Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kamery FPV (dron) w samochodzie - brak obrazu

Lutek101 13 Sty 2019 00:05 114 8
  • #1 13 Sty 2019 00:05
    Lutek101
    Poziom 4  

Witam, proszę Was o pomoc w następującej kwestii.

Dobrych kilka dni temu nabyłem kamerę FPV (od drona) firmy Runcam w celu zamontowania jej na stałe w samochodzie. Decyzje taką podjąłem ze względu na fakt, że tego rodzaju kamery posiadają dobrą jakość obrazu w warunkach słabego oświetlenia.

Sęk w tym, że niezależnie jak próbuje podłączyć kamerę, na monitorze nie widać obrazu...

Kamera którą nabyłem wyposażona jest w 5-cio pinowe złącze z przewodami, z których najważniejsze trzy (wymagane do działania) to dwa zasilające Power (zwany też plusem +), Ground (minus -, "masa") oraz trzeci przewód Video (pojedynczy, żółty kabel composite typu RCA).
    Kamera zasilana jest prądem DC w przedziale 5-36 V.

5-calowy monitor do kamery cofania zasilany jest prądem DC w przedziale 9-15 V (w rzeczywistości bezpiecznie przyjmuje nawet 20 V) i posiada trzy wejścia:
    - zasilanie (plus, minus)
    - video: composite (żółty)
    - audio (biały, nie używany)

Mój pierwszy sposób podłączenia zestawu wyglądał następująco:

Kamera:
    a) + prowadzony ze skrzynki bezpieczników przewodem do kamery, napięcie na przewodzie sprawdzone, (ok 16 V).
    b) - prowadzony przewodem z masy auta (karoseria) do kamery, przejście pomiędzy plusem a masą sprawdzone testerem.
    c) sygnał video poprowadzony przewodem z kamery do złącza monitora.

Sprawdziłem multimetrem ciągłość wszystkich trzech obwodów w kamerze, jest ciągłość.

Monitor:
    a) sygnał video (jak wyżej).
    b) + prowadzony przewodem podwójnym bezpośrednio z gniazda zapalniczki w kabinie (ok 12,30 V).
    c) - minus tak samo jak + poprowadzony przewodem podwójnym bezpośrednio z gniazda zapalniczki w kabinie.

Efekt: brak reakcji.

Drugi sposób podłączenia zestawu wyglądał następująco:

Kamera:
    a) + prowadzony ze skrzynki bezpieczników przewodem do kamery, napięcie na przewodzie sprawdzone, (ok 16 V).
    b) - prowadzony przewodem z masy auta (karoseria) do kamery, przejście pomiędzy plusem a masą sprawdzone testerem.

Sprawdziłem multimetrem ciągłość wszystkich trzech obwodów, jest ciągłość.

Monitor:
    b) zasilanie + poprowadzone drugim przewodem ze skrzynki bezpieczników przewodem, napięcie na przewodzie sprawdzone, ok. 16 V.
    c) zasilanie - poprowadzone przewodem z masy auta (karoseria) do monitora, przejście pomiędzy plusem a masą sprawdzone testerem.

Efekt: dalszy brak reakcji.

W pewnym momencie po wymianie maili z pomocą techniczną producenta, poleciła wykonać połączenie w następujący sposób:

Połączyłem dwa przewody masowe razem do karoserii, obraz dalej się nie pojawia.

W międzyczasie kupiłem drugi, nowy monitor do celów testowych, dalej brak reakcji video.

Dodam tylko, że monitor powinien włączyć się automatycznie po wykryciu sygnału video "na wejściu".

W końcu zdesperowany postanowiłem wykonać stanowisko testowe dla kamery poza samochodem.

Używając dwóch zasilaczy stabilizowanych (12 V, 2 A oraz 14 V 2 A) podłączyłem monitor do jednego zasilacza, a zasilanie kamery poprowadziłem z drugiego zasilacza, połączyłem kabel video kamery z wejściem video w monitorze. CISZA.

