Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optoizolacja - zrozumienie działania układu

kubakisek 12 Sty 2019 16:27 75 2
  • #1 12 Sty 2019 16:27
    kubakisek
    Poziom 2  

Cześć,
    Mam mały problem ze zrozumieniem działania tego układu.
    Układ mam złożony i działa poprawnie; Wejście HIGH - Wyjście HIGH, Wejście LOW - Wyjście LOW.
    Nie wiem jednak jakie napięcie jest na bramce tranzystora Q2 gdy fototranzystor jest zatkany. Nie ma tam ani napięcie zasilania ani masy, więc nie wiem dlaczego wtedy tranzystor Q2 jest także zatkany.

Optoizolacja - zrozumienie działania układu

Z góry dziękuję za pomoc ;)

0 2
  • #2 12 Sty 2019 20:49
    Steryd3
    Poziom 32  

Po pierwsze tranzystor Q2 nie ma bramki a ma bazę. Jest tak dla tego, że tranzystor ten nie jest tranzystorem polowym a bipolarnym. Warto jednak przyswoić podstawy bo ciężko nawet dobrze pytanie zadać.
    Tranzystor bipolarny -mówiąc bardzo ogólnie- sterowany jest prądem bazy. Dodatkowo można powiedzieć, iż tranzystor Q2 jest tranzystorem pnp - tranzystor taki w prezentowanym układzie wprowadza się w stan nasycenia dowierając bazę do masy (co robi transoptor).
    To oczywiście tak po łepkach i bez szczegółów ...po te najlepiej zajrzeć do książki z podstaw elektroniki.

0
  • #3 12 Sty 2019 21:01
    kacpo1
    Poziom 31  

Aby tranzystor przewodził (w przypadku PNP), między złączami kolektor-baza musi płynąć odpowiedni prąd. Jako, że kolektor jest stale podłączony do źródła o wyższym potencjale, to tranzystorem sterujesz zwierając bazę do masy. Kiedy transoptor jest otwarty, otwiera się ścieżka od kolektora Q2 przez jego bazę do kolektora transoptora i do masy, kiedy transoptor jest zamknięty, tej ścieżki nie ma, co oznacza, że Q2 również jest zamknięty.

0