Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Co się dzieje z energią podczas zwarcia baterii?

15 Sty 2019 20:36 651 5
 • Poziom 3  
  Moja wiedza jest na poziomie nie skończonej podstawówki (a tak właściwie to nawet i nie bo nie uważam na fizyce).

  Jeżeli dobrze rozumiem to wzór na moc można przedstawić pod postacią napięcie * natężenie = moc czyli volt * amper = wat
  a wzór na natężenie napięcie / rezystancja = natężenie czyli volt / om = amper.
  Z tego wynika że wzór na moc to napięcie * (napięcie / rezystancja) = moc czyli volt * (volt / om) = wat

  Więc jeżeli mamy baterię 9V i kawałek grzałki z tostera o rezystancji np 2Ω (to chyba drut oporowy się nazywa) to ze wzoru na moc możemy obliczyć 9V * (9V / 2Ω) = 9W czyli w ciągu sekundy grzałka ta wyemituje 9 dżuli energii w postaci ciepła
  (bo wat = dżul / sekunda czyli dżul = wat * sekunda) a w przypadku gdy zamienimy kawałek grzałki z tostera na kawałek miedzianego drutu o rezystancji załóżmy 0,01Ω (wiem że jest dużo niższa) to drut ten wcale się nie nagrzewa mimo tego że powinien bo
  9V * (9V / 0,01Ω) = 8100 W czyli powinien emitować dużo więcej energi w jednostce czasu (domyślam się że bateria nie miała by aż tyle zgromadzonej energi aby być w stanie wyemitować tyle ciepała ale mimo wszystko choć trochę powinna)

  Mam nadzieję że ktoś mi to wyjaśni i powie mi gdzie popełniłem błędy.
  Z góry dzięki :)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Pomijasz rezystancję wewnętrzną baterii. Rezystancja ta ogranicza prąd zwarciowy oraz sprawia że bateria w stanie zwarcia się nagrzewa.
  napięcie / rezystancja obwodu + rezystancja baterii = natężenie czyli volt / om + om = amper.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Zmierz sobie prąd zwarcia i napięcie na baterii podczas zwarcia. Napięcie będzie bliskie 0V a prąd jakiś tam powiedzmy 1A.
  0V*1A=0W . Rezystancja wewnętrzna źródła przez którą popłynie prąd zwarcia spowoduje, że bateria może się rozgrzać. Spiralę rozgrzejesz pod warunkiem, że moc źródła jest większa od mocy odbiornika.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Przy zwarciu napięcie baterii 9V spadnie do mV-ów. Do obliczeń nie możesz brać 9V ale rzeczywiste napięcie na bateryjce podczas zwarcia. Podłącz woltomierz a sam przekonasz się.
  Upssss... Uprzedzono mnie.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Każde źródło prądu elektrycznego posiada tzw. rezystancje wewnętrzną, czyli jakby w obudowie baterii był połączony szeregowo opornik i ten właśnie opornik (dosyć duży) powoduje że prąd płynący z baterii (nawet przy zwarciu) nie jest zbyt duży.
 • Poziom 3  
  Wielkie dzięki :) Już chyba wszystko rozumiem.