Po prostu opadają mi ręce, kamera jest nowa, prawdopodobnie będę ją odsyłał na zwrot/wymianę. Proszę tylko o wasze zdanie, czy mogłem przeoczyć coś przy montażu, co spowodowałoby brak obrazu? Pozostałe dwa kable w kamerze to audio (biały) oraz VBAT czyli czujnik napięcia zasilającego w przypadku zasilania kamery baterią, jednak z tego co mi wiadomo czujnik nie jest potrzebny do działania kamery, służy jedynie ograniczeniu ew. szumów w obrazie.

Bardzo zależy mi na podłączeniu urządzenia, proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

0 8
  • Mitronik
  • #2 13 Sty 2019 00:13
    atari_robbo
    Poziom 18  

Zrób dokładny schemat połączeń na stole - poza samochodem.

0
  • Mitronik
  • #3 13 Sty 2019 00:37
    Lutek101
    Poziom 4  

Proszę

Podłączenie kamery FPV (dron) w samochodzie - brak obrazu

0
  • #4 13 Sty 2019 11:36
    atari_robbo
    Poziom 18  

To nie ma prawa działać bo masy kamery i monitora nie są podłączone. Dlaczego użyłeś dwóch różnych zasilaczy?

0
  • #5 13 Sty 2019 12:15
    Lutek101
    Poziom 4  

A czy jezeli polacze ze sobą kable masowe obydwu zasilaczy to czy nie dojdzie do zwarcia lub przeciążenia ?

Takie akurat mam, jeden zasilacz jest regulowany, drugi stalonapieciowy. Jezeli trzeba to sprobuje tak ustawić aby napięcie regulowanego odpowiadalo napięciu zasilacza stalopradowego.

Pozdrawiam

0
  • #6 13 Sty 2019 12:22
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Lutek101 napisał:
    Mój pierwszy sposób podłączenia zestawu wyglądał następująco:

Kamera:

Sprawdziłem multimetrem ciągłość wszystkich trzech obwodów w kamerze, jest ciągłość.

Monitor:
    b) + prowadzony przewodem podwójnym bezpośrednio z gniazda zapalniczki w kabinie (ok 12,30 V).
    c) - minus tak samo jak + poprowadzony przewodem podwójnym bezpośrednio z gniazda zapalniczki w kabinie.

Efekt: brak reakcji.

Przewód video ekranowany oczywiście?

To powinno zadziałać, gorzej jeśli kamera i monitor obsługują odmienne standardy.

Lutek101 napisał:
    W pewnym momencie po wymianie maili z pomocą techniczną producenta, poleciła wykonać połączenie w następujący sposób:

Bez zasilania monitor na zicher nie zadziała.

atari_robbo napisał:
    To nie ma prawa działać bo masy kamery i monitora nie są podłączone.

Oczywiście.

Lutek101 napisał:
    A czy jezeli polacze ze sobą kable masowe obydwu zasilaczy to czy nie dojdzie do zwarcia lub przeciążenia ?

Nie - tylko masy łączysz.

0
  • #7 13 Sty 2019 12:43
    Lutek101
    Poziom 4  

Czy mogę ew spróbować zasilic caly obwód jednym zasilaczem ? Jezeli tak to jak ? Brakuje mi zlacza rozdzielczego pod reka, a nie chce ciac kabla od zasilacza.

0
  • #8 13 Sty 2019 15:42
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Lutek101 napisał:
    Czy mogę ew spróbować zasilic caly obwód jednym zasilaczem ?

Możesz.

Lutek101 napisał:
    Jezeli tak to jak ?

Prosto:
    - masy łączysz ze sobą (monitor - kamera)
    - zaciski zasilania "+" łączysz ze sobą (monitor - kamera)
    - zaciski masy łączysz ze sobą (monitor - kamera)
    Zasilacz włączasz między połączone masy a połaczone "+" (nie pomyl biegunowości!).

Lutek101 napisał:
    Brakuje mi zlacza rozdzielczego pod reka, a nie chce ciac kabla od zasilacza.

Gniazdo kompatybilne z wtyczką zasilacza masz? To wyprowadź z niego przewody.

0
  • #9 16 Sty 2019 00:55
    Lutek101
    Poziom 4  

W końcu udało mi się podłączyć "na stole" przy uzyciu dwóch zasilaczy 12v. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Interesujące jest to że po wpięciu wtyku video do gniazda do końca obraz na monitorze zanika, natomiast przy wlozonym na 50% wszystko działa jak trzeba, co może byc powodem ?

0