Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra 150 Mb/s - modem router

permenentnie 12 Sty 2019 19:36 315 32
  • #1 12 Sty 2019 19:36
    permenentnie
    Poziom 5  

Hej Wam wszystkim.
    W ramach tego, że staram się dokonywać przemyślanych zakupów. Również ta kwestia dotyczy internetu.
    W mojej okolicy okazuje się, że jedynym sensownym dostawcą jest Vectra.
    Zdecydowałem się na moc Internetu 150 Mb/s. Tutaj pojawiają się moje prośby i pytania.
    Nie jest to moja pierwsza umowa... niemniej wszystkie poprzednie podpisywałem jak Leming - aby FB działał to jest dobrze.
    Z moich obserwacji i pseudo testów wynikało, iż mimo podpisanej umowy na 150 Mb/s internet po WIFI był na poziomie co najwyżej 10 Mb/s.
    Dlatego
    1.Byłbym wdzięczny za jakiś przewodnik po tym czym jest wgl ta usługa i co wpływa na takie niskie lub wysokie osiągi.
    2.Czy sprzęt ma tutaj znaczenia. W chwili obecnej dostałem propozycje wykorzystania 3 modemów Cisco epc3928s lub Technicolor cga2121 lub Ubee evw32b. Będę wdzięczny za porównanie tych 3 urządzeń i ewentualne wyjaśnienie czemu jeden jest lepszy od drugiego.
    3. Jakie parametry powinien mieć idealny sprzęt do prędkości 150 Mb/s - aby po WIFI urządzenia łapały taką prędkość.
    4. Propozycje idealnego sprzętu do takiej mocy ( których nie oferuje VECTRA)
    5. Czy wgl takie osiągi po WIFI są możliwe.
    Najzwyczajniej mówiąc żartem... nie chce kupować Ferrari, którym będę stał w mokotowskich korkach( Fiat 126p również do tego celu się nada).
    DZIĘKI WIELKIE Z GÓRY WSZYSTKIM ZA POMOC !!

0 29
  • #2 12 Sty 2019 20:28
    Adam Walko
    Poziom 13  

Jeżeli coś kupujesz, to najczęściej po to aby z tego korzystać!
    Jesteś pewien, że taka prędkość jest Ci potrzebna?
    Mam z Vectry już bardzo długi czas prędkość 50 Mbps i to zupełnie wystarcza dla normalnego użytkowania. Przy standardowym wyposażeniu sprzętowym technicznie nie wykorzystasz więcej niż 80 Mbps. Fizycznie nie odczujesz korzystając z internetu różnicy - pomiędzy 100 Mbps a 150 Mbps.

0
  • #3 13 Sty 2019 10:11
    permenentnie
    Poziom 5  

Niestety Vectra daje mi wybór 150 - 300 lub 600 Mb/s. Pytałem się o mniejszą prędkość za mniejszą cenę. Niemniej ponoć taką nie dysponują albo dysponują w pakietami z TV której i tak nie oglądam.
    Więc niestety byłem skazany na te 150 Mb/s.

0
  • #4 13 Sty 2019 12:28
    Adam Walko
    Poziom 13  

Bierz te 150 - dalsza rozmowa wydaje się być zbędna. Mam z Vectry internet (od początku jak tylko wprowadzili tą usługę) i tyle co się orientuję to technicznie jest on jeden z lepszych.

0
  • #5 13 Sty 2019 12:32
    permenentnie
    Poziom 5  

Ale ja nie dywaguję nad mocą. Pod tym kątem została już decyzja podjęta. Tak jak pisałem na początku chciałbym otrzymać opinie co do sprzętu który oferują. Czym się różni. Czemu jeden jest lepszy od drugiego i jak ewentualnie go skalibrować lub co dokupić żeby te 150 Mb/s po WIFI było na domowym sprzęcie.

