Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Rozpoznanie naczepy przez ciągnik

bierwi 16 Jan 2019 09:18 594 5
 • #1
  bierwi
  Level 5  
  Witam
  Interesuje mnie rozwiązanie problemu z wykrywaniem jaka naczepa jest podpięta pod ciągnik siodłowy. Mianowicie we flocie jest 50 samochodów i 50 naczep nie przypisanych na stałe do ciągnika. Ciągniki są wyposażone w systemy GPS z centralą z wolnymi pinami, pod które można się podłączyć, kwestia tylko jakimi urządzeniami to zrobić.
  Założenie jest takie, że każda naczepa musi mieć własny transponder czy jakieś urządzenie bluetooth, które będzie określało numer rejestracyjny naczepy. Po sprzęgnięciu ciągnika z naczepą i podłączeniu przewodów i naciśnięciu STOP kiedy popłynie napięcie urządzenie powinno wysłać sygnał do ciągnika a drugie urządzenie w ciągniku będąc podpięte pod moduł GPS przekaże informacje już na stronę GPS.
  Ktoś ma pomysł jakie to muszą być urządzenia i jak mniej więcej je zainstalować?
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Co to za "centrala GPS" ? Jeśli ma na przykład możliwość podłączenia czujnika temperatury DS18B20, to mógłbyś umieścić je w naczepie i na podstawie unikalnego ROM identyfikować naczepy.
 • #3
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Przecież wszystko już jest. Wystarczy z EBS ciągnika odczytać nr. seryjny modulatora EBS naczepy.
 • #4
  bierwi
  Level 5  
  GPS to urządzenie Teltonika pod systemem SafeFleet.

  Dodano po 10 [minuty]:

  arturavs, jakbyś mógł podpowiedzieć jak się dostać do ebs ciągnika aby wyciągnąć tylko nr seryjny ebs naczepy aby trafiał do centralki GPS? Wszystkie ciągniki to nowe Dafy xf106.
 • #5
  stanisławpiotr
  Level 32  
  Jaki system TEBS masz na naczepach? Jaśli Wabco E to mozna do nich dokupić moduły GPS i do programować jesli ci o to chodzi wtedy to one będą miały unikatowy kod rozpoznawczy.
 • #6
  bierwi
  Level 5  
  Tak, Wabco, ale w pierwszej kolejności szukam rozwiązania bez większych nakładów finansowych.