Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] wzmacniacz DIORA WS 504 nie działa

12 Sty 2019 17:15 531 4
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich wtajemniczonych elektroników. Otóż po ostatniej imprezie mój pięknie działający wzmacniacz DIORA WS 504 przestał grać. Początki jego niedomagania wyglądały tak, że zaczęło śmierdzieć ze środka spalenizną i nagle zamilkł. Pracował gdzieś na 3/4 wysterowania. Po otworzeniu okazało się, że spalił się rezystor w układzie Zobla R523 4,7Ω, zaś na drugim kanale R524 4,7Ω tylko pękł, ale wartość zachował. Niestety nie działają obydwa kanały ani wyjście A ani B. Podczas grania możliwe jest, że ktoś szarpnął za kabelek z sygnałem wejściowym i wzmacniacz się wzbudził. R523 oraz R524 wymienione i bez zmian. Sterowanie przekaźnikami wyjścia A i B działa, przekaźniki klikają po wciśnięciu Power. Zasilania +/- 60V jest, elektrolity wydają się być OK. Czy możliwe jest, że uszkodziły się obydwa układy STK4042V?? Pytam, bo one trochę kosztują i nie chciałbym w ciemno kupować. Dodam, że wzmacniacz jest u mnie od nowego, i miał plombę. Dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 37  
    Podajesz oznaczenia elementów czyli masz schemat?

Dodano po 29 [minuty]:

Za tymi rezystorami są tylko do masy kondensatory C525, C526 po 100n.
    Uszkodzić je mógł tylko sygnał dość wysokiej częstotliwości dla którego 100n to zwarcie.
    To wzbudzenie i zwarcie wyjść przez 100n prawdopodobne.
  • Poziom 42  
    Czy wszystkie bezpieczniki są sprawne?
  • Poziom 11  
    Wszystko się zgadza, Problem został rozwiązany. Oczywiście wymienione rezystory R523, R524. Stara poczciwa polska Diora wytrzymała takie wzbudzenie końcówki mocy ;) Końcówki mocy STK4042V obydwie są całe (oryginały a nie chińczyk). Obydwie kolumny są spalone. Zestawy głośnikowe miałem własnej roboty ze zwrotnicami, ale już chyba przyszedł czas na zakup Altusów 140, lub 200. Co polecacie do zestawu SSL500? //PS dorobiłem do całego kompletu w obudowie po korektorze FS502 10 punktowy stereofoniczny analizator widma, oczywiście w kolorze żółty/czerwony. Jeszcze może pokuszę się o dokupienie magnetofonu MDS 506 (tak, żeby przypomnieć sobie czasy taśm) POZDRAWIAM wszystkich popierających polską elektronikę.

Dodano po 6 [minuty]:

Wzmacniacz jest sprawny, uszkodzeniu uległy kolumny głośnikowe. Pozdrawiam.