0
  • #6 13 Sty 2019 14:14
    Adam Walko
    Poziom 13  

Jestem pewien, że Vectra nie pozostawia w tym przypadku użytkownikowi żadnego wyboru!
    Po podpisaniu umowy umawiana jest wizyta technika i on ma już przygotowany cały, kompletny sprzęt pod danego klienta. Ciebie jako użytkownika nie interesuje co on podłączy i jak skonfiguruje. Wierz mi, że on robi to ciągle i byłem pod wrażeniem jak szybko! Nie wyobrażam sobie aby klient coś dokupował! W/g mojej wiedzy nie ma możliwości żadnego wyboru. Po podłączeniu i skonfigurowaniu robi ci test prędkości łącza i w pośpiechu opuszcza lokal. Sprzęt dostaniesz taki jaki mają aktualnie na stanie. Wybór w 100 procentach nie należy do ciebie.
    Mam w domu teraz ten Technicolor cga2121, marnego słowa o nim nie powiem tamtych obu z praktyki nie znam , ale monter ci wszystko co cię interesuje bardziej fachowo ci wyjaśni!

0
  • #7 13 Sty 2019 14:20
    permenentnie
    Poziom 5  

OK PANOWIE.
    Rozumiem. Dostałem możliwość wyboru sprzętu. Jeden z tych 3 i wiem w jaki sposób wygląda wizyta technika.
    Będę wdzięczny za ocenę który z nich jest dobry i dlaczego.
    Kolejne moje pytanie dotyczy Czy kupując sprzęt we własnym zakresie (modem) albo doczepiając do Modemu Router ( który sam zakupie) będzie lepszy efekt odbieranego internetu. Bardzo proszę mnie poprawić jeżeli mylę pojęcia cały czas się uczę.

0
  • #8 13 Sty 2019 14:46
    Adam Walko
    Poziom 13  

Nie ma możliwości podłączenia kupionego modemu. Modem jest własnością dostawcy usługi - ty go tylko dzierżawisz! Po zakończeni współpracy - modem oddajesz właścicielowi!

0
  • #9 13 Sty 2019 15:34
    permenentnie
    Poziom 5  

Ok... rozumiem ze nie ma możliwości kupić swojego modemu xyz i podłączyć go aby był odpowiedzialny za Emisje WIFI w domu. Możliwość udostępniania ( udzielania dzierzawy) modemu jest koncesjonowana i tylko operatorzy jak Vectra mogą nimi obracać tak ?

0
  • #10 13 Sty 2019 16:01
    sebap
    Poziom 40  

Modem nie odpowiada za emisję WiFi w domu. Do tego służy router i jak najbardziej możesz sam takowy zakupić po czym podłączyć go do modemu dostawcy.

0
  • #11 13 Sty 2019 16:08
    permenentnie
    Poziom 5  

Ok ! Jesteśmy na kursie. To za co odpowiada modem i czy jego model ma znaczenia. Co do routera to jaki wybrać do takiej mocy ?

0
  • #12 13 Sty 2019 16:40
    sebap
    Poziom 40  

Modem dostaniesz od dostawcy i na to nie masz wpływu.
    Możesz poprosić aby ustawili go w tryb bridge i wtedy za sieć bezprzewodową będzie odpowiadał router, który kupisz.
    Mieszkasz w domu czy w bloku? Jaki metraż? Ile chcesz na niego przeznaczyć? Masz urządzenia działające w paśmie 2.4GHz czy 5GHz?

0
  • #13 13 Sty 2019 16:43
    permenentnie
    Poziom 5  

Mieszkam w bloku 80 metrów. Mieszkanie jest 2 poziomowe. Nie wiem na jakiej częstotliwości działają urządzenia. Jak i gdzie to sprawdzić ? Czy sam jestem w stanie przełączyć go na tryb Bridge ?

0
  • #14 13 Sty 2019 16:54
    sebap
    Poziom 40  

Jeśli dużo sąsiadów obok to 2.4GHz będzie zasyfione.
    Pobierz program inSSIDer i pokaż zakładki z poszczególnych pasm o ile Twój komputer obsługuje 5GHz.

0
  • #15 13 Sty 2019 17:05
    permenentnie
    Poziom 5  

Czy w taki sam sposób można zobaczyć na jakiej częstotliwości działa na telefonie ? Jest jakiś program ?

0
  • #17 13 Sty 2019 19:53
    permenentnie
    Poziom 5  

Niestety nie mam dostępu tutaj do Wifi. Jak mogę to czytać (zalaczniki) gdzie sprawdzić czy urzadzenie obsługuje fale o częstotliwości 2.4 lub 5 lub ewentualnie to czy mozna zmienic ktora czestotliwosc obsluguje dane urzadzenie ? Vectra 150 Mb/s - modem router Vectra 150 Mb/s - modem router Vectra 150 Mb/s - modem router

0
  • #18 13 Sty 2019 21:29
    sebap
    Poziom 40  

Na 2.4GHz straszny syf i nie spodziewał bym się więcej niż 20-30Mb/s po WiFi.

0
  • #19 13 Sty 2019 21:40
    permenentnie
    Poziom 5  

Ok a jak zrobić z tym żeby odbierał na częstotliwości 5 ? I czy router podłączony coś tu da ?

0
  • #20 13 Sty 2019 22:00
    sebap
    Poziom 40  

Router musi buć dwuzakresowy ale i urządzenia muszą działać w paśmie 5GHz.
    Co do tego pasma to prędkość będzie dużo większa ale blisko routera, wszelkie przeszkody typu ściany, stropy tłumią go bardzo.
    Ogólnie to polecam podłączyć kablem co tylko się da.

0
  • #21 13 Sty 2019 22:45
    permenentnie
    Poziom 5  

Ok a czy podłączenie routera do modemu zwiększy moc internetu po wifi nawet na częstotliwości 2.4 ? I czy dobrym pomysłem jest podłączenie 2 modemów jeden na jedym poziomu drugi na drugim ? Czy jest to możliwe lub czy też tym bardziej będą się zaklucaly ?

0
  • #22 13 Sty 2019 22:56
    sebap
    Poziom 40  

Czy zwiększy moć? Tego Ci nikt nie powie, masz mnóstwo szumu w eterze. 2 routery to bardzo dobry pomysł, drugi ustawiasz jako AP łącząc je oczywiście kablem.

0
  • #23 13 Sty 2019 22:57
    permenentnie
    Poziom 5  

Routery czy modemy ?

0
  • #24 13 Sty 2019 22:59
    sebap
    Poziom 40  

Routery, napisałem wyżej. Ten od operatora będzie miał najprawdopodobniej możliwość nadawania WiFi.

0
  • #25 14 Sty 2019 00:29
    permenentnie
    Poziom 5  

Ok na sam koniec czy jakakolwiek kalibracja modemu może dać mu większe osiągi w emisji wifi ? Oraz jaki router możesz/możecie polecić do modemu technicolor ?

0
  • #26 14 Sty 2019 02:35
    Adam Walko
    Poziom 13  

W jakim celu dusisz ten temat?
    Zgłaszasz, że chcesz mieć Wi-Fi przed wizytą montera i ustalasz, czy ty kupujesz router czy oni ci mogą zaoferować!
    Wszystko ci podłączą i skonfigurują! Techniczne aspekty sprawy przy obecnym poziomie wiedzy zostaw specjalistom.
    Wszelkie wątpliwości ustalaj z dostawcą sygnału! Temat zamknąć , bo dyskusja jakakolwiek jest w tym momencie staje się już bezprzedmiotowa.

0
  • #27 14 Sty 2019 08:36
    permenentnie
    Poziom 5  

Nie duszę tematu. Wyznaje zasadę ze chce sam posiadać wiedzę a nie wierzyć na słowo ze będzie dobrze. Podsumowując. 1.Do modemu który udostępni mi operator podłączyć router który najlepiej umieścić na 2 poziomie mieszkania. 2. Jaki router polecacie. 3. Ponownie. Czy własną kalibracja sprzętu coś da w kwestii mocy odbieranego internetu.

0
  • #28 14 Sty 2019 09:12
    sebap
    Poziom 40  

1. Modem operatora musi posiadać WiFi i ma być połączony z tym na piętrze WYŁĄCZNIE po kablu.
    2. Nie odpowiedziałeś jakim budżetem dysponujesz.
    3. Tak, coś tam poustawiać można ale cudów po WiFi się nie spodziewaj.

0
  • #29 14 Sty 2019 12:44
    permenentnie
    Poziom 5  

Budżet nie gra roli. Poprosilbym o rekomendacje czegoś sprawdzonego.

0
  • #30 14 Sty 2019 13:52
    sebap
    Poziom 40  

Jako AP na piętrze może być Unifi AC Lite lub Pro.

0