Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Instalacja 12V z akumulatora, jakie oświetlenie LED?

15 Sty 2019 00:27 672 25
  • Poziom 30  
    Witam, w niektórych pomieszczeniach tam gdzie nie mam 230V zrobiłem instalację 12V z akumulatora samochodowego BOSCH SILVER S4 72 AH 680A. Chciałbym teraz dobrać oświetlenie LED max 3-4 żarówki (po jednej żarówce w pomieszczeniu).
    Najważniejsze aby akumulator szybko się nie rozładowywał a żeby było dużo światła jasno ale nie za jasno :-).
  • Poziom 20  
    Zależy jakie duże są pomieszczenia, jaka panuje w nich jasność naturalna. Na znanym portalu aukcyjnym bez problemu znajdziesz żarówki led na 12V, dla przykładu wpisałem w wyszukiwarce:
    Żarówka 12V DC LED E27
    Dlaczego taka?
    - bo jest to żarówka z "dużym gwintem" co daje możliwość zastosowania najbardziej pospolitych opraw, można też szukać E14 "mały gwint", DC zasilana prądem stałym, bo taki mamy z akumulatora, biorąc pod uwagę moc, to średnio 6,2W w górę odpowiada mocy standardowej żarówki 40-tki w górę. Rzecz jasna im jaśniej, tym większy pobór i częściej trzeba ładować akumulator. Ceny są różne zależne od nietypowości żarówki.
    Wybór dzisiaj jest naprawdę spory, taśmy LED, małe żarówki samochodowe (ale nie kupuj canbus), panele LED itp.
    Każdy sprytny elektronik (jeśli takiego masz) przerobi zwykłą żarówkę LED 230V na 12V stałego.
  • Poziom 30  
    Jeśli nie musisz oświetlać całego pomieszczenia, to warto punktowo użyć taśm LED.
  • Poziom 39  
    Bez żadnych problemów można dostać "żarówki" led na 12 V, które pasuja do oprawek pod żarówki halogenowe 12 V.
    sebaele22 napisał:
    Najważniejsze aby akumulator szybko się nie rozładowywał

Ja to w garażu rozwiązałem w ten sposób, że w oknie od południa ustawiłem panele PV (12 V).
  • Poziom 30  
    No właśnie wolałbym aby w pomieszczeniu było dużo światła.
  • Poziom 39  
    Może masz możliwość ich umieszczenia w innym miejscu, np na ścianie na zewnątrz, ja mogłem je umieścić tylko w oknie nad drzwiami garażowymi. Panele PV, to bardzo wygodne rozwiązanie doładowywania akumulatora.
  • Poziom 30  
    Taki panel swoje kosztuje niestety :-(
    Jest to pustostan w którym brak 230v dlatego pomieszczenia będą oświetlane z akumulatora.
    Nie che aby było za jasno ale również aby nie było za ciemno, pomieszczenia o różnych wymiarach tak jak to w mieszkaniach stare budownictwo.
    Na chwile obecną mam założone kilku cm tasiemki ale chce je zmienić na jakieś LED np halogeny MR16 lub na GU10 inne również mogą być.
    Nie chce aby akumulator szybko się rozładowywał, chce aby wytrzymał jakieś 5-7 dni bez ładowania.
  • Poziom 20  
    Pamiętaj jednak, że halogeny w porównaniu do standardowego kształtu bańki żarówki mają zawężony kąt świecenia, znacznie jaśniej jest w pomieszczeniu, jeśli nasze źródło światła oświetla również (pomalowany na biało sufit, halogen jest kierunkowy, więc trzeba zastosować kilka, a to uwielokrotnia pobór prądu. GU10, to cokół przeznaczony na napięcie 230V, jeśli to będzie halogen 12V z cokołem GU10, to długo taka chińszczyzna Ci nie podziała...
    Naprawdę idź w kierunku baniek kulistych posiadających jak największy kąt świecenia. Można pobawić się w jakieś lustra powielające, odbijające dodatkowo światło, soczewki itp. Każda metoda będzie dobra jeśli przyniesie większą jasność przy stałym poborze prądu.
    Kolego @gimak o co Ci chodziło z tym umieszczeniem światła na zewnątrz, bo mnie to jakoś zatkało? Zamontuj żyrandol na klatce schodowej - będziesz miał widniej w mieszkaniu w pokojach...
  • Poziom 39  
    Tu chodziło o panele PV doładowujący akumulator, a nie światło (lampy). Autor tematu nie chce zasłaniać panelami PV zasłaniać prześwitu okien. Ja mam w garażu mam panele PV za szybą okna nad drzwiami garażu. Ta lokalizacja ma swoje minusy, ale jest większa pewność, że panele PV nie zostana zamienione na piwo.
    sebaele22 napisał:
    Nie chce aby akumulator szybko się rozładowywał, chce aby wytrzymał jakieś 5-7 dni bez ładowania.

