Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] wzmacniacz DIORA WS 504 nie działa

Muzzy_1979 12 Sty 2019 17:15 114 4
  • #1 12 Sty 2019 17:15
    Muzzy_1979
    Poziom 10  

Witam wszystkich wtajemniczonych elektroników. Otóż po ostatniej imprezie mój pięknie działający wzmacniacz DIORA WS 504 przestał grać. Początki jego niedomagania wyglądały tak, że zaczęło śmierdzieć ze środka spalenizną i nagle zamilkł. Pracował gdzieś na 3/4 wysterowania. Po otworzeniu okazało się, że spalił się rezystor w układzie Zobla R523 4,7Ω, zaś na drugim kanale R524 4,7Ω tylko pękł, ale wartość zachował. Niestety nie działają obydwa kanały ani wyjście A ani B. Podczas grania możliwe jest, że ktoś szarpnął za kabelek z sygnałem wejściowym i wzmacniacz się wzbudził. R523 oraz R524 wymienione i bez zmian. Sterowanie przekaźnikami wyjścia A i B działa, przekaźniki klikają po wciśnięciu Power. Zasilania +/- 60V jest, elektrolity wydają się być OK. Czy możliwe jest, że uszkodziły się obydwa układy STK4042V?? Pytam, bo one trochę kosztują i nie chciałbym w ciemno kupować. Dodam, że wzmacniacz jest u mnie od nowego, i miał plombę. Dziękuję za odpowiedzi.

0 4
  • #2 12 Sty 2019 17:50
    jozgo
    Poziom 24  

Podajesz oznaczenia elementów czyli masz schemat?

Dodano po 29 [minuty]:

Za tymi rezystorami są tylko do masy kondensatory C525, C526 po 100n.
    Uszkodzić je mógł tylko sygnał dość wysokiej częstotliwości dla którego 100n to zwarcie.
    To wzbudzenie i zwarcie wyjść przez 100n prawdopodobne.

0
  • #3 13 Sty 2019 20:40
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Czy wszystkie bezpieczniki są sprawne?

0
  • #5 14 Sty 2019 17:18
    Muzzy_1979
    Poziom 10  

Wszystko się zgadza, Problem został rozwiązany. Oczywiście wymienione rezystory R523, R524. Stara poczciwa polska Diora wytrzymała takie wzbudzenie końcówki mocy ;) Końcówki mocy STK4042V obydwie są całe (oryginały a nie chińczyk). Obydwie kolumny są spalone. Zestawy głośnikowe miałem własnej roboty ze zwrotnicami, ale już chyba przyszedł czas na zakup Altusów 140, lub 200. Co polecacie do zestawu SSL500? //PS dorobiłem do całego kompletu w obudowie po korektorze FS502 10 punktowy stereofoniczny analizator widma, oczywiście w kolorze żółty/czerwony. Jeszcze może pokuszę się o dokupienie magnetofonu MDS 506 (tak, żeby przypomnieć sobie czasy taśm) POZDRAWIAM wszystkich popierających polską elektronikę.

Dodano po 6 [minuty]:

Wzmacniacz jest sprawny, uszkodzeniu uległy kolumny głośnikowe. Pozdrawiam.

0