Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie startuje po dołożeniu dysku

luki56 12 Sty 2019 16:22 285 26
  • #1 12 Sty 2019 16:22
    luki56
    Poziom 39  

Witam
    Komputer przestał się uruchamiać, wyglada to tak ze po wciśnięciu powera uruchamia się na sekundę i w koloko się resetuje. Problem powstał dziś gdy wróciłem z nowym dyskiem których chciałem dołożyć do komputera. Wpisałem wszystko pięknie ładnie odpalam komputer ale Windows nie widzi nowego dysku. To odpaliłem bios widzę ze w biosie dysk jest, ale widzę ze na płycie interfejs mi się przestawił na ide, zmieniłem na ahci, zapisałem ustawienia i chciałem uruchomić komputer i od tego momentu cały czas się resetuje co sekunda. Baterie wypijałem nic nie dało, dyski tez odpiete, brak zmian, po odłączeniu grafiki też.
    Specyfikacja
    Gigabyte B75D3V
    Intel Xeon E3 1220
    R9 270x
    Samsung 850 evo msata
    WD 750GB hdd
    SP 512GB sata3 ssd(dysk od którego zaczęły się problemy)
    beQuiet 600W

0 26
  • #2 12 Sty 2019 16:30
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    . To odpaliłem bios widzę ze w biosie dysk jest, ale widzę ze na płycie interfejs mi się przestawił na ide, zmieniłem na ahci, zapisałem ustawienia i chciałem uruchomić komputer i od tego momentu cały czas się resetuje

W jakiej konfiguracji był dysk systemowy ? Wróć do ustawienia w jakim system był zainstalowany i odpal PC bez tego dodatkowego dysku.
    Potem będzie mozna walczyć dalej.

0
  • #3 12 Sty 2019 16:34
    luki56
    Poziom 39  

Ide. Problem w tym ze nie mogę bo się po sekundzie resetuje i nie da się nawet wejść do biosu

0
  • #4 12 Sty 2019 16:40
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    Problem w tym ze nie mogę bo się po sekundzie resetuje i nie da się nawet wejść do biosu

Odłącz wszystkie dyski i czy wówczas też się resetuje ? Jeśli tak, to problem jest poza dyskami (PC powinien się normalnie włączyć bez dysków z konkretną informacją o braku nośnika systemu)

0
  • #5 12 Sty 2019 16:42
    luki56
    Poziom 39  

No przecież napisałem w pierwszym poście ze bez dysków jest to samo. Ogółem to teraz w ogóle przeplatał reagować. Ponownie zaczął się resetować po sekundzie, po przepięcia w inne gniazdko przewodu zasilającego.

0
  • #6 12 Sty 2019 16:57
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    No przecież napisałem w pierwszym poście ze bez dysków jest to samo.

Ale sam temat mówi o czymś innym.
    Sprawdz wszystkie połączenia w PC, awaria nastąpiła po Twojej ingerencji w wnętrze tego PC.
    Wykonaj reset BIOS, przez odpowiednią zworę, można też przez wyjęcie baterii, ale to potrzebuje trochę czasu (nie jedna czy dwie minuty)

0
  • #7 12 Sty 2019 17:14
    luki56
    Poziom 39  

Brak efektów, no może poza tym ze pojawia się na monitorze u góry napis gigabyte uefi bios i pracuje trochę dłużej niż sekunda.
    A jest możliwość by dysk mógół coś uwalić w komputerze przez jakaś wadę fabryczna?

0
  • #8 12 Sty 2019 18:01
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    A jest możliwość by dysk mógół coś uwalić w komputerze przez jakaś wadę fabryczna?

Możliwość taka oczywiście istnieje, ale to chyba mało prawdopodobne.
    Uruchom komputer tylko z CPU, co będzie się działo?. Jeśli posiadasz na płycie głośnik systemowy, czy będą jakieś sygnały z niego ?

0
  • #9 12 Sty 2019 18:02
    luki56
    Poziom 39  

Głośnika na tej płycie chyba nawet nie, a przynajmniej nie widzę. W każdym bądź razie żadnych dźwięków nie wydaje z samym procesorem jest dokładnie taki sam efekt.

0
  • #10 12 Sty 2019 18:24
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    Głośnika na tej płycie chyba nawet nie, a przynajmniej nie widzę.

Patrząc na manuala tej płyty powinien być.
    Może przycisk "reset"robi zwarcie i wymusza wyłączenie się.
    Wszystko to jest na jednym złączu (prawy dolny róg płyty)
    Odłącz to złącze i uruchom PC zwierając (na sekundę) piny 6 i 8 Opisane jako "power switch"
    Na tym złączu pod pinami 14-20 powinien być wspominany głośnik systemowy. Komputer nie startuje po dołożeniu dysku

0
  • #11 12 Sty 2019 18:30
    luki56
    Poziom 39  

Reset jest w ogóle odłączony, czy odpalam śrubokrętem czy z przycisku jest to samo.
    Wszystko fajnie, ale to tylko wyjścia do głośnika, a samego głośnika nie ma.

0
  • #12 12 Sty 2019 18:35
    kokapetyl
    Poziom 43  

No cóż, jedyne jeszcze co mi przychodzi, to sprawdzenie napięć zasilacza.

0
  • #13 12 Sty 2019 18:38
    luki56
    Poziom 39  

Zasilacz ma ogólnie kilka miesięcy i nie sprawiał do tej pory problemów mogę spróbować, jeszcze z drugim. Napięć niestety nie sprawdzę bo na ta chwile nie posiadam miernika.
    Edit// podmiana zasilacza nie przyniosła żadnych skutków.

