Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED, czy o żarówkach już nikt nie pamięta?

TechEkspert 26 Sty 2019 11:16 6489 127
  • #121 26 Sty 2019 11:16
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

hindoos napisał:
    Jedna centralna żarówka w kuchni powoduje, że gdziekolwiek byśmy nie stali, zawsze będziemy sobie zasłaniać.

Bzdura. Mam centralną żarówkę i niczego sobie nie zasłaniam. Oczywiście mam jeszcze dodatkowe oświetlenie pod szafkami i nad zlewozmywakiem. Korzystam z nich gdy zachodzi taka potrzeba.

• Mierniki instalacji Metrel
  • #122 26 Sty 2019 11:39
    Erbit
    Poziom 33  

zybex napisał:
    hindoos napisał:
    Jedna centralna żarówka w kuchni powoduje, że gdziekolwiek byśmy nie stali, zawsze będziemy sobie zasłaniać.

Bzdura. Mam centralną żarówkę i niczego sobie nie zasłaniam. Oczywiście mam jeszcze dodatkowe oświetlenie pod szafkami i nad zlewozmywakiem. Korzystam z nich gdy zachodzi taka potrzeba.

... bo gdybym nie miał dodatkowych to bym sobie zasłaniał ;)

• Mierniki instalacji Metrel
  • #123 26 Sty 2019 11:44
    kris8888
    Poziom 29  

kotbury napisał:
    Fajne są halogeny na 230V obsadzone w imitacjach zwykłych żarowek E27 ale dla odmiany (stestowałem na kilkunastu sztukach różnych producentów) okrutnie szybko się przepalają (jak H7 - góra kilkaset godzin).

To dziwne, bo ja kilka takich żarówek od przynajmniej dwóch lat albo i dłużej używam w domu, chyba o mocy 42W z tego co pamiętam i produkcji PILA (ale i tak Made in China) i jak na razie się nie przepaliły. Jedna świeci mi na biurku, czasem po kilka godzin dziennie, jej światło najbardziej mi odpowiada do pracy.
    Może masz napięcie w gniazdku sporo wyższe niż 230V, a to znacznie skraca żywotność żarówek halogenowych.

• #125 04 Lut 2019 10:52
    750kV
    Poziom 22  

kotbury napisał:
    Co do jakości światła - jak już napisano - najlepsze oddawanie barw dają metahalogenki oraz halogeny...

Metalohalogenkowe, jednak tylko te z ceramicznym jarznikiem.
    kotbury napisał:
    ...Tylko oba rodzaje mają wady - metahalogeny w rozsądnej cenie są strasznie wielkie (200W w górę, trzonek albo E40 albo oprawa symetryczna) a małe z akceptowalną mocą do 100 W na trzonek G12 dla odmiany pierońsko drogie. I wszystkie wymagają zewnętrznego zapłonnika i balastu...

Największą wadą wysokoprężnych lamp wyładowczych jest ich powolne nabieranie strumienia świetlnego po załączeniu i opóźniony zapłon po chwilowej przerwie zasilania. Drugiej wady nie posiadają tylko lampy sodowe dwujarznikowe.
    Ogranicza to zastosowanie tych źródeł światła, jako głównych, w halach fabrycznych i tam gdzie wymaga się ciągłości oświetlenia.

• #126 06 Lut 2019 20:25
    olaf x
    Poziom 31  

Wogóle teraz ledy jakieś chłamiaste. Wystarczy przelecieć po elektrodzie, podswietlenia w tv, lampki, latarki... albo padła jedna, albo kilka, wszystko na przetwornicach,co też lubią padać. Koło 15 lat temu zrobiłem sobie reklamę do firmy, poszło na jednej sporej płytce ze 300 (jak nie więcej) ledów okrągłych i płaskich, rzeźbienie było pełną parą. Ponad 10 lat chodziło na zasilaczu na transformatorze. Zaczęły blaknąć, ich czas pracy mijał, zasiadłem i wszystkie wymieniłem na nowe. Zwykłe płaskie 2/5 i okrągłe 5mm. Kolejne 10 lat powinny chodzić. Zwykłe, nie superjasne, nie niskoprądowe, koszt sztuki w groszach. Nigdy nawet bezpiecznik nie poleciał,zasilacz też własna produkcja, a nie chiński złom na przetworce. Dokąd to zmierza. Zawsze ledy kojarzyły mi się z bezawaryjną i długotrwała pracą...

• #127 06 Lut 2019 21:21
    hindoos
    Poziom 21  

Dokąd zmierza? Do optymalizacji kosztów produkcji. Nie ma wytrzymać dłużej niż gwarancja. Tak to niestety dzisiaj działa, taniej kupić nowe niż naprawić...

• #128 07 Lut 2019 07:36
    Piotrek#G
    Poziom 23  

olaf x napisał:
    Wogóle teraz ledy jakieś chłamiaste. Wystarczy przelecieć po elektrodzie, podswietlenia w tv, lampki, latarki... albo padła jedna, albo kilka, wszystko na przetwornicach,co też lubią padać

Ledy? Czy producenci sprzętów, którzy stosują diody w warunkach, które powodują i przyspieszone zużycie? Co z tego, że ktoś wyprodukuje diodę o dobrych parametrach, skoro zaraz znajdzie się ktoś inny kto zastosuje ją w spartaczonej konstrukcji.