Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór internetu przenośnego.

adix8 16 Sty 2019 19:25 225 8
  • #1 16 Sty 2019 19:25
    adix8
    Poziom 2  

Dzień dobry.

Mam pytanie odnośnie internetu przenośnego. Przyznam się, że nie znam się kompletnie na tym, a nie wiem gdzie indziej mogłabym poszukać pomocy.
    Mam chłopaka, który sprawdza mi wszystko to co robię w komputerze. Zapisane ma moje maile..., gdzie wchodziłam. Nie żebym coś ukrywała, ale chodzi o to, że ja wglądu do jego komputera nie mam. On jest informatykiem wiec wie co robi.
    Pewnie nawet wie, zę tego posta piszę. Chciałabym posiadać własny internet, nie musi on być mega szybki.Może coś jak aero?
    Moglibyście mi podpowiedzieć co mogłabym zrobić?

Pozdrawiam i przepraszam za kłopot.

0 8
  • #2 16 Sty 2019 20:02
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Używaj internetu przez VPNa to będzie mógł sobie co najwyżej na zaszyfrowane pakiety popatrzeć :) Pobierz sobie np. Windscribe, zrób konto i udostępnij o nich Tweeta i masz 15 GB. Ciekawy jest także np. freevpn.be gdzie nie trzena używac ich aplikacji i nie ma limitu danych ani żadnych ograniczeń, tutaj warto jednak wpisać sobie ręcznie inny DNS np. 1.1.1.1 oraz 9.9.9.9 by nie używać lokalnego DNSa (np. na routerze) by nie można było podsłuchiwać nawet domen. Być może zainstalował ci także jakiegoś rata, przydało by się przeskanować komputer.

PS:dziwne to trochę niezbyt normalne ale ok.

0
  • #3 17 Sty 2019 09:28
    IC_Current

Nie można mieć Internetu na własność :-). Gdzie Ty byś te miliardy komputerów w pokoju zmieściła. Można jedynie posiadać dostęp do sieci Internet :-).
    Co do chłopaka - on nie analizuje ruchu na karcie sieciowej lub routerze tylko przegląda logi i historię (w systemie, przeglądarce, antywirusie, programie pocztowym itd.). Może to robić lokalnie (siedząc przy komputerze) lub zdalnie (zainstalował Ci oprogramowanie szpiegujące). Chociażbyś miała pięć "Internetów", to jeżeli Twój chłopak będzie miał nawet chwilowy fizyczny dostęp do komputera (tak ok 3 minuty), to zainstaluje Ci dowolne oprogramowanie lub skopiuje każdą historię przeglądania. Żadne środki techniczne nie są tu rozwiązaniem, bo chłopak zawsze będzie o krok do przodu.
    Możliwe przyczyny działań chłopaka:
    1. Dajesz mu poważne powody, żeby miał Cię obserwować.
    2. Jest dziecinny i nierozsądny, myśli że tym sposobem Ci imponuje jako fachowiec, "hakir" i w przyszłości specjalista.
    3. Ma kompleksy lub jest przesadnie zazdrosny.
    4. Inne (np jest agentem wywiadu Zimbabwe i stara się wykraść Twój przepis na pyszny niedzielny rosół z kury, ale jego działania zostały wykryte przez kontrwywiad).

Rozwiązania:
    ad1: Nie dawaj mu takich powodów, traktuj go uczciwie.
    ad2: Porozmawiaj z nim, wytłumacz niestosowność jego działania.
    ad3: Postaw sprawę jasno, jak się nie zmieni to pogoń na cztery wiatry, bo z biegiem czasu będzie tylko gorzej, a Ty będziesz zakładała temat na plotek.pl "przemoc psychiczna - co robić?"
    ad4: Aresztuj, przykuj kajdankami do łóżka i wychłostaj.

0
  • #4 18 Sty 2019 00:03
    adix8
    Poziom 2  

IC_Current, po pierwsze nie znam się na tym, dlatego napisałam o swoim problemie i co mogłabym z tym zrobić. Nie mówiłam o prywatnym internecie, tylko aby utrudnić mu szpiegowanie mnie na każdym kroku. Po drugie nie potrzebuje rozpiski działań, dlaczego on tak robi. Z podanych rozwiązań:

ad1: Nie dawaj mu takich powodów, traktuj go uczciwie. -- serio? I kto tu jest nieuczciwy. Przecież to on sprawdza wszystko gdzie wejdę do kogo piszę. Szuka i szuka ale się zdrady nie może doszukać xD bo takiej nie ma. Ja nie mam wglądu do jego komputera. Jak tylko podejdę, lub jestem w pobliżu zamyka nagle przeglądarkę gdzie akurat z kimś pisał, a jak pytam z kim pisze to odpowiedź jest : " nie wiem", " to moja rzecz prywatna".
    Niedawno miałam szczęście. Mianowicie zostawił komputer zalogowany i jego nie było. Z chęcią popatrzyłam co on tam ma ( wiedziałam, że wcześniej mnie już sprawdza ale nie miałam dowodów) Oko za oko ząb za ząb. Nie będę mówić jakie zdjęcia tam znalazłam, ale były tam moje korespondencje mailowