Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Internet przez modem LTE lub/i z LANu innego routera

14 Sty 2019 14:17 291 13
  • Poziom 5  
    Witam, kupiłem router Tp-LINKa TP-MR3420 i chciałbym zrobić coś takiego. Ten router ma USB pod modem LTE. Podłączyłem tam modem
    Huawei E1750C z SIMem Play. Internet śmiga. Ale mam też drugi router, który ma internet z kablówki przez ichni modem. Chce podłączyć z portu LAN tego routera kabel do LAN router Tp-LINKA by mieć internet z kablówki. Czy jest możliwość korzystania z internetu z 2 żródeł tj. jak jest włączony ten router z internetem z kablówki to router drugi Tp-LINK z tego korzysta, ale jak go wylączę to bierze z modemu Huawei LTE?

Chodzi o to, że ten internet z kablówki czasem nie działa (walczę z dostawcą) i muszę mieć na ten czas internet zastępczy tu przez sieć GSM.

Jak to ustawić i czy przede wszystkim jest możliwe takie rozwiązanie?

pozdrawiam,
    Arek
  • PCBway
  • Poziom 36  
    Nie wiem jak z twoim ruterem, [różnica jednej cyferki do mojego] ale wchodzę na stronę podaną przez producenta w instrukcji obsługi i mam możliwość wyboru aby w pierwszej kolejności korzystał z LAN a gdy tam brakuje, to w tedy z LTE.
    Ale jak go wyłączę to bierze z modemu Huawei LTE?
    Nawet sam nic nie musisz robić sam, zrobi to za ciebie, tylko wybierz odpowiednią opcję, zgodnie z instrukcją.
  • PCBway
  • Poziom 5  
    krzysiozak napisał:
    Nie wiem jak z twoim ruterem, [różnica jednej cyferki do mojego] ale wchodzę na stronę podaną przez producenta w instrukcji obsługi i mam możliwość wyboru aby w pierwszej kolejności korzystał z LAN a gdy tam brakuje, to w tedy z LTE.
    Ale jak go wyłączę to bierze z modemu Huawei LTE?
    Nawet sam nic nie musisz robić sam, zrobi to za ciebie, tylko wybierz odpowiednią opcję, zgodnie z instrukcją.

Teraz bierze internet z modemu LTE. Jak wyjmę modem z gniazda USB tego tp-linka i podłącze kabel Lan z głównego routera do gniazda WAN lub nawet LAN tp-linka to podpięte urządzenie przez wifi czy kablem nie mają internetu.

Gdzie szukać tej opcji kolejności wyboru żródła internetu w routerze tp-linka?
  • Poziom 36  
    W komputerze podłączonym do tego rutera, tylko cz czasami nie mylę pojęć.
    U mnie wchodzisz w przeglądarkę, w adres http://192.168.0.1 naciskasz Enter
    wpisujesz w nazwę i hasło admin/admin i naciskasz OK.
    Wybierasz Quick Setup, dalej czytać potrafisz.
  • Poziom 5  
    Hula. Dla mojego Tp-Linka trzeba było wybrać w Quick Settings opcję: Wireless network with 3G/4G Backup.
    Internet idzie najpierw z LANu (podłączony do gniazda WAN w tp-linku), a jak nie ma sygnału to bierze internet z modemu Huwaei podpiętego do USB tp-linka.
  • Poziom 10  
    Też korzystam z podobnego rozwiązania. Taką ciekawostkę ci powiem, że jak podłączysz pod router modem z kartą pamięci, to zostaną wykryte oba urządzenia i będziesz miał przestrzeń dyskową.
  • Poziom 5  
    atlas.cudow napisał:
    Też korzystam z podobnego rozwiązania. Taką ciekawostkę ci powiem, że jak podłączysz pod router modem z kartą pamięci, to zostaną wykryte oba urządzenia i będziesz miał przestrzeń dyskową.

Żartujesz? Ten modem ma miejsce na kartę microSD. Po powrocie z pracy od razu to sprawdzam. Dzięki za podzielenie się tą informacją.

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

atlas.cudow napisał:

A jeszcze dopytam jaki masz modem LTE podpięty do usb w swoim routerze? Szukałem jakiejś informacji o moim modemie Huawei e1750c , czy widzi kartę pamięci w sieci. Wszędzie piszą, że widzi, ale jako pendriva w komputerze, czyli można olać modem, nie wkładać SIMa i korzystać tylko z pamięci. No ale jeszcze sprawdze wieczorem. To jest stary modem kiedyś rozdawany przez Playa.
  • Specjalista Sieci, Internet
    E1750 to jest zabytek, bez obsługi LTE. Na 3G nie obsługuje tez UMTS900, działa na UMTS2100 ale z DL do 7,2Mb/s. Zakup MR-3420 do obsługi modemu LTE to jakieś nieporozumienie. Na dodatek router występuje w kilku rewizjach.
  • Poziom 5  
    matek451 napisał:
    E1750 to jest zabytek, bez obsługi LTE. Na 3G nie obsługuje tez UMTS900, działa na UMTS2100 ale z DL do 7,2Mb/s. Zakup MR-3420 do obsługi modemu LTE to jakieś nieporozumienie. Na dodatek router występuje w kilku rewizjach.

