Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor i7 4790k - po wymianie blue screen "IRQL NOT LESS OR EQUAL"

15 Sty 2019 22:15 591 30
  • Poziom 4  
    Witam, dotychczas miałem procesor i3 4350, na płycie Gigabyte GA-Z97-HD3. (bios najświeższy).
    Kupiłem używany procesor i7 4790k i podmieniłem. Wczoraj sporadycznie wyskakiwał podczas uruchamiania komputera blue screen: "IRQL NOT LESS OR EQUAL" oraz czasami na przemian " PAGE FAULT IN NONPAGED AREA" ale jakoś kilka razy spróbowałem uruchomić ponownie i kilka godzin komp chodził. Dzisiaj po pracy także kilka godzin pracował bez zarzutu, lecz po jakimś czasie od razu bluescreen i już za każdym razem podczas uruchamiania. Dopiero wymiana na stary procesor pozwoliła ponownie uruchomić komputer...

POMOCY!!
  • Poziom 37  
    Tak, normalka. Strzel mu format i będzie jak ręką odjął. Wymieniłeś procesor i dlatego Windows świruje. Jakbyś poczytał trochę po forach to byś się dowiedział że ZAWSZE reinstaluje się Windowsa po wymianie płyty gł. na inną lub procesor. Jeżeli dasz płytę inną, ale z tym samym chipsetem, jest jeszcze szansa, że się. Jak już dasz całkiem inną płytę, z innym chipsetem, nie ma szans. To samo tyczy się procesora - wstawisz inny i jest lipa.

Moderowany przez DriverMSG:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownik

a.
  • Poziom 4  
    o płycie to wiedziałem, ale procesor myślałem, że podobnie jak ram nie ma większego znaczenia. Dziś podczas tych błędów zauważyłem, że podstawka pod procesorem (od spodu pyty gł.) była strasznie gorąca. Na starszym procku nawet nie jest ciepła jak teraz sprawdzam...
  • Poziom 25  
    Mam taką samą płytę co Ty, również zmieniłem swój stary i5 4460 na i7 4790K, ale nie mam BSOD, chyba, że zacznę podkręcać, to wtedy BSOD mam.
  • Poziom 37  
    To jest normalne. Procesor mocniejszy to i mocniej się grzeje. Fizyki nie przeskoczysz.
  • Poziom 4  
    Jutro postawię świeży system, dam znać jak sytuacja. Dzięki :)

Dodano po 19 [godziny] 13 [minuty]:

Witam,

Panowie a więc chyba jest jakiś grubszy problem. Okazuje się nie da się zainstalować od nowa systemu, gdyż w momencie kiedy komp ma się zbootować z pendriva to wyskakuje blue screen "IRQL NOT LESS OR EQUAL" oraz czasami na przemian " PAGE FAULT IN NONPAGED AREA"...

Kilka razy udało się rozpocząć ale tylko do momentu pierwszego komunikatu i znów to samo...
    Właśnie znowu zamontowałem stary procek i wszystko ok..

Czy ten procesor jest uszkodzony ?!

Dodano po 4 [minuty]:

Tak wygląda ustawienie w biosie w "automacie" tego procka. Nie chce nic podkręcać, chce aby działał na standardowych ustawieniach...
  • Poziom 37  
    W tym momencie tak, jest uszkodzony. Nie tyle on, co kontroler pamięci, który jest wbudowany w procesor, nie chipset jak dawniej. Na 100% bo te bsody są spowodowane problemem z RAM
  • Poziom 43  
    Poza płytą i CPU to pewnie jakieś jeszcze komponenty się na zestaw składają, a w dodatku pracuje on, po nazwach błędów sądząc, pod kontrolą jakiegoś Windowsa. - Dane uzupełniające są potrzebne, tak jak i testy poszczególnych podzespołów.
    Błędy wskazują na kłopot ze sterownikami i pamięcią lub dyskiem, ale czym powodowane i czy tylko z nimi związane tego już nie da się, z braku informacji, ustalić.
    Więcej się nie da z Pańskich postów wycisnąć.
  • Poziom 4  
    Witam,

płyta główna: Gigabyte GA-Z97-HD3. (bios najświeższy).
    Pamięć RAM: GOODRAM DDR3, 2X4GB, 1866
    Dysk Sandisk SSD SATA 3
    Reszta osprzętu odłączona.
    Widows 10

