Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWT10115W - śruba lewego łożyska w bębnie- obraca się razem z czopem

pawel.ccc 14 Sty 2019 12:03 336 11
  • #1 14 Sty 2019 12:03
    pawel.ccc
    Poziom 13  

Od pewnego czasu pralka zaczęła hałasować w momencie zakończenia prania. Wymieniłem oba amortyzatory i zrobiło się ciszej, ale z kolei bęben przesunął się w obudowie minimalnie w prawo tak, że nie dało się otworzyć drzwiczek. Sprawdziłem stan łożysk i okazało się, że prawe łożysko, to pod kołem pasowym jest w idealnym stanie. Uderzyłem lekko młotkiem w oś bębna i drzwiczki bębna już dają się otworzyć tylko na jak długo? W sumie prawa strona była OK. więc ją zmontowałem tak jak było.

Następnie spróbowałem sprawdzić lewą, tj. łożysko "bierne" czyli bez napędu. Okazało się, że nie da się odkręcić centralnej śruby mocującej łożysko bo oś bębna "przeskakuje" przy przyłożeniu siły na śrubę. Podejrzewam, że "oś" czy "czop" bębna oderwała się od obudowy.

Pralka pochodzi z 2011 roku, niby reszta podzespołów jest sprawna, ale zastanawiam się czy naprawa urwanego czopu jest opłacalna? Co trzeba zrobić aby naprawić to uszkodzenie? Ile to może kosztować w serwisie bo sam raczej tego nie naprawię.

0 11
  • SterControl
  • #2 14 Sty 2019 12:11
    grzeskk
    Poziom 31  

Obawiam się że naprawa może być nieopłacalna, chyba że kupisz tanio zespół piorący albo inaczej uszkodzoną pralkę i wymienisz.

0
  • SterControl
  • #3 15 Sty 2019 21:53
    bubu64
    Poziom 21  

Półośka się uszkodziła w Electroluxach część niewymienna, pozostaje zakup całego zespołu pioracego albo nowej pralki:)

0
  • #4 16 Sty 2019 15:10
    pawel.ccc
    Poziom 13  

bubu64 napisał:
    Półośka się uszkodziła w Electroluxach część niewymienna, pozostaje zakup całego zespołu piorącego albo nowej pralki:)
    sprawdzałem na stronie producenta. Nie ma zespołu piorącego ani samego bębna w wykazie części zamiennych. Jest cały osprzęt bębna, drzwiczki, uszczelki, amortyzatory, łożyska uszczelniacze ale zespół piorący jest niewymienny, coś jak przekładka nadwozia w samochodzie. Przejrzałem też archiwalne oferty na portalach aukcyjnych, były kiedyś oferty używanych bębnów ale co drugi miał zerwane mocowanie czopa łożyska więc odpuszczam temat bo to nie ma sensu. Zastanawiałem się nad opcją przynitowania zerwanej flanszy do bębna bez rozbierania, od środka, ale raczej nie ma szans na idealne wycentrowanie, bęben będzie mocno niewyważony i może hałasować. Raczej skórka nie warta za wyprawkę.
    Pozostaje zakup nowej pralki ale... słyszałem, że nowe Electroluxy ładowane od góry mają plastikowe bębny. Jeżeli tak to czy ktoś może powiedzieć jaka jest trwałość takiego rozwiązania ? Jak długo wytrzyma mocowanie metalowych flansz i czopów do plastikowego bębna ?

0
  • #5 16 Sty 2019 15:35
    nares
    Specjalista AGD

pawel.ccc napisał:
    słyszałem, że nowe Electroluxy ładowane od góry mają plastikowe bębny.
    Nie bębny, a zbiorniki.