Router dostałem za grosze od kolegi, a ten modem już miałem od 5 lat. Fakt, że to zabytek, ale awaryjnie sprawdzał się bardzo dobrze na wyjazdach (podpięty bezpośrednio do kompa).
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak modem bez UMTS900 może się sprawdzać na wyjazdach ? Play nie korzysta z internetu na 2G na własnej sieci, na 3G poza miastami ma UMTS900. Na kartach głosowych korzysta z RK i też na 3G operatorzy mają UMTS900. Działa na UMTS2100 a ten zasięg jest tylko w miastach. Modem ma już z 10 lat, oczywiście jak komuś wystarcza zasięg na UMTS2100 i prędkości na poziomie 1-2Mb/s to może go używać, tym bardziej ze z NR-3420 współpracuje OK. Dla uzytkowników mających większe wymagania wspomniany zestaw to już historia.
  • Poziom 5  
    matek451 napisał:
    Jak modem bez UMTS900 może się sprawdzać na wyjazdach ? Play nie korzysta z internetu na 2G na własnej sieci, na 3G poza miastami ma UMTS900. Na kartach głosowych korzysta z RK i też na 3G operatorzy mają UMTS900. Działa na UMTS2100 a ten zasięg jest tylko w miastach. Modem ma już z 10 lat, oczywiście jak komuś wystarcza zasięg na UMTS2100 i prędkości na poziomie 1-2Mb/s to może go używać, tym bardziej ze z NR-3420 współpracuje OK. Dla uzytkowników mających większe wymagania wspomniany zestaw to już historia.

Bardzo dobrze sprawdził się w Kużnicy na półwyspie Helskim. Przeglądanie poczty i stron działało bez problemu. Niewątpliwie jest to stary modem, a teraz będzie wykorzystywany w dużym mieście. Kiedyś testowałem i było ok. 5-6Mbitów/s w Play.

A co byś zaproponował z nowych modemów, gdym chciał zmienić? Tak by zadziałał z tym routerem. Ten modem działa nawet z Aero2, choć już nie korzystam ze względu na captche. Kilka dni temu testowałem go też z kartą T-Mobile i download 5.6M/s, upload 2.5M/s.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Akurat na UMTS2100 T-mobile są możliwe do uzyskania dobre prędkości chociaż modem nie obsługuje HSPA+ nie wspominając o HSPA+DC. Teraz w T-Mobile wszyscy korzystają z LTE. W Kuźnicy wszyscy operatorzy mają 3G na UMTS2100. Jaka to wersja MR-3420? Wybór modemu LTE w tej chwili właściwie jeden czyli E3372, tylko wersje sprzętowe są dwie, s-153 lub h-153 no i każda jako wersja zwykła lub HiLink. Modemy USB są od dwóch lat nierozwijane, podobnie jak routery z USB do ich obsługi. Ich czas powoli mija. Ja w Play na sprzęcie z 3CC CA LTE2600+1800/2100+800 osiągam takie wyniki https://www.speedtest.net/result/7959139073
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    atlas.cudow napisał:
    A jeszcze dopytam jaki masz modem LTE podpięty do usb w swoim routerze? Szukałem jakiejś informacji o moim modemie Huawei e1750c , czy widzi kartę pamięci w sieci. Wszędzie piszą, że widzi, ale jako pendriva w komputerze, czyli można olać modem, nie wkładać SIMa i korzystać tylko z pamięci. No ale jeszcze sprawdze wieczorem. To jest stary modem kiedyś rozdawany przez Playa.

A nawet nie pamiętam jaki to model, ale na pewno bez LTE - jakiś HUA z sieci Play kupiony za 2 piwka. Modem załącza się, może 2-3 razy w miesiącu. Jak wyżej wspomniałem, włożyłem kartę 64GB i mam darmowy serwer FTP z wyjściem na świat.
  • Poziom 5  
    W tym routerze w opcji Quick Settings wystarczy wybrać ostatnią opcję Use Wirless and 3D/4D as Backup. Dzięki temu router ma internet z miejsc: normalnie przez Lan z innego routera i zapasowo z modemu LTE jak LAN nie daje netu, bo np jest wyłączony.