

Nie mogę tego zapewnić, ale po co to robić ? Autor chce przenieść tylko dysk i system na nowy sprzęt, a Ty podajesz mu kroki, które są zbędne. Niech jeszcze zaktualizuje BIOS karty graficznej, bo pewnie też nie jest najnowszy...

Czytaj ze zrozumieniem posty, a później porządnie się zastanów, czy jest sens robienia czegoś, co autorowi nie jest potrzebne. Być może ma 12 lat i nie wie jak zrobić uptade BIOS... I co ? Weźmiesz za to odpowiedzialność jak coś pójdzie nie tak ?

----

• #8 12 Sty 2019 00:36
    folkswagen
    Poziom 13  

Aseri15 napisał:
    Być może ma 12 lat i nie wie jak zrobić uptade BIOS... I co ? Weźmiesz za to odpowiedzialność jak coś pójdzie nie tak ?

Być może ma cztery lata i nie wie jak zrobić coś tam z BIOS-em w komputerze.
    Czy teraz kolega zapytuje o odpowiedzialność karną i ewentualne molestowanie nieletnich, a może jednak o możliwość dokonania upgrade: BIOS-u w ogóle?
    Jeszcze kilka postów temu do Magdy Gesler kolega mnie odsyłał...
    Ktoś zadaje pytanie, ktoś odpowiada, ktoś...
    Do jasnej cholery, że niby o numer butów mam się najpierw spytać, na grubo przed zapisaniem udzielonej mi odpowiedzi?
    Fakty - kupujemy komputer w sklepie (to nie są świeże bułeczki, schodzące/znikające z pułki już w dniu wypieku), który chcemy zaopatrzyć w nową instalkę OS-a.
    W celu uniknięcia niepotrzebnych problemów - najpierw sprawdzamy, czy jest dostępna najnowsza wersja BIOS-u (ewentualna aktualizacja) i następnie instalujemy świeżą kopię systemu operacyjnego.
    Jeżeli kolega vict0req poczuje niedosyt to z pewnością spróbuje się zaopatrzyć w "wiedzę" dającą możliwość zaktualizowania BIOS-u, nie gdzie indziej, jak tylko na elektrodzie.pl!!! Mam taką cichą nadzieję :-)
    Podstawowe źródło danych to jednak, zdecydowanie - producent!

helmud7543 - przyznaję, że uległem lekkiej/niewielkiej irytacji :D
    W kwestii BIOS nie idzie o jakieś sportowe osiągi, ale raczej o osiągnięcie poprawności działania sprzętu, tam gdzie do tej pory oko producenta nie sięgało, aż tu nagle ich olśniło i poprawiać chcą...
    Ów przykład (przez kolegę podany) może jedynie świadczyć o nieobliczalnych możliwościach pomyłek jakie producenci są w stanie zaserwować.
    Dlatego warto jest aktualizować BIOS do najbardziej obowiązującej wersji.
    Z tego właśnie powodu, czasami już po kilku miesiącach od premiery nowej platformy sprzętowej, pojawiają się nowe wersje wsadów, dla BIOS właśnie.
    O grafice nawet nie wspominam przez uprzejmość...

Przecież nie ma sensu pisanie o tym, że to nie jest sport i walka na zasadzie - kto ma najnowsze ten wygrywa. Ta zasada, dzięki temu i tamtemu - nie znajduje tutaj zastosowania.
    Faktem jednak jest jedno - jeżeli zamierzasz przeinstalować system operacyjny swojego nowego komputera na tzw. świeżą kopię to sprawdź uprzednio dostępność aktualizacji BIOS.
    Jest nowsza wersja? Zrób kopię oryginału BIOS i dokonaj aktualizacji.
    Następnie - instalacja systemu operacyjnego.
    Działając w ten sposób nikt sobie krzywdy nie zrobi.

----

• #9 12 Sty 2019 10:16
    Aseri15
    Poziom 29  

Jesteś bardziej tępy niż myślałem. Przeczytaj posty jeszcze raz, ale może tym razem ze zrozumieniem ?

Jedyne gdzie mogę Cię odesłać, to do szkoły podstawowej. Czytasz między wierszami i udajesz, że jesteś mądrzejszy niż myślisz. Zrozum, że aktualizacja BIOS w powyższym przypadku, jest tak samo zbędna, jak tłumaczenie Ci sensu moich wypowiedzi.

Zalecasz kroki, które nie mają żadnego celu. A nie, sory, celem jest Twoje widzi mi się, bo Ty wiesz przecież najlepiej...

Skończyłem z Tobą dyskusję, ponieważ szkoda mi na Ciebie czasu...

A jeżeli chcesz jeszcze podyskutować, to zapraszam na PW...

----