Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable głosnikowe/kolumnowe

carlosg 13 Sty 2019 00:16 147 8
  • #1 13 Sty 2019 00:16
    carlosg
    Poziom 9  

Hej!
    Chciałbym wymienić we swoim wzmacniaczu gitarowym kable głośnikowe.
    Jego moc to 80w na kanał a głosniki mają po 100w.
    Myślałem o jakimś porządnym kablu 2,5mm2.
    Mam pytanie tylko jaki będzie lepszy.
    2 żyły obok siebie
    czy 2 żyły skrętka
    Dlaczego nie stosuje się ekranowanych przewodów kolumnowych?
    Na jaki paramert zwracać uwagę przy doborze kabla? W przypadku gitarowego, wiem, że musi być to taki o jak najmniejszej pojemności, a w przypadku kolumnowego słyszałem, że jak najmniejsza rezystancja, ale nie jestem pewien

0 8
  • #2 13 Sty 2019 02:08
    2konrafal1993
    Poziom 20  

Nie stosuje się ekranowanych kabli głośnikowych bo to nie sensu tu są duże sygnały. Nie stosuje się żadnych kabli skręcanych bo to nic nie daje ci którzy to sprzedają i mówią że kable głośnikowe poprawią brzmienie to naciągacze nic więcej. Przy zakupie polecam zwracać uwagę na tanie kable bo są one zrobione z aluminium powlekane miedzą niby kabel jak każdy inny ale nie polutujesz tego i ma większą rezystancję. Nie napisałeś o długości bo to też ważne ale powiedzmy że 2,5mm2 to zdecydowanie wystarczająca grubość.

0
  • #3 13 Sty 2019 10:34
    DjMapet
    Poziom 43  

carlosg napisał:
    Chciałbym wymienić we swoim wzmacniaczu gitarowym kable głośnikowe

W jakim celu? Co się dzieje z tymi kablami?

carlosg napisał:
    Jego moc to 80w na kanał

To wzmacniacz (piecyk, head?) stereo? Jaki?

Pozdrawiam.

0
  • #4 13 Sty 2019 13:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeżeli myślisz Drogi Autorze, że wymieniając kable na "lepsze" poprawisz brzmienie wzmacniacza gitarowego, to niestety się mylisz. Zmieniając kołpaki nie zwiększysz osiągów auta.
    Fabryka dała przewody o odpowiedniej grubości, kształcie i z odpowiedniego materiału.
    Wymiana nawet na 10mm2 z czystego złota nic nie poprawi.

0
  • #5 13 Sty 2019 13:28
    vodiczka
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    Jeżeli myślisz Drogi Autorze, że wymieniając kable na "lepsze" poprawisz brzmienie wzmacniacza gitarowego, to niestety się mylisz.
    Wiara czyni cuda lub powoduje efekt placebo. Jeżeli autor tematu wymieni kable na "lepsze" to na 60% usłyszy lepsze brzmienie kolumn. :D
    Może autor odpowie jaki jest przekrój i długość obecnych przewodów oraz czy są z miedzi czy miedziowanego aluminium.

0
  • #7 13 Sty 2019 13:39
    carlosg
    Poziom 9  

Marshall VS 8280. Oryginalne kable są bardzo cienkie i badziewne i jeden mi się popsuł więc już chcę wymienić na coś konkretniejszego :) Odcinki sa krótkie, może z 40cm

0
  • #8 13 Sty 2019 15:03
    vodiczka
    Poziom 43  

carlosg napisał:
    Odcinki sa krótkie, może z 40cm
    1,5mm² wystarczy ale 2,5mm² nie zaszkodzi :|

Rezystancja przewodu 1,5mm² o długości 40 cm to 4,4 mΩ a przewodu 2,5mm² o tej samej długości to 2,7 mΩ.
    W porównaniu z rezystancją głośnika 4Ω to odpowiednio 0,11% i 0,068%

0
  • #9 13 Sty 2019 23:57
    DjMapet
    Poziom 43  

vodiczka napisał:
    0,11% i 0,068%

Dodam, że to tyle, co nic, więc przy takiej długości, to bez różnicy jaki przekrój zastosujesz.

Pozdrawiam.

0