Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsze układy 10 nm od Intela pokazane na CES2019

ghost666 12 Jan 2019 18:57 2877 0
 • Pierwsze układy 10 nm od Intela pokazane na CES2019
  Na tegorocznych targach Consumer Electronics Show (CES), Intel zaprezentował wiele swoich nowinek, między innymi swój pierwszy komercyjny procesor produkowany w technologii 10 nm. Rodzina układów Ice Lake, to nowa hybrydowa architektura CPU, która łączyć ma w sobie szereg różnych rdzeni w jednym systemie na chipie (SoC). Na CES Intel zaprezentował także nowy układ dedykowany do sprzętowego wsparcia inferencji w systemach uczenia maszynowego.

  Dodatkowo Intel prezentował także swoje nowe rozwiązania, dedykowane do przetwarzania danych na krawędzi chmury w systemach 5G oraz pokazał sześć nowych procesorów z dziewiątej generacji CPU iCore.

  Na konferencji firma chwaliła się także swoimi dwoma najciekawszymi projektami poza CPU i AI - wspólnym z Comcastem projektem stworzenia modemu kablowego o prędkości do 10 Gbps oraz Projektem Athena, omówionym poniżej szczegółowo.

  Można odnieść wrażenie, że na CES Intel podał bardzo wiele informacji dotyczących swoich obecnych nowości itp. Niestety, aczkolwiek ilość nowinek jest ogromna, to z uwagi na m.in. ograniczenia czasowe, firma nie podała zbyt wielu detali nowych technologii, szczególnie, iż wystąpienia Intela nasycone były także komentarzami marketingowymi, mającymi zapewnić rynek o tym, że Intel nadal jest na czele rozwoju, co więcej mówi nam o samej sytuacji giełdowej spółki, niż interesujących nas technologiach. Na CES głosu nie zabrał niestety CEO spółki, Bob Swan.

  Redefinicja rynku

  Przedstawiciele Intela podczas swoich prezentacji wyjaśnili oglądającym w jaki sposób, w ciągu wielu lat, Intel zmienił swój główny punkt zainteresowania z komputerów PC jako takich na systemy do obróbki i analizy danych. Spowodowało to, że oferta firmy jest coraz mocniej poszerzana o układy dedykowane do urządzeń - tak konsumenckich, jak i serwerowych, do uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, przetwarzania na krawędzi etc.

  Nowe rynki to dla Intela ogromna szansa, ponieważ segment ten wart jest około 300 miliardów dolarów - kwota co najmniej trzy razy wymieniana podczas różnych prezentacji i wiele razy w materiałach prasowych firmy. Jeden z członków zarządu Intela powiedział, że wart 300 miliardów rynek, to największy cel biznesowy w historii firmy.

  Jednakże niezależnie od zmiany głównych zainteresowań firmy, to komputery PC nadal pozostają dla Intela bardzo ważne, jako że ludzie nadal bardzo chętnie z nich korzystają. Jak mówili przedstawiciele firmy, większość rynku nadal preferuje komputery PC w realizacji ważnych dla siebie zadań, co odróżnia ten segment rynku elektronicznego od jego części zajmującej się systemami telewizyjnymi itp. Rynek PC nie jest jeszcze martwy, jak wskazywali przedstawiciele Intela, a jednym z pomysłów na jego większe ożywienie jest projekt Athena, o którym więcej w dalszej części artykułu.

  iCore, Ice Lake i Lakefield

  Intel przedstawił na CES sześć nowych procesorów Intel Core dziewiątej generacji. Pierwszy z nich powinien być dostępny w handlu już w tym miesiącu, a kolejne do sklepów trafić powinny w drugim kwartale tego roku. Procesory te adresowane są głównie do graczy wymagających dużej wydajności od swoich maszyn.

  Nowe procesowy Ice Lake, są pierwszymi układami wykorzystującymi architekturę Sunny Cove, detale której Intel przedstawiał w grudniu zeszłego roku. To pierwsze CPU tej firmy, które wyposażone mają być w nowej generacji interfejs Wi-Fi (WiFi6) oraz zintegrowany interfejs Thunderbolt 3, który jest podejściem tej firmy do USB-C. Procesor mają posiadać także DL Boot, co jest ogólną nazwą na zestaw akceleratorów sprzętowych algorytmów AI i uczenia maszynowego.