Błędy wyświetlają się jeszcze przed uruchomieniem systemu, podczas próby instalacji nowego z pendriva, więc chyba obecnie zainstalowany system nie ma znaczenia, gdyż nie dochodzi do jego uruchomienia. Ewidentnie widać że próba zamontowania i7 4790K kończy się błędami, natomiast jak przełożę na i3 4350 - automatycznie włącza się system lub mogę uruchomić instalacje Windowsa...
  • Poziom 43  
    Zasilacza oczywiście ten sprzęt nie posiada?
    Jaka rewizja płyty? Bo są trzy.
  • Poziom 4  
    W tej chwili nie jestem w stanie podać konkretnego modelu zasilacza, ale jest to Chieftec 500W, wersja płyty to Rev. 2.0
  • Poziom 31  
    88bartek88 napisał:

Tak wygląda ustawienie w biosie w "automacie" tego procka. Nie chce nic podkręcać, chce aby działał na standardowych ustawieniach...

Jak dobrze widzę to płyta zrobiła to za Ciebie :) Mnożnik to 44x i podbite napięcie zasilania procesora. Jakie masz chłodzenie - box, czy coś normalnego?
  • Poziom 4  
    standard Intel, dołączane do procków…
  • Poziom 31  
    Dużo za mało jak na obecne ustawienie - jednakże procesor nie powinien grzać się aż tak szybko, żeby już przy odpalaniu instalacji z pendrive'a pojawiały się błędy.

Jednakże możesz spróbować czy obniżenie zegarów/napięć pomoże - jeśli tak, to masz winnego (temperatura), jeśli nie - to zapewne coś z samym procesorem nie tak...
  • Poziom 4  
    nigdy nie bawiłem się w podkręcanie, mogę prosić jakieś wskazówki jakie wartości tych parametrów ustawić ?
  • Red. Komputery FAQ
    Nic nie zmieniaj, CPU nawet jak by miał throttling włączony powinien działać stabilnie. Przecież te CPU po sporym OC na dobrym chłodzeniu mogą się rozgrzewać do 90°C+ tak samo na stock z boxowym chłodzeniem. Mimo wszystko radzę pomyśleć, box jest słaby ale chyba jest w zestawie nie bez powodu, umożliwia stabilną pracę komputera i nie powinno być żadnych BSOD'ów!!!

Można się doszukiwać problemów z zasilaczem, albo po prostu nowy (stary) CPU jest walnięty. Zwłaszcza że to CPU z odblokowanym mnożnikiem może wskazywać że był kręcony, zapewne nieumiejętnie, co spowodowało degradację IMC/rdzeni. Być może sprzedawca tego nie zauważył jak u niego CPU pracował na innych częstotliwościach/napięciach. Mimo wszystko przed odesłaniem można by się pokusić o postawienie obok świeżego systemu, CPU się różnią nie tylko szybkością i ilością rdzeni. Do tego radzę UEFI przywrócić do domyślnych ustawień zworką na płycie przy wyłączonym zasilaniu (to w pierwszej kolejności).

