Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja CO/CWU piec węgiel sprawdzenie/doradzenie

Consensus 12 Jan 2019 23:50 783 4
 • #1
  Consensus
  Level 4  
  Witam, remontuje kawalerkę w kamienicy (30 m.kw.), w którym znajduję się instalacja CO. Niestety nie była ona użytkowana przez 2 lata (spuszczona woda). Po uzupełnieniu wody i odpowietrzeniu zaczęły się cyrki... Wszystkie zawory zaczęły cieknąć i pompa CO padła (mimo, że odkręciłem śrubę i poruszałem wirnikiem w odp. stronę). Chcę przebudować tą instalację ze względu na to, że posiada według mnie wady mimo, iż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Wady to m.i.n:
  -Aktualnie jest 6 grzejników (zredukuje to do 5) i wszystkie te grzejniki są połączone trójnikowo przy czym główna rura zasilająca te grzejniki to Cu 16mm (jak dla mnie za mało).
  -W instalacji aktualnie się znajduję chyba wszystko: stal, mosiądz, miedź, aluminiowe grzejniki, rury PP.
  -Wszystkie zawory przy grzejnikach są termostatyczne (nie wiem czy ma to sens przy piecu na węgiel)
  -wszystkie rury są zrobione na odpierdziel po tynku a czasami idą w podłogę(ja chce pod tynk to schować w otulinie).
  -w razie braku prądu jest kiepsko, obstawiam, że brak tu jakiegokolwiek obiegu grawitacyjnego.
  -no i zamiast pakuł i pasty ktoś użył taśmy teflonowej przy bojlerze/pompie itd. (nie mam zaufania do niej)
  -brak jakiegokolwiek filtra czy zaworów przed pompą wody (utrudnia wymianę , a brak filtru skutecznie skraca życie pompy)
  Instalacja otwarta bez podłogówek itp. same grzejniki + ciepła woda
  Poczytałem trochę o instalacjach w ostatnich dniach, narysowałem schemat instalacji. Z wymagań mam tylko:
  -obieg na bojler grawitacja
  -obieg na grzejniki za pomocą pompy na powrocie pieca (załączanie przy wys. temp w lato i niższej w zimę)
  -instalacja miedziana w tynku w otulinie (lutować miękko umiem)
  -od bojlera nie jestem pewien jaki materiał dać na CWU (skłaniam się w stronę PP, aczkolwiek musi mnie puszczenie CWU przez rozdzielacza w PEX a do rozdzielacza rura CU 22)
  -grzanie wody grawitacyjnie i oddanie za pomocą pompy zbyt wysokiej temperatury na grzejniki w lato + ogrzewanie w zimę z grzaniem wody (tu już 90% czasu na pompie)  Wiadomo, że można wynająć fachowca, ale remont mnie już tyle pochłania, że nie mam pieniędzy na kolejną usługę bo fachowiec zaśpiewa 2-3tys. (tylko elektryka zatrudniłem bo musiałem), resztę robię sam z osobami z rodziny. Dwóch lewych rąk nie mam od razu mówię.
  Poniżej schemat tego co namalowałem, krytykę i błędy oczywiście przyjmuję i będę korygował.
  Instalacja CO/CWU piec węgiel sprawdzenie/doradzenie

  Piecyk, który to będzie zasilać wygląda podobnie jak na tym zdj,
  Instalacja CO/CWU piec węgiel sprawdzenie/doradzenie
 • Helpful post
  #2
  raflik19
  Level 11  
  Witam
  W uproszczeniu instalacja prosta, zastrzeżenia jedynie do wpięcia powrotu z bojlera, przy tym układzie jak włączysz pompę obiegową stracisz ciepłą wodę która popłynie w instalację. Podłączenie powrotu cwu z lewej strony pompy patrząc na rysunek. Jeszcze musisz uwzględnić zawory na zasilaniu i powrocie cwu.
  Jak będzie załączana pompa obiegowa sterownik czy ręcznie ?
  Jeżeli masz możliwość to zastosuj zbiornik na cwu z płaczem wodnym lub wężownicą. Do podłączenia cwu do kranu możesz zastosować PP tylko ten wzmacniany na wyższe temperatury
 • Helpful post
  #3
  FishuPro
  Level 22  
  Jak pisze kolega przełóż powrót CWU przed pompę-grawitację masz przez zawór .Przy grzejnikach możesz dać zawory kulowe ale lepiej kupić grzejnikowe zwłaszcza ,że w komplecie masz od razu też zawór powrotny(ten na dole grzejnika) i oba są wyposażone w śrubunki więc taniej wyjdzie.Rury jednak ułożyłbym na zewnątrz.Żadna otulina nie zapewnia 100% izolacji więc masz straty, a przy takim kociołku zimą może się liczyć każdy stopień.Może trochę straci estetyka ale ogrzewanie zyska.Rury możesz zostawić takie jak w projekcie-większe srednice=pompa na niższym biegu=oszczędności na opłatach za prąd,
 • #4
  Consensus
  Level 4  
  Witam, dziękują za odpowiedzi. Rysunek mam poprawiony. Poprawiłem w nim właśnie ten powrót z bojlera i dodałem zawór grzybkowy przy bojlerze w celu ograniczenia przypływu wody (by wymusic obieg wody przez grzejniki a na przez bojler). Jest to zbiornik z wężownicą tylko ktoś dodał grzałkę dodatkowa.
  Pompa będzie załączana przez sterownik co automatycznie (czujnik będzie przymocowany do rury na wyjściu z kotła). Po pracy uwzglednie te zawory i dodam nowy rysunek. Ogólnie rura by nie przeszkadzała na górze, alee rura powrotną musi być koniecznie albo w scianie, albo pod podłogą ( strona drewniany z polepa, podłoga będzie z mfp lub osb).
 • #5
  FishuPro
  Level 22  
  Dodatkowy zawór na bojler nie będzie konieczny jeżeli będziesz miał zawory na zasilaniu i powrocie nimi spokojnie wyregulujesz. D bojlera wystarczą rury takie same jak na grzejniki 22mm