Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rolety sterowane poprzez ST6H i podłączenie do Perfecta

JohnBoro 12 Sty 2019 19:29 162 9
 • #1 12 Sty 2019 19:29
  JohnBoro
  Poziom 3  

  Witam,
  Dotychczas korzystałem z forum jako "czytelnik". Niestety temat jak w tytule nie był tutaj poruszany.
  A mianowicie:
  Mam rolety sterowane poprzez sterowniki ELMES ST6H. Działają one sobie nie tylko za pomoca przycisków ale również pilota z timerem.
  Obecnie zamontowałem Perfectę i pomyślałem sobie, że fajnie byłoby podłączyć chociaż sterowanie całą grupą rolet (opuść/podnieś) za pomocą perfecta soft.
  Czy ma ktoś w tym doświadczenie? Nigdy tego nie robiłem a nie chciałbym "spalić" steroników.

  0 9
 • #2 13 Sty 2019 22:52
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  W st6h możesz wykorzystać wejście "zegarowe" oznaczone jako D/N. Zwarcie tego wejścia z COM powoduje zamknięcie wszystkich rolet, a rozwarcie podniesienie. Druga opcja to wejścia OP (zwarcie z Com powoduje podniesienie rolet) i CL (opuszczanie po zwarciu z Com).

  0
 • #3 14 Sty 2019 08:18
  JohnBoro
  Poziom 3  

  Marek J. napisał:
  W st6h możesz wykorzystać wejście "zegarowe" oznaczone jako D/N. Zwarcie tego wejścia z COM powoduje zamknięcie wszystkich rolet, a rozwarcie podniesienie.

  Ta opcja jest w tym momencie najlepsza, aby móc w Perfecta Control zrobić suwakiem On i Off. Przy czym jak się wpiąć do centralki, gdyż na styku D/N podawane jest cały czas napięcie 5V? Zapewne rozwiązanie jest banalne, ale nie chciałbym się "za drogo" uczyć na własnych błędach :-?

  0
 • #4 14 Sty 2019 10:51
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Nie wiemy jak masz skonfigurowaną centralę ani "co" masz do niej podłączone ale skoro :

  JohnBoro napisał:
  Nigdy tego nie robiłem a nie chciałbym "spalić" sterowników.
  to lepiej zastosuj ekspander zewnętrzny INT-ORS. To zabezpieczy przed podaniem napięcia na przewody sterujące w przypadku błędnego podłączenia czy zaprogramowania centrali a ponadto da możliwość sterowania innymi urządzeniami.

  0
 • #5 19 Sty 2019 13:52
  JohnBoro
  Poziom 3  

  Temat można uznać za rozwiązany.
  Poradziłem sobie przekaźnikiem zwiernym. Koszt 30 zł. Jedno wyjście rolety w górę, drugie rolety w dół.
  Zastanawiam się, czy można ustawić wyjście w taki sposób, abym mógł sterować "rolety w dół" i jednocześnie aby opuszczały się w sytuacji "Alarm włamaniowy"? :roll:

  0
 • #6 19 Sty 2019 18:34
  kood
  Poziom 25  

  JohnBoro napisał:
  wyjście w taki sposób, abym mógł sterować "rolety w dół" i jednocześnie aby opuszczały się w sytuacji "Alarm włamaniowy"?


  Jednego wyjścia raczej nie, ale możesz przekaźnik podpiąć do dwóch wyjść. Musiał byś dokładniej opisać jak to ma działać. No i niezbyt wiem jaki jest sens aby rolety opuszczały się już po alarmie.

  0
 • #7 19 Sty 2019 18:53
  JohnBoro
  Poziom 3  

  kood napisał:
  No i niezbyt wiem jaki jest sens aby rolety opuszczały się już po alarmie

  nie sprecyzowałem. Rolety mają się opuścić w momencie naruszenia wejścia czujki zewn i/lub maskowanie czujki zewn. (mam na zewn w newralgicznym punkcie).

  A co do podłączenia to mam właśnie dwa wyjścia pod dwa przekaźniki, przy czym jedno wyjście (te od "rolet w dół") ma typie reakcji "alarm włamaniowy" i zastanawiałem się, czy można zrobić oprócz opuszczania rolet wymuszonego załączonym alarmem w skutek wzbudzenia czujki zewn z jednoczesnym sterowaniem z pozycji perfecta control. Obecnie działa tylko "rolety w górę"

  0
 • #8 19 Sty 2019 19:35
  igorrr
  Poziom 15  

  Czy przy tym sterowniku, ST6H można przerwać zamykanie/otwieranie przyciskiem lokalnym? Chodzi mi o taką sytuację, że damy z Perfecty sygnał na zamknij, a okaże się, że doniczka blokuje ruch rolety w dół.
  Zanim się połączę z centralą aby wyłączyć ruch, to roleta będzie już przemielona, czy mogę w takiej sytuacji przerwać zamykanie przyciskiem przy rolecie?

  0
 • #9 19 Sty 2019 19:57
  kood
  Poziom 25  

  JohnBoro napisał:
  przy czym jedno wyjście (te od "rolet w dół") ma typie reakcji "alarm włamaniowy"

  To dodajesz jeszcze jedno wyjście sterowalne "rolety w dół" i podpinasz je do tego samego przekaźnika do którego jest podpięte wyjście "alarm włamaniowy"

  0
 • #10 19 Sty 2019 22:57
  JohnBoro
  Poziom 3  

  igorrr napisał:
  czy mogę w takiej sytuacji przerwać zamykanie przyciskiem przy rolecie


  Jeśli na wyjściu z centralki ustawimy np. 2 sekundy to przekaźnik pośredni rozłączy się i wtedy można zatrzymać przyciskiem w domu.

  Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

  kood napisał:
  JohnBoro napisał:
  przy czym jedno wyjście (te od "rolet w dół") ma typie reakcji "alarm włamaniowy"

  To dodajesz jeszcze jedno wyjście sterowalne "rolety w dół" i podpinasz je do tego samego przekaźnika do którego jest podpięte wyjście "alarm włamaniowy"

  Zostało mi w sumie póki co jeszcze jedno wyjście ale wysokopradowe. Przekaźniki maja 35mA. Chyba dopiero to wypróbuje jak dokupie ekspaner

  0