EDIT: chyba że autor się popisał i uruchamia i7 na box'ie intela ale dołączonym do i3, a nie do i7. Trochę się różnią.
  • Poziom 4  
    No to chyba się popisał... :( myślałem że to samo Intelowskie chłodzenie jest dodawane... Czy sam fakt, że to chłodzenie od i3 może mieć taki wpływ po kilku / kilkunastu sekundach ???
  • Poziom 31  
    No nie, jednak trochę za szybko - wejdź do biosu, zakładka monitorowanie parametrów i zostaw na chwilę. Jak mocno podskoczy temperatura?
  • Poziom 4  
    Temp nie przekracza 70 stopni. Procesor uważam za uszkodzony i będę go zwracał. Proszę o info jakbym kupił inną i7 4790k, jakie chłodzenie kupić ? chodzi mi o najtańsze ale już rozsądne. Nie będę nic podkręcał.
  • Poziom 37  
    88bartek88 napisał:
    Temp nie przekracza 70 stopni. Procesor uważam za uszkodzony i będę go zwracał. Proszę o info jakbym kupił inną i7 4790k, jakie chłodzenie kupić ? chodzi mi o najtańsze ale już rozsądne. Nie będę nic podkręcał.

Przecież już dawno o tym mówiłem że jest walnięty na stówę.
  • Poziom 31  
    88bartek88 napisał:

Np. SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 za około 100zł i masz spokój.

Jak bez podkręcania to może i7-4770 albo Xeon E3-124x V3.
  • Poziom 4  
    Pojawia się też pytanie, czy to ma sens, bo to raczej ostatni procesor na tej płycie z socketem 1150...
  • Poziom 29  
    Kupno starych procesorow serii K to duże ryzyko, nie wiadomo jak je poprzedni właściciele traktowali czy nie działały latami podkręcone na zapchanym kurzem chłodzeniu, w dodatku przy tym konkretnym modelu "czapka" jest położona na "gluta" co też nie sprzyja długowieczności.
  • Poziom 31  
    88bartek88 napisał:
    Pojawia się też pytanie, czy to ma sens, bo to raczej ostatni procesor na tej płycie z socketem 1150...

Masz na myśli czy jest sens brać i7, czy jak już zmieniać to na nowszą platformę? Jest to słuszny tok myślenia, gdyż takie coś jak: Ryzen 1600 (z sensownym boxowym chłodzeniem) + płyta główna + 2x8 GB 3000MHz dostaniesz za ~1400zł lub ~1150zł w przypadku modułów 2x4GB. Wszystko części nowe, z gwarancją.

Za swoje części trochę grosza dostaniesz + to ile chciałeś przeznaczyć na i7... Do przemyślenia :)
  • Poziom 16  
    Bo ma zauważalnie 50% mniej tych samych rdzeni lecz nie wszędzie jest 50% szybszy zazwyczaj 30%.
    Mam 8700k przy dobrych pamieciach 144fps w bf5 i obciążenie CPU wynosi 60%, przy wolniejszych pamięcich np. 3000mhz obciążenie CPU dochodziło do 80%. Pisze o BF5 gdyż chyba ta seria z gier najbardziej wykorzystuje u mnie CPU.
    Kolega ma mojego starego 7700k a drugi 4790 i dużej różnicy nie mają w fps
  • Poziom 31  
    KOXsu napisał:
    Bo ma zauważalnie 50% mniej tych samych rdzeni lecz nie wszędzie jest 59% szybszy zazwyczaj 30%.

Nie do końca tych samych rdzeni ;) Po prostu 8700k jest znacznie mocniejszy od 47x0.

Cytat:

Mam 8700k przy dobrych pamieciach

Pisząc dobre masz na myśli okolice 3800-4000, czy standardowe 3200? :)
  • Poziom 16  
    Zmiana z 3ghz przy tym procki na 3.2ghz dala spadek użycia około 10% potem było to mniej odczuwalne. .
    Przepraszam źle się wyraziłem nie tych samych co 4790 lecz takich samych. Nie będziemy dyskutować to o budowie lecz wydajności. Dobra sztuka 4970k w większości gier przegania 7700 Turbo bez k. A to już tą samą budowa co 8700k
    Mając płytę pod i7 4790 16gn ram nie ma sensu wymieniać na nic przed 8700k a w szczególnych wypadkach gdzie trzeba 6 rdzeni to 8600
    @rzymo 4ghz pamięci cl14 a nawet 15 można traktować za białe kruki:-)