0
  • #6 16 Sty 2019 15:54
    mrice
    Specjalista AGD

pawel.ccc napisał:
    I jak świat światem miały, twój też ma, zreszta jak każda pralka dziś. Nie wiem skąd się biora bajki o tych plastikowych bębnach :D

0
  • #7 16 Sty 2019 23:23
    pawel.ccc
    Poziom 13  

mrice napisał:
    pawel.ccc napisał:
    I jak świat światem miały, twój też ma, zreszta jak każda pralka dziś. Nie wiem skąd się biora bajki o tych plastikowych bębnach :D

Znalazłem taki opis w internecie: "
    ... ZANUSSI ZWQ 61226 WI......Warto zwrócić uwagę, że koncern Electroluxa stosuje bębny z plastiku, podczas gdy reszta producentów stawia na metal. Na razie nie wiadomo, jak to wpływa na trwałość urządzeń. " ...
    ELECTROLUX EWT1266EXW-...Bęben pralki wykonano z plastiku.,
    ELECTROLUX EWT11367VIW....bęben wykonano ze stali nierdzewnej

inne pralki:
    WHIRLPOOL TDLR 70211...Bęben został wykonany ze stali nierdzewnej.
    BOSCH WOT24255PL...Bęben został wykonany ze stali nierdzewnej.
    CANDY CST 362L-S...Bęben został wykonany ze stali nierdzewnej.
    itd. itp... koniec cytatu.
    źródło: https://www.agdmaniak.pl/53128/najlepsze-pralki-ladowane-od-gory/

Panowie, ja sie poważnie pytam o co chodzi. Nie chodzi o plastikowy kocioł bo taki mają wszystkie pralki np.: https://north.pl/promo/zbiornik-z-bebnem-do-p...MIm9jWqarz3wIVGuWaCh3tHQemEAQYBCABEgLoy_D_BwE ale o bęben

0
  • #8 17 Sty 2019 00:39
    peter falk
    Specjalista AGD

pawel.ccc napisał:
    koncern Electroluxa stosuje bębny z plastiku, podczas gdy reszta producentów stawia na metal

Wiekszych, takich bredni od lat nie czytałem.
    Pokaż mi konkretnie które pralki Electroluxa mają plastikowe bębny - to uwierzę - zdjęcia mile widziane :)

0
  • #9 17 Sty 2019 08:13
    grzeskk
    Poziom 31  

W Electroluxach plastikowe są "drzwiczki" zamykające bęben i może o to chodzi, natomiast sam bęben jest stalowy.

0
  • #10 17 Sty 2019 09:22
    pawel.ccc
    Poziom 13  

peter falk napisał:
    Wiekszych, takich bredni od lat nie czytałem. Pokaż mi konkretnie które pralki Electroluxa mają plastikowe bębny - to uwierzę - zdjęcia mile widziane :)
    Nie czytałeś mojego ostatniego posta ? Podałem dokładnie źródło informacji więc w czym masz problem ? Nie wiem skąd autor cytowanego rankingu wziął informacje o plastikowych bębnach dlatego zadałem pytanie. Drzwiczki do pralki kosztują prawie 600 PLN więc nawet jak bęben jest stalowy, a drzwiczki plastikowe to koszt naprawy/wymiany tego elementu to połowa ceny nowej pralki.

0
  • #11 17 Sty 2019 19:50
    mrice
    Specjalista AGD

Przejrzałem dwa artykuły dot. pralek na tej stronie i pewne jest jedno, ktoś kto pisał ten artykuł o pralkach zielonego pojęcia nie ma. Wady przedstawiane jako zalety naprawdę ubawiły mnie. Te plastikowe bębny to za chwile urosną rangą do legendy o czarnej Wołdze.
    W każdym razie, reasumując, tą stroną nie ma co się kierować, stworzona przez amatorów i zawiera marketingowy bełkot.

0
  • #12 19 Sty 2019 18:36
    Luna 385 E
    Poziom 11  

Pralki toploader jakie Whirlpool produkuje dla można spotkać pod nazwą Whirlpool, Bosch, Indesit, Polar (tylko już używane) za granicą (Siemens Constructa) są kiepsko pomalowane i szybko rdzewieją zwłaszcza od strony panelu sterującego.
    AEG, Electrolux, Zanussi ma trwalszą obudowę pralki i obecnie mają one programy parowe, zraszanie prania od boku i max 1500obr/ min. Pierwszy raz czytałem takie brednie, że żeby bęben był plastikowy. Wanna (Zbiornik) jest zrobiona z plastiku.

0