  Procesor Ice Lake jest członkiem rodziny Xeon, która od dawna jest 'okopana na pozycjach' w segmencie systemów serwerowych. Firma podje, że do 2020 roku ukazać ma się wersja układu Sky Lake specjalnie zoptymalizowana do pracy w wszelkiego rodzaju data center. Istnieje także konsumencka wersja tego układu. Opowiadał o niej Gregory M. Bryant, wicedyrektor Intela. Jak tłumaczył, układ ten ma zapewnić wsparcie sprzętowe dla algorytmów uczenia maszynowego, co pozwoli wprowadzić tego rodzaju funkcjonalności w systemach klienckich.

  Na targach Intel przedstawił ciekawe porównanie. Przed widzami ustawiono dwa komputery PC. Jeden z procesorem z z rdzeniem iCore ósmej generacji, a drugi z układem Ice Lake. Każdy z nich miał za zadanie zanalizować setki zdjęć, wybierając te, na których jest woda. System z nowym procesorem okazał się 1,5 raza szybszy, a jak dodał Bryant, układy które trafią do komputerów jeszcze w tym roku, będą dwa razy szybsze w tego rodzaju zadaniach, niż układy iCore obecnej generacji.

  Jak mówił wicedyrektor intela, nowy Ice Lake został już z powodzeniem zaimplementowany w krzemie i niebawem ukaże się w kilku maszynach na rynku. Obiecał on, że komputery z tymi układami dostępne będą jeszcze przed wakacjami 2019. Sm Burd, dyrektor działu rozwiązań klienckich w firmie Dell zaproszony został przez Intela na scenę, by opowiedził o nowych Dellach, które wykorzystywać mają opisywane na targach nowe układy.

  Hybrydowe układy SoC od Intela

  Na tegorocznych CES prezentował nowe Systemy na Chipie (SoC), integrujące rozmaite rdzenie Intela. Układy z rodziny oznaczonej Lakefield określane są jako hybrydowe SoC, tzn. takie, które integrują w jednej strukturze wiele różnych typów rdzeni. Przykładem, jaki Bryant prezentował na targach był układ posiadający pięć rdzeni: 10 nm rdzeń w architekturze Summy Cove oraz pięć rdzeni Atom.

  SoC opiera się na nowej architekturze Foveros, która pozwala Intelowi fizycznie układać w chipie bloki IP jeden nad drugim. Architektura ta zapewnia dłuższą żywotność baterii i lepszą wydajność, jak twierdzi Intel. Pozwala to na produkcję mniejszych układów scalonych i w konsekwencji mniejszych systemów.

  Pierwsze układy 10 nm od Intela pokazane na CES2019
  Na CES 2019 Intel zaprezentował płytę główną dla SoC Lakefield - miała ona zaledwie ok 5 cm x 13 cm, co czyniłoby ją "najmniejszą dotychczas pełną płytą główną komputera PC" jak podsumował to wicedyrektor firmy.

  Układ Lakefield wejść ma do produkcji jeszcze w tym roku. Firma stworzyła już szereg projektów referencyjnych dla swoich klientów, które wpasowują się w różne standardy mechaniczne - od przypominających rozmiarami tablety, do pełnego wymiaru komputerów PC czy laptopów.

  Projekt Athena

  Intel wierzy, że rynek komputerów PC jeszcze nie umiera. Jednym z pomysłów na tchnięcie nowego życia w ten segment jest "Projekt Athena". Czym on jest? W swoim założeniu, które Intel przedstawiał na konferencji, ma on umożliwić stworzenie nowej generacji zaawansowanych laptopów i innych urządzeń klienckich. Firma obiecuje, że produkty te będą o wiele wydajniejsze niż obecne systemy, a co za tym idzie będą także oferować dużo mniejsze zużycie energii i dłuższy czas pracy na baterii przy klasycznym użytkowaniu.

  Firma nie powiedziała, jakie chipy będą używane w tych systemach, ale zestawienie tego ogłoszenia z dyskusjami o nowych iCorach dziewiątej generacji - Ice Lake i Lakefield - ich zwiększonej wydajności, poprawionej oszczędności energii czy niewielkich rozmiarach pomaga w wnioskowaniu: Intel wskazuje, że jego najnowsze chipy pozwalają na stworzenie kolejnej fali produktów komputerowych.

  Partnerzy projektu Athena to między innymi firmy takie Acer, Asus, Dell, Google, HP, Innolux, Lenovo, Microsoft, Samsung czy Sharp. Firma twierdzi, że pierwsze laptopy opracowane w ramach Projektu Athena będą dostępne w drugiej połowie tego roku. Mają być wyposażone w systemy operacyjne Windows oraz Chrome OS.

