Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WAB2007KPL/02 - nie pobiera wody przy praniu, działa wirowanie

14 Sty 2019 21:43 372 6
  • Poziom 3  
    Witam, jestem laikiem w temacie ale opowiem co zaobserwowałem.
    Pralka kupiona nowa, nieużywana, tak więc jest po gwarancji (stała około 4 lat). Pierwsze użycie - po włączeniu prania pralka tak jakby pobrała trochę wody do dozownika z proszkiem i na tym koniec. Nic się nie dzieje, bęben się nie kręci dalej do momentu, kiedy odgłosy przypominają odpompowanie wody.
    Drzwiczki są zamknięte, nic nie buczy. Włączając wirowanie pralka działa, silnik obraca bęben. Przełączając na płukanie pralka wypełnia się wodą, płucze, później spuszcza wodę. Otworzyłem ją, nie ma żadnych wiszących niepodłączonych złączek, przewodów, pinów, brak oznak aby zaśniedziałe kostki. Wyjąłem płytkę programatora, trochę ją przeczyściłem, bo widoczne były ślady takie jakby po jakimś czymś delikatnie lepkim ale minimalnie, niestety nie przyniosło to efektu. Daję zdjęcie płytki, ale nie widzę tam nic co budziło by moją uwagę, ale tak jak wspomniałem jestem laikiem. Sądzę, że nie jest to silnik bo chodzi przy wirowaniu, zawór od wody chyba też wykluczam bo pobiera wodę przy płukaniu. Liczę na pomoc doświadczonych.
    Pralka Bosch WAB2007KPL/02 - nie pobiera wody przy praniu, działa wirowanie
  • Poziom 36  
    Pralka nie rozpocznie cyklu prania bez pobrania odpowiedniej ilości wody, której poziom reguluje hydrostat. Ten model ma elekrozawór dwudrożny czyli posiada dwie cewki i zaworki: https://north.pl/karta/elektrozawor-wody-do-pralki-bosch-wab2007kpl-02,HAA-MP-CMMV-J03.html
    Prawdopodobnie uszkodziła się jedna jego część i nie pobiera wody na programie piorącym a na płukaniu działa jego druga część i dlatego woda jest pobierana.
    Awarii raczej uległ zaworek bo kolega pisze, że nieco wody pobierze na początku, ale warto również sprawdzić cewkę.
    Najprostszą metodą sprawdzenia czy pralka pobierze wodę i rozpocznie cykl prania będzie podanie zewnętrznego zasilania na sprawną część elektrozaworu.
  • Poziom 3  
    Dziękuje Kenworth18 za chęć pomocy , dodam jeszcze co zauważyłem a czego nie wpisałem po wyjęciu szuflady nawet przy wyłączonym programie widać minimalny strumień wody tak jakby elektrozawor przepuszczal wodę . A dla kogoś kto nie jest specem w temacie jak „łopatologicznie „ wytłumaczyć jak to sprawdzić ? Jak podać zewnętrzne zasilanie ? Który zaworek jest ten odpowiedzialny za pranie ?
  • Poziom 36  
    Najprościej włączyć płukanie i sprawdzić który elektrozawór pracuje.
    Później na ten elekrozawór podać 230V z zachowaniem ostrożności by uniknąć porażenia prądem. Na przyłączu elektrycznym elekrozaworu będą 3 piny. Środkowy to wspólne zero a boczne to fazy. Niestety zapewne nie będzie można odwrócić wtyczki zasilającej elektrozawór bo to by było najlepsze rozwiązanie. Czyli należy podać 230V na środkowy i jeden ze skrajnych pinów.
    Jeżeli kolega nie czuje się w tym pewnie to lepiej zlecić te prace serwisantowi lub znajomemu elektrykowi itp. ponieważ o wypadek nie trudno.
    Warto by również sprawdzić multimetrem czy na cewkę nie działającego elekrozaworu jest podawane napięcie. Cewkę również zmierzyć czy wykazuje rezystancję. Sprawna cewka powinna mieć rezystancję około 3,5kΩ.
  • Poziom 3  
    Nie wiem czy dam radę sprawdzić ale myślę żeby spróbować podmienić elektrozawór na jakąś używkę sprawną. Czy taki elektrozawór będzie pasował? wygląda tak samo jak na moje nie fachowe oko ale z BOSCH Maxx 7 WAE 2046
    https://www.olx.pl/oferta/elektrozawor-do-pra...axx-7-wae-2046-CID628-IDn6Xvk.html#f58c07a8ef

Dodano po 7 [minuty]:

Ewentualnie coś takiego https://allegro.pl/elektrozawor-zawor-pralki-bosch-maxx-classixx-5-6-i6245456242.html cena znacznie mniejsza niż oryginał, podpowiecie coś?
  • Specjalista AGD
    Najpewniej bedzie pasować, ale dla pewności należało by posprawdzać połączenia między cewkami a złączem wiązki, coby niespodzianki nie było, bo w ramach oszczędności bosch doprowadził wiązkę trzyprzewodową i jeden z przewodów jest wspólny.
  • Poziom 3  
    Witam, długo nie pisałem ale temat załatwiony, Kenworth 18 -Trafna diagnoza to elektrozawór. Wymiana na używkę aby nie robić kosztów i śmiaga jak szalona. Dziękuje wszystkim za pomoc.