To wszystko zależeć będzie od stanu technicznego akumulatora oraz tego jakie oświetlenie do niego podłączysz i jak długo będziesz go używał.
    sebaele22 napisał:
    Taki panel swoje kosztuje niestety :-(

No niestety trochę kosztuje - nie wiem jakie masz możliwości ładowania akumulatora. Ja na początku smyczyłem je do domu - uciążliwe. Później kupiłem okazjonalnie agregat prądotwórczy za 80 zł, to też jest trochę kłopotliwe. Teraz mam panele PV i praktycznie doładowywanie akumulatorów mam z głowy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    A co myślicie o kapsułkach led?
  • Poziom 39  
    Ja w garażu, ale i w domu takie stosuję.
  • Poziom 30  
    Widziałem na internecie, dioda COB 3W i 4W
  • Poziom 3  
    Mam takie przy łodzi też z akumulatora. SUPER oszczędne. Po 4 godzinach silnik bez problemu odpala
  • Poziom 30  
    Tylko jestem ciekaw czy da dużo światła...
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    Lampy LED 3-4W to do lampek nocnych (odpowiednik tradycyjnej 25W)
    Proponował bym na pokój minimum 7W. Najlepiej kup jedną zobacz jak to świeci i czy Ci to odpowiada.

Kiedyś zrobiłem sobie porównanie tradycyjnych żarówek z LED w oparciu o strumień świetlny.
    Tak dla orientacji :
    Instalacja 12V z akumulatora, jakie oświetlenie LED?
    Podczas zakupu patrz na wartość lm

A to z neta:
    Instalacja 12V z akumulatora, jakie oświetlenie LED?

Orientacyjne obliczenia czasu świecenia
    4 żarówki 7W i świecił wszystkie na raz tj 28W, to powinny Ci świecić min 23 godzin
    4 żarówki 8W i świecił wszystkie na raz tj 32W, to powinny Ci świecić min 20 godzin
    założenia aku naładowane do 12,6V , koniec świecenia przy 12,00V przy aku 72Ah
  • Poziom 30  
    Pomieszczenia są różne.
    1 pomieszczenie 5x4m wysokość jakieś 2,5m
    2 pomieszczenie jakieś 4x2,5m wysokość 2,5m
    3 pomieszczenie jakieś 4x2m wysokość 2,5m

Jeśli chodzi o czas świecenia to świecić będę wtedy gdy robi się już ciemno i tak do 23:00 z małymi przerwami.

Na chwile obecną w pomieszczeniu 5x4m na środku mam taśmę ledową z 30 diodami na pasku barwa 4500K.
    W pomieszczeniu 4x2m mam halogen standardowy 20W.
    W pomieszczeniu 4x2,5m pasek ledowy z 20 diodami barwa 4500K.

Szczerze powiem że jest dobrze ale mogło by być minimalnie lepiej no i ta barwa nie odpowiada musi być coś na poziomie 3000K.
    Myślę o tych ledowych kapsułkach ale czy będą lepsze od tego co teraz posiadam?
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Paski jakie założyłem to
    4500K
    6-8 lm/SMD
    Moc 4W
    Diody 2835
    Kąt świecenia 120 stopni

Wiem wiem że pobór będzie mniejszy przy wymianie standardowego halogena (wszystko zrobione tymczasowo).
    Ewentualnie co polecacie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    To może ktoś doradzi jakie ledy będą odpowiednie?
  • Poziom 39  
    Z własnego doświadczenia wiem, że przy doborze parametrów pracy diody należy brać nie tylko prąd jaki przez nią płynie, ale również spadek napięcia jaki na nie występuje, żeby iloczyn tych dwóch wielkości nie przekroczył mocy diody, bo wtedy żaden radiator nie pomoże.
  • Poziom 43  
  • Poziom 30  
    Zakupione kapsułki G4 1x5w oraz 2x3w.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam