Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atollic TrueSTUDIO & CubeMX

Rafal_777 22 Jan 2019 14:30 2187 53
Computer Controls
    arturt134
    Level 27  
    Ja już dwa programatory tak zjarałem. Do dzisiaj nie wiem co było przyczyną.
  • Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    W jaki sposób stworzyć plik do wgrania do STM32 aby umieścić 64kB blik binarny w górnej połówce flash?

W moim bluepillu jest 128KB flash (przynajmniej tak podają programy ładujące).
  • Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    Nie. Chcę wykorzystać drugie 64kB do trzymania bazy z danymi, a program umieszczać standardowo w pierwszym 64kB obszarze.
    Jak to zrobić?

PS. dopiero zaczynam i poznaje tą tematykę, więc proszę nie zbywać mnie krótkimi zdaniami :)
    arturt134
    Level 27  
    Jasne, że można trzymać dane we flashu. Sam tak nawet robię. Ale o wiele lepiej jest trzymać dane w górnej połowie flasha. W dolnej masz wektory przerwań.... Co prawda można je przenieść do RAM-u, ale to dodatkowa operacja. Więc po co komplikować sobie życie.
    User removed account
    Level 1  
    arturt134
    Level 27  
    Jedni wolą Wielkanoc, drudzy Boże Narodzenie...... na początku flasha mam też bootloader, bo tak jest MI wygodniej.
    User removed account
    Level 1  
    arturt134
    Level 27  
    O co Ci chodzi? Przecież napisałem, że tak jest MI wygodniej. Jeżeli masz ochotę, to możesz sekcję danych zrobić nawet w środku pamięci. To nie ma znaczenia.

Ja wybrałem taki podział: bootloader (ze swoimi wektorami), wektory przerwań aplikacji, kod aplikacji, dane. Aplikację uruchamiam z bootloadera. Przed uruchomieniem aplikacji ustawiam nowy adres tablicy wektorów przerwań (rejestr VTOR). Moim zdaniem jest wygodniej, jeżeli dane są ułożone w sposób opisany powyżej. Ale oczywiście nie uważam, że mam monopol na dobre pomysły, więc jeżeli znasz inne, lepsze, wygodniejsze lub choćby ciekawsze rozwiązanie, to je opisz - chętnie nauczę się czegoś nowego.
    Rafal_777
    Level 6  
    Zmieniłem STM32 na inny model i CubeMX przy próbie tworzenia i zapisu nowo utworzonego kodu zaczyna ściągać instalkę do nowego procesora i po chwili pokazuje błąd:
    stm32cube_fw_f4_vXXX.zip (MD5 file checksum in not good)
    Tak jest dla wszystkich wersji instalek tego procesora.

Gdy sam ściągnąłem z jakieś strony stm32cube_fw_f4_vXXX.zip pojawia się błąd:
    These Files have problem during Download: stm32cube_fw_f4_vXXX.zip (MD5 file checksum in not good)

Jak to zainstalować poprawnie?

CubeMX mam w wersji 4.18.0
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    Czy nowa wersja będzie otwierać starsze pliki i już wygeneruje nowszy kod na podstawie tego starszego .ioc?

Czy lepiej najpierw odinstalować starszą wersję?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    OK, zainstalowałem najnowszą wersję i wszystko poszło bezboleśnie :)
    Jednak w Atollicu pojawił się błąd w nowo wygenerowanym kodzie:
    w pliku stm32f4xx_hal_conf.h mam: Unresolved inclusion: "stm32f4xx_hal_dma_ex.h"

Czy ten problem powoduje CubeMX i jak temu zaradzić?
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    Nie naginajmy tego stwierdzenia "trzeba czasem pomyśleć", bo działa ono w obydwie strony...

Nie ma tego w katalogach projektu. Ściągnąłem ten plik z internetu, ale skąd mam wiedzieć, czy jest to ten którego szukam.
    Na razie wszystko jest OK, ale dlaczego CubeMX podrzuca "braki"?
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    stmx wrote:
    Rafal_777 wrote:
    Nie naginajmy tego stwierdzenia "trzeba czasem pomyśleć", bo działa ono w obydwie strony...
    I do sieci trzeba było iść .... A wystarczy ...

Atollic TrueSTUDIO & CubeMX

I masz tam ten, z którego Cube "czerpie"

Rafal_777 wrote:
    ale dlaczego CubeMX podrzuca "braki"?
    Niczego nie podrzuca tylko czegos nie odchaczyłeś i Cube zobił to co mu kazałeś.

A nie przyszło ci do głowy, że w katalogu Repository nie ma tego pliku i właśnie tam go ręcznie wrzuciłem...
    User removed account
    Level 1  
    Rafal_777
    Level 6  
    Dzisiaj przesiadłem się na stm32l433 i znowu CubeMX stworzył kod w którym TrueStudio pokazuje błędy:
    Unresolved inclusion: "stm32l4xx_hal_exti.h"
    Unresolved inclusion: "stm32l4xx_hal_dma_ex.h"

Mam teraz CubeMX 5.2.0 który ściągną sobie STM32Cube FW_L4 V1.6.0.

Czy ja coś robię źle, czy to norma w kodach CubeMX?

PS: poza tym gdy sprawdziłem działanie dla FATFS to tu również pojawiła się niekompatybilność plików z informacją w pliku ff.h o różnych revizjach plików. Czy w tym przypadku wystarczy sztucznie zmienić numer rewizji, czy to może powodować później błędy?
    User removed account
    Level 1