Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja grawitacyjna w nowym domu

83piotrek 15 Jan 2019 14:55 2553 5
    83piotrek
    Level 12  
    Witam, od dwóch lat mieszkam w domu jak na zdjęciu. Już podczas budowy dzialy się cuda z wentylacja, a po dwóch latach nie jest dużo lepiej. Może cos doradzicie, bo był kominiarz i nic konkretnego nie powiedział, a osob znających temat wentylacji mało,

Od strony frontu domu
    Kominek 1. Komin wychodzi od kuchni na parterze, był postawiony z pustaka ceramicznego(przejście przez strop rura plastikowa) i szedł do kominka w dachu-caly czas murowany. Kominek wtedy był nizej. Caly czas był ciag wsteczny i mokra sciana. Majstry zalepili komin w polowie pokoju na pietrze i przedluzyli go rura spiro schowana w zabudowie gk, roznymi zawijasami wyprowadzili na nieużytkowe poddasze i tam do kominka. Efekt-jakos to działa,nie wieje.

Kominek2. Pralnia. Pralnia jest na piętrze, z sufitu gk idzie ocieplana rura spiro do kominka 2. Dlugosc około 2m. Jakos działa, nie wieje.

Kominek 3. LAzienka dol, idzie kominem z pustaka do niezabudowanego poddasza,tam kolano plastkikowe, rura spiro i do kominka. Jakos działa.

Z drugiej strony. Od tylu

Kominek 1. Majstry zrobili wentylacje pokoju nad garażem, to bez sensu,wiec zamknąłem kratke.

Kominek 2. To komin z pustaka kominowego z kotłowni,jest dość niski-ciag wsteczny(w garażu jest dużo silniejszy komin wentylacyjnu idący wysoko glownym kominem)

I najwieksza bolaczko to kominek 3. Idzie z pietra z łazienki. CIAGLE CIAG WSTECZNY,skrapla się woda i gnije plyta gk wokół kratki, co tu radzic ?

url=https://obrazki.elektroda.pl/9181942900_1547560345.jpg]Wentylacja grawitacyjna w nowym domu[/url] Wentylacja grawitacyjna w nowym domu
    kranzio
    Level 26  
    Aby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie potrzebuje przypływu powietrza, nawietrzak okienny, rozszczelnione okno. Link
    83piotrek
    Level 12  
    Te zasady juz znam,nawiewniki dołożone plus zamiast kratek w domu anemostaty. Ale nie wiem jak ruszyć dalej.
    Dwa najgorsze problemy to gnijący sufit od skroplin i dziwna sytuacja w garażu. Niektórzy radzą żeby zdławić wyciąg dużego komina w garażu,to może niski w kotłowni zacznie działać. Nawietrzak w kotłowni nic nie daje. Kiedyś jak testowałem pomagało jedynie otwieranie okna na uchylenie ale w nocy jak wszyscy śpią jak zostawić otwarte okno. Dodam że w kotłowni jest już dziura fi 100 przy podłodze,która niby ma służyć na ulatniający się propan.
    Kamila130590
    Level 2  
    Witam,
    wentylacja grawitacyjna jak wiadomo działa tylko przy okreslonych warunkach atmosferycznych. wpływa również na to długośc szachtu wentylacyjnego, ale to temat rzeka. ma ona wielu zwolenników ze względu na niskie koszty inwestycyjne i brak zużycia energii elektrycznej. ja również się na tym "przejechałam":) było już za późno na montaż centrali wentylacyjnej. po rozeznaniu rynku zdecydowałam się na zakup wentylacji jednorurowej (nawet jest z odzyskiem). problem wilgoci i zaduchu zniknął, ba nawet pranie zaczęło normalnie schnąć:):) ja jestem zadowolona.
    Pozdrawiam
    K.
    gag70
    Level 24  
    Czy w domu jest pracująca stale wentylacja mechaniczna (rekuperator) ?
    Jak zostało zrobione ogrzewanie (kotłownia gazowa, węglowa, kominek)?
    Czy jest osobne pomieszczenie kotłowni i nawiew powietrza do spalania (systemowy nawiew razem z wylotem , zetka w ścianie, rura do kominka pod fundamentem, itp.)?
    Jakie drzwi z domu do kotłowni?

Czy ktokolwiek mierzył anemometrem prędkość zimnego powietrza wypływającego z kratek do pomieszczeń? Jeśli tak, to jakie to są prędkości?

Czy nawietrzaki w oknach są higrosterowne (otwierają się wraz ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniu), czy tylko ręcznie regulowane?

Poziome odcinki i kolana - nawet jeżeli czasami coś takiego działa, to jest błąd w sztuce, bo wnoszone opory przeciwdziałają prawidłowej pracy całości. To samo z temperaturą, wyziębienie komina na jakimś odcinku (przejście przez zimne poddasze, itp.) zmniejsza sprawność wentylacji lub zupełnie ją blokuje.

Czy w miejscu gdzie stoi dom zwykle wieje wiatr, a jeśli tak, to czy w jakąś konkretną stronę najczęściej?
    83piotrek
    Level 12  
    Wentylacja grawitacyjna w nowym domu Wentylacja grawitacyjna w nowym domu

Witam, dzieki za zainteresowanie. Umiescilem plany domu. Dol bez zmian a na gorze pokoj 11m2 zostal podzielony na dwa i w jednej czesci jest pralnia. Ze strychu zriobiona sypialnia.

Nie mam wentylacji mechanicznej.
    Kotlownia gazowa z piecem kondensacyjnym.
    W kotlowni przy drzwiach na dole mam przez sciane cos jakby czerpnia 100mm, ale daje chyba za malo powietrza.W kotlowni problem rozwiazalem- po otwarciu okna ciag prawidlowy wraca, czyli mam za malo powietrza do pieca ktory zasysa sobie z kratki. Mam tez zwykly nawietrzak w oknie typu zamknij otworz. Czyli nawietrzak i rura 100 przy drzwiahc daja za malo powietrza.
    Pomiedzy kotlownia a garazem i garazam a domem mam zwykle drzwi techniczne bez progow- czyli pod drzwiami mam dziure 2 cm. Teraz czuje jak nawiewa mi do pierwszego pomieszczenia zimno z garazu.
    Przy odbiorze byl kominiarz z anemometrem, ale wtedy piec nie chodzil i stwierdzil ze wentylacvja jest poprawna. Teraz nie mierzylem.
    Nawietrzaki. Na gorze wszedzie w oknavh dachowych sa systemowe nawietrzaki Dakea(okna koncernu velux) a nad garazem, gdzie mam sypialnie jest nawietrzak higro.
    Na dole w malym pokoju, salonie i aneksie sa higrosterowane.
    U mnie wiatr glownie wieje od polnocy, od strony garazu.