0
  • #14 12 Sty 2019 18:50
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    Zasilacz ma ogólnie kilka miesięcy i nie sprawiał do tej pory problemów

Nie mówię że to on, ale to że działał, nie znaczy że musi dalej. Tak samo jak z Twoim PC, działał i nagle przestał. :cry:
    Zaciekawiło mnie jedno zdanie cyt."Wpisałem wszystko pięknie ładnie odpalam komputer ale Windows nie widzi nowego dysku"
    Wpisałem ? to jakieś przejęzyczenie, czy faktycznie coś gdzieś wpisywałeś ?

0
  • #15 12 Sty 2019 18:51
    luki56
    Poziom 39  

Błąd autokorekty w japku, miało być wpiąłem. Zasilacz tez podmieniłem na sprawny i nic to nie zmieniło wiec raczej nie on tu zawinil

0
  • #16 12 Sty 2019 19:04
    kokapetyl
    Poziom 43  

Dysk podłączałeś za pomocą złącza SAT, odpiąłeś je czy tylko sam dysk ?
    Sprawdź też to gniazdo, może podczas podłączania nastąpiło odkształcenie styków, coś "obcego" dostało sie do wewnątrz złącza ?

0
  • #17 12 Sty 2019 19:09
    luki56
    Poziom 39  

Odpialem całkowicie, zarówno przewody od płyty, jak i zasilanie dysków. Za wyjątkiem tego na msata, bo on wskakuje prosto do płyty, wiec zwyczajnie go wyciągłem. Wszystkie złącza czyste, styki jak nowe.
    I jak się tak resetuje to radiator płyty zaczyna się robić delikatnie ciepły, niestety nie wiem jak było wcześniej, natomiast wydaje mi się ze w takiej sytuacji nie powinien się robić zauważanie cieplejszy

0
  • #18 12 Sty 2019 19:33
    kokapetyl
    Poziom 43  

Ciężka sprawa.
    Może robimy gdzieś jakiś błąd w diagnozie.
    Skoro fizycznie nie ma głośnika systemowego, może warto coś wstawić. On da sygnały pomagające w diagnozie. Po podłączeniu jego, ponownie wykonać próbę uruchomienia tylko płyty z CPU (bez RAM, karty graficznej i wszelkich innych podzespołów/napędów)

0
  • #19 12 Sty 2019 19:37
    luki56
    Poziom 39  

Tylko pytanie co tam wstawić skoro nie mam żadnego głośnika?

0
  • #20 12 Sty 2019 19:45
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    Tylko pytanie co tam wstawić

W instrukcji podają, że on powinien być umiejscowiony w "Front panel"
    Podłączyć można jakikolwiek "buzer" lub typowy głośniczek o małych watach (0.5-1W)

0
  • #21 12 Sty 2019 19:48
    luki56
    Poziom 39  

Ale nie mam żadnego głośnika takiego, jedynie kolumny do komputera, a tego przecież tam nie wepnę.

0
  • #22 12 Sty 2019 19:58
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    jedynie kolumny do komputera, a tego przecież tam nie wepnę.

Z wejściem "Jack"? to też powinno zadziałać, kwestia podłączenia tego złącza pod odpowiednie piny w PC.

Wcześniej pisałem o resecie BIOS, wykonałeś to za pomocą zwory na płycie (dwu pinowe złącze, nad tym gdzie jest power, reset, i nieszczęsny buzer.

0
  • #23 12 Sty 2019 20:17
    luki56
    Poziom 39  

No ale jak mam podłączyć Jacka pod takie bloce? Przecież nie będę rozwalał celowo przewodu. Wytargalem jakiś buzer z jakies arachaicznej płyty gdzie był wlutowany, tylko kombinuje jak to teraz podłączyć.
    A gdyby zastąpić głośnik dioda led? Migało by zamiast pikac?

0
  • #24 12 Sty 2019 20:25
    kokapetyl
    Poziom 43  

luki56 napisał:
    tylko kombinuje jak to teraz podłączyć.

Co tu kombinować ? Buzer ma dwa wejścia, złącze ma dwa wyjścia i po sprawie. Podłączyć te rzeczy ze sobą

0
  • #25 12 Sty 2019 20:27
    luki56
    Poziom 39  

Problem jest to ze nie mam przewodow które nie stykalyby mi jedocześnie kilku ścieżek

0
  • #26 12 Sty 2019 20:30
    kokapetyl
    Poziom 43  

Kolego.
    Przed wysłaniem postu, przeczytaj go. :D
    Widzę że masz manualne problemy, może warto oddać sprzęt do serwisu ?

0
  • #27 12 Sty 2019 20:34
    luki56
    Poziom 39  

Niestety autokorekte mi wszystko co napisze dobrze przeprawia. Jakimś druciarskim sposobem podłączyłem ten głośniczek. Niestety brak jakichkolwiek dźwięków.

kokapetyl napisał:

Widzę że masz manualne problemy, może warto oddać sprzęt do serwisu ?

Nie tyle manualne, co zasobowe. Jak przewod grubszy niz odleglosc miedzy pinami to raczej ciezko zwarcia nie zrobic, a tego wolalbym uniknac, bo wredy z automatu plyta smietnik.
    Ma ktos jeszcze jakies pomysly? Komputer jest mi pilnie potrzebny do pracy.
    Podpiąłem wszystko pod płyte znajomego i startuje bez problemu. Także diagnoza jest chyba jedna płyta padła. Teraz pytanie czy dysk to zbieg okolicznosci czy dysk uwalił płytę.

0