Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parę pętli podłogówki na zaworach RTL

donelbaron 12 Sty 2019 22:38 90 1
  • #1 12 Sty 2019 22:38
    donelbaron
    Poziom 15  

Hej, dom 100 metrowy, dwa piętra, na dole 2 pokoje na grzejniki , łazienka, kuchnia i korytarz podłogówka,
    u góry 3 pokoje na grzejnikach i łazienka podłogówka.

Kocioł jednofunkcyjny na gaz.

Pętle podłogówki nieduże ok 10 metrów max.
    W sumie 5 pętli grzejników (+ 2 na drabinki w łazienkach) i 4 podłogówki.

Pytanie jak dosyć tanio ale sprawnie rozwiązać to technicznie.
    Zaznaczam że opcja , sprzęgło za kotłem i potem dwa osobne obiegi (jeden grzejniki drugi podłogówka) i każdy ze swoją pompą wydaje mi się lekką przesadą na taką powierzchnie do ogrzania gdzie podłogówki są małe i jest ich mało.
    W opcji jak by jeszcze dołożyć cyrkulacje to trzeba zasilić 4 pompy, lekki dramat.

Co zatem ?
    Może klasycznie, bez rozdzielenia obiegów, pętle podłogówki do rozdzielacza na grzejniki, tylko na powrót zawory RTL sterowane przez jakiś sterownik, czy takie coś przy nie dużej powierzchni sprawdzi się czy mogą wystąpić jakieś problemy i doradzacie raczej inne podejście ?

Ewentualnie opcja 3, na górze skoro tylko jeden obwód to zawór RTL a na dole rozgałęzienie i na rozdzielaczu na 3 nitki podłogówki zawór mieszający 3 drożny i pompa ?

0 1
  • Pomocny post
    #2 13 Sty 2019 00:42
    benlor72
    Poziom 8  

Kolego ja mam podłogowe w większości domu przerabialem z grzejników na podłogowe stopniowo wraz z remontem kolejnych pomieszczeń najstarszy układ mam ponad 10 lat i nie mam żadnych oddzielnych układów na podłogę ale na podłogi powyżej 50 m rury robiłem po dwa obwody oczywiście na jednym zaworze na jedno pomieszczenie i zawór z kapilarom a nie rtl kupiłem kiedyś jeden i stwierdziłem że się nie sprawdza w prawdzie jest tańszy imontuje się go na powrocie a z Kaplera na zasilaniu a kapilare przytwierdza do powrotu optycznego mam tylko jedną pompe

0