Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Pionier U2 - obwód wejściowy nie działa

14 Sty 2019 15:58 558 10
  • Poziom 4  
    Mam starego Pioniera U2, taki bez transformatora sieciowego.Próbuję go uruchomić, kupiłem go przez allegro ale przyszedł w takim stanie, że szkoda gadać. Poskładałem to w całość i tak:Wzmacniacz działa, p.cz. działa ale jak podłączę antenę na sekcję kondensatora zmiennego, jak dam do gniazdka antenowego to cisza ! Przegląd wizualny cewek obwodu wejściowego nic nie dał. Co dalej? jak się za to zabrać,brak pomysłu. Proszę o wskazówki !
  • Poziom 24  
    Proponuję poczyścić, umyć elementy przełączające, sprawdzić połączenia.
  • Poziom 4  
    Czym to myć, benzyna, spirytus ?
  • Poziom 24  
    Są środki typu kontakt, izopropanol, mozna spirytusem lub benzyną
  • Poziom 4  
    spróbuję, dzięki !
  • Poziom 24  
    homorobotikus napisał:
    spróbuję, dzięki !

Ok, mam nadzieję, że pomoże. Jeśli nie, pomyslimy co dalej.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    homorobotikus napisał:
    Przegląd wizualny cewek obwodu wejściowego nic nie dał.

Przegląd wizualny to za mało. Trzeba przemierzyć omomierzem na okoliczność przerw.
  • Poziom 4  
    Słusznie sprawdzę ciągłość dla kolejnych zakresów, że na to nie wpadłem ?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jeśli przy podłaczaniu anteny bezpośrednio do kondensatora nastrajania nie ma odbioru to należy sprawdzić generację heterodyny. Dla tego sprawdz napięcie na siatce triody ( nozka 4 ) . Jeśli heterodyna generuje to to napięcie składa minus 5-8 V i jego amplituda zmienia się w nie dużych zasięgach przy obiegu rączki nastrajania radioodbiornika. Spróbuj zamienić miejscami lampy UCH21. Na zdjęciu schemat z oznaczonym napięciem na elektrodach lamp. Nie zbędne będzie porównanie napięcia. Radio Pionier U2 - obwód wejściowy nie działa
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Jedna ważna uwaga dla autora.

To układ o tzw. zasilaniu bezpośrednim czyli bez transformatora separującego. Po podłączeniu do sieci na elementach występuje niebezpieczne napięcie sieciowe grożące bądź porażeniem, bądź wykonywaniem nieprzewidywalnych ruchów.
    Trzeba o tym pamiętać podczas wykonywania pomiarów.

Warto skorzystać z neonówki i tak podłączyć wtyczkę sieciową by na masie odbiornika pojawiło się "0" sieci (co i tak nie zwalnia z zachowania czujności).

Podziękowania dla Kolegi aksakal za zamieszczenie czytelnego schematu.
    Jakkolwiek przy Pionierku U2 spędziłem większą część młodych lat to ze schematu w #1 niewiele mogłem odczytać.
  • Poziom 4  
    Witam ! Można powiedzieć, że problem obwodu wejściowego rozwiązany. Co było ? Jak wspomniałem na początku Pionier dotarł w rozsypce ( sprzedawca nie dał ostrożnie - to rzucali). Przełącznik zakresów w sekcji od strony anteny nie miał przejścia , rozbierać - otwierać ? Oś wyskoczyła i kręciła się po wierzchu, nic nie było poznać. Wystarczyło wcisnąć ją w szczelinę zabieraka no i pomogło. AM jest głośny reszta cicho, antena to 10m kabla za oknem. Tyle jeśli można coś usprawnić to chętnie przeczytam. Dziękuję krisowi8888 za inspirację o ciągłości.