  Akceleratory sieci neuronalnych Intel Nervana

  Na CES Intel pokazał bardzo wiele. Navin Shenoy, wiceprezes Intela w Data Center Group, prezentował na przykład nowy sprzętowy akcelerator dla sieci neuronowej Intel Nervana (NNP-I). Problemy z zakresu uczenia maszynowego są podzielone na dwie ogólne kategorie: uczenie się i wnioskowanie (inferencja). Inferencja jest bardziej złożona i trudniejsza do zrobienia, a z tego powodu jest realizowana znacznie rzadziej.

  Pierwsze układy 10 nm od Intela pokazane na CES2019
  W 2016 roku Intel zakupił firmę Nervana Systems za kwotę 400 milionów dolarów, zakładając, jak wszystkie inne firmy, że systemy AI będą z czasem wbudowywane w większość urządzeń na świecie. W dalszej części tego roku Intel chce wprowadzić do produkcji, jak poinformował na CES, układ NNP-I.

  Gdzie użyte mogą być tego rodzaju układy? Shenoy wskazuje na Facebooka, jako jedną z potencjalnie zainteresowanych technologią firm. Jest ona wszak partnerem NNP-I. Obecnie portal ten używa algorytmów inferencji do automatycznego tagowania zdjęć itp.

  Dodatkowo, źródła sugerują, że Intel chce także wypuścić akcelerator sieci neuronowej dedykowanych do jej trenowania. Oznaczony ma być nazwą kodową Spring Crest. Dostępny ma być jeszcze w tym roku.

  Intel prowadzi także inne projekty związane z AI. Na przykład we współpracy z chińską korporacją Alibaba pracuje nad systemem do analizy ruchu ludzi na filmie. Ma on być wykorzystywany do analizowania kondycji i stanu zdrowia sportowców. Technologia ta pozwolić ma na np. porównanie formy dwóch osób. Algorytmy te wykorzystywane mają być m.in. podczas najbliższej olimpiady w Tokio. Dzięki temu łatwo będzie można porównać ruchy sprinterów, czy pchaczy kulą i już w trakcie zawodów ocenić, którzy z nich lepiej sobie poradzą. Dane te wykorzystywane mają być m.in. przez trenerów sportowców.

  Jak tłumaczą przedstawiciele Intela systemy widzenia maszynowego połączone z algorytmami głębokiego uczenia i AI wygeneruje siatkę 3D, z której mogą być odczytywane dane biomechaniczne - wszystko w czasie rzeczywistym. Jest to przeciwieństwem tego, co jest znane z przemysłu filmowego, w którym aktor jest oznaczany specjalnymi kropkami do śledzenia ruchu, które tworzą ruchomą siatkę, która następnie może być podstawą do tworzenia postaci opartych animowanych w komputerze.

  Sieciowe procesory od Intela

  Kolejnym nowym chipem, który Intel zaprezentował na CES, był produkowany w technologii 10 nm, sieciowy system na chipie (SoC), o nazwie kodowej Snow Ridge. Jest to procesor opracowany specjalnie dla bezprzewodowych stacji bazowych 5G.

  Wiele zaawansowanych aplikacji 5G wymaga bardzo małych opóźnień do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, by obsługiwać bardzo duzą liczbę aplikacji; typowym przykładem takiego systemu jest wspieranie pojazdów autonomicznych. Obecny trend polega na wysyłaniu zadań przetwarzania danych do odległych serwerów w chmurze, ale nowe aplikacje wymagające mniejszego opóźnienia, więc wymagają lokowania większej ilości zasobów obliczeniowych lokalnie - na krawędzi chmury.

  Intel jest dominującym graczem na rynku serwerowym, więc to naturalny ruch, że stara się rozszerzyć swoje wpływy tam, gdzie rozszerza się sieć obliczeniowa do SoC na krawędzi chmury. Tego rodzaju systemy instalowane będą w bezprzewodowych stacjach bazowych etc. Snow Ridge powinien być dostępny w sprzedaży w drugiej połowie tego roku.

  Modemy kablowe

  W 2010 roku Intel kupił firmę od Texas Instruments dział zajmujący się modemami kablowymi. W ciągu ostatnich dwóch lat branża kablowa osiągnęła przepustowość do 1 Gbps. Tego rodzaju usługi są najczęściej asymetryczne; prędkości pobierania jest znacznie większa niż prędkości wysyłania danych. Bryant powiedział, że Intel współpracuje z największą na świecie firmą kablową - Comcast - nad nowymi modemami kablowymi, który ostatecznie podnieść mają przepustowość tego rodzaju łączy do poziomu 10 Gbps, w dodatku zaoewniając połączenie symetryczne.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334158

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11104 posts with rating 9414, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.