Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termowentylator 2000 W - bimetal rozłącza grzałkę, wentylator pracuje

2shy 15 Jan 2019 17:12 1710 4
    2shy
    Level 10  
    Cześć,
    mam problem z typową tanią "farelką", posiadającą pokrętło regulacji temperatury wyłączenia grzałek i pokrętło wyboru trybu pracy (wyłączony/chłodzenie/grzanie połową mocy/grzanie pełne). Nigdy nie zajmowałem się serwisem takich urządzeń, przyniosła je do mnie znajoma z prośbą, żebym zajrzał do środka.

Po włączeniu na pełną moc grzania, załącza się wentylator i obie grzałki (połączone równolegle) się załączają. Po jakichś 15 sekundach następuje błysk szeregowo połączonego bimetalu, który rozłącza obwód, zapewne wskutek przegrzania. Wentylator pracuje nadal. Po krótkiej chwili całość się schłodzi i bimetal znów załącza grzałki. Szeregowy bezpiecznik termiczny jest okej. Silnik wentylatora wydaje się pracować ze standardową prędkością, tj. jak tuż po zakupie rok temu, przynajmniej tak twierdzi znajoma. Obudowa wnętrza jest w miarę czysta i wolna od kurzu. Grzałki też wydają się być ok, bo nie są poskręcane, zwarte ani uszkodzone, a ich rezystancja "na zimno" jest taka sama.

Po włączeniu na połowę mocy problem nie występuje. Co może być przyczyną takiego zachowania? Czy bimetal mógł się uszkodzić w taki sposób, że rozłącza obwód przy niższej temperaturze, czy jednak to będzie problem niedostatecznego chłodzenia grzałek i trzeba nasmarować silnik wentylatora? Z góry dzięki za wszelkie rady.
    2shy
    Level 10  
    Termostat, czyli właśnie ten bimetal, czy ten regulator temperatury wyłączenia grzałki znajdujący się na panelu przednim? Czy ten bimetal można łatwo wymienić?

To jakiś typowy noname z elektromarketu. Załączam zdjęcie kartonu.
    2shy
    Level 10  
    Którą dokładnie część urządzenia masz na myśli pisząc "cały termostat"? uszkodzone? Co dokładnie Twoim zdaniem jest zepsute?

Chodzi o tę część?
    LINK

W urządzeniu faza doprowadzona jest do dwóch równolegle połączonych grzałek przez szeregowy bezpiecznik termiczny i szeregową blaszkę bimetalu. Oprócz tego jest pokrętło z przodu urządzenia, które wygląda, jakby miało własny bimetal, zresztą kręcenie nim w pewnym momencie wydaje charakterystyczne "pyknięcie" blaszki styku.