Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic lumix g7 - Budowa baterii o większej pojemności.

16 Sty 2019 15:37 423 18
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie. Jestem szczęśliwym posiadaczem lumix-a g7. Jego największą wadą jest bateria o parametrach li-ion1200 mAh 7.2V 8.7 Wh. Chciałbym zbudować baterie zewnętrzną, wykorzystując do tego cztery ogniwa 18650 3,7V 3000 mAh li-ion. Gdy połącze ogniwa 2x2 szeregowo wyjdzie mi 12000 mAh 7.4 V. Bateria ma 7.2v więc pojawiają się schody. Moje pytania to :
    - Jak zmniejszyć napięcie o te 0.2 V.? I czy jest to konieczne.?
    -Czy muszę dodatkowo zabezpieczyć ogniwa przed rozladowaniem poniżej 3v.?
    -Czy aparat będzie poprawnie wyświetlał poziom baterii.?
    Dziękuję bardzo za wszystkie przydatne odpowiedzi. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam. Można zbudować taki akumulator. Nie będzie miał on jednak 12000mAh tylko 6000mAh, ponieważ łącząc ogniwa równolegle dodaje się ich pojemność, a szeregowo napięcie.
    Co do zmniejszenia napięcia to nie ma potrzeby tego robić, ponieważ ogniwa LiIon 3.7V pracują(najczęściej) w zakresie 3.0 do 4.2V a ogniwa 3.6V w zakresie od 3.0 do 4.1V. Aparat to ogarnie i ogniwa 3.7V będą miały większą żywotność bo nie będą doładowywane do ich maksimum. Zabezpieczenie przed rozładowaniem jest prawdopodobnie wbudowane w aparat (jeżeli wyłącza się on przy rozładowanym akumulatorze). Aparat powinien wyświetlać poziom naładowania poprawnie. Budując taki akumulator pamiętaj że jeśli w oryginalnym były jakieś czujniki typu termistor to w budowanym przez Ciebie też takie powinny być aby aparat nie protestował np. o za gorącą baterie.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, faktycznie będzie to 6000 mAh. Mój błąd. Chciałbym wykorzystać elektronikę z oryginalnej baterii, ponieważ są tam cztery piny (+ -t d). Pytałem o zmniejszenie napięcia z obawy na możliwość uszkodzenia aparatu jednak doczytałem już, że nie robi to znaczącej różnicy. W internecie można kupić tzw. Coupler do tego modelu, ale nie mogę nigdzie znaleźć schematu. Czy mogę wykorzystać elektronike z oryginalnej baterii.?
  • Poziom 15  
    Ten coupler to po prostu zasilacz z wtykiem w kształcie baterii. Wrzuć zdjęcie tej elektroniki jak możesz, zobaczymy co tam siedzi i czy można (lub trzeba) to użyć.
  • Poziom 8  
    Oczywiście aparat wyłącza się przy rozładowanym akumulatorze gdy napięcie spadnie do przykładowo 3v. Przy spięciu szeregowym będzie to 1,5v na ogniwo tzn zabójstwo.. Czy źle myślę.?

Dodano po 2 [minuty]:

Nie jest to tylko wtyk w kształcie baterii, ponieważ jest tam jakieś rezystor który łączy oba piny, po podłączeniu +i - aparat nie startuje.
  • Poziom 15  
    Jeżeli aparat wyłącza się przy np. 3V na ogniwo to gdy bateria ma 2 ogniwa szeregowo, to rozładowana będzie przy 6V i przy takim napięciu aparat się wyłączy.
    Ten rezystor w couplerze może zastępować termistor albo podawać jakieś napięcie na pin D żeby aparat wiedział że ma oryginalną baterie.
  • Poziom 8  
    Przepraszam jeśli jestem upierdliwy jednak.. Dlaczego aparat miałby wyłączyć się przy 6v skoro dla niego będzie to wciąż naladowana bateria.?
  • Poziom 15  
    Lepiej zapytać i się upewnić niż nie pytać i nie wiedzieć :D. W akumulatorze są 2 ogniwa szeregowo czyli cały akumulator pracuje w zakresie 6.0V-8.4V.
  • Poziom 8  
    Chyba źle napisałem. Oryginalny akumulator ma 7,2v. Gdy zbuduje akumulator z połączeniem szeregowym wartość minimalna (przy której aparat się wyłącza) należy podzielić na cztery ogniwa. Czy nie będzie to poniżej 3v na ogniwo.?

Dodano po 5 [minuty]:

Może z innej strony, jeśli mogę. Moja bateria wygląda tak. (zał) Czy podłączenie ogniw 2x2 będzie bezpieczne i nie uszkodzi aparatu.?
  • Poziom 34  
    Baterii litowo-jonowych nie należy rozładowywać poniżej 3 V ponieważ to prowadzi do ich zepsucia, dlatego we wszelkich urządzeniach lub w obudowie baterii stosuje się układy zabezpieczające przed nadmiernym rozładowaniem.Oprogramowanie aparatu posiada funkcję sprawdzania napięcia żeby wiedzieć jaki stan ma wyświetlać przy danym napięciu.
  • Poziom 15  
    To będzie połączenie szeregowo równoległe czyli będziesz miał 2 części po 2 akumulatory równolegle czyli dzielisz minimalne napięcie przez 2 bo 2 części są szeregowo. 6v / 2 = 3V
    Panasonic lumix g7 - Budowa baterii o większej pojemności.
  • Poziom 8  
    Teraz rozumiem. Ale nie wszystko. Rozumiem, że powinienem podzielić przez dwa, bo połączenie szeregowe z dwóch ogniw robi jakby jeden akumulator. Tylko. Jak na załączonym przez Ciebie obrazku, w pakiecie jest 3v. Czy nie jest tak, że każde ogniwo będzie miało po 1,5v? Naprawdę dziękuję za zaangażowanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Aaa.. Dobra
    Spojrzałem jeszcze raz. Rozumiem. Będzie 2x po 6v co daje 3v na ogniwo.
  • Poziom 15  
    Nie zupełnie, będzie 2x po 3V bo w połączeniu równoległym napięcia są takie same na każdym ogniwie w tej części. A patrząc na 2 pakiety szeregowe połączone równolegle będzie jak mówisz.
  • Poziom 8  
    Już wszystko jasne. Dziękuję.!
    Pozostaje jeszcze kwestia ładowania.
    Czy mogę wykorzystać do ładowania oryginalną ładowarkę od aparatu.? Czy muszę ładować ogniwa w zewnętrznej ładowarce?
  • Poziom 15  
    Jeżeli ogniwa będą połączone jak na obrazku wyżej to tak, można będzie użyć oryginalnej ładowarki, jednak będzie to zajmować o wiele więcej czasu także polecam ładować to zewnętrzną ładowarką.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Połącz jeszcze ogniwa na środku aby jeden pakiet miał takie samo napięcie jak drugi. W ten sposób mogą się rozładowywać nie równomiernie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję bardzo za pomoc i cierpliwość przede wszystkim.

Dodano po 5 [godziny] 32 [minuty]:

Czy taki sposób też będzie odpowiedni.? Przyznam, że łatwiej byłoby mi dopasować obudowę. Oczywiście na dole ogniwa wszystkie spięte do kupy. Ps. Zdjęcie przykładowe.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wszystkie pomocne posty. Gdybym w pierwszej kolejności otworzył oryginalny akumulator obyłoby się bez wielu pytań. Po otwarciu obudowy ujrzałem dwa ogniwa spięte szeregowo co zupełnie rozwiało moje wątpliwości. Szczerze mówiąc myślałem, że jest tam jedno ogniwo 7,2 V ale takich chyba nawet nie ma :-o W każdym bądź razie dotarłem do celu.! Teraz tylko testy :-P Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam

Dodano po 4 [godziny] 40 [minuty]:

Esteta ze mnie marny aczkolwiek z biegiem czasu postaram się wymyślić ładniejszą obudowę. Najważniejsze, że działa, a czas działania to obecnie ponad 3 godziny filmu (w 30 minutowych częściach). Aparat nadal pokazuje 3/3 kreski, niestety ze względu na ograniczenie pamięci nie mogę nagrywać dalej. Tak czy inaczej jestem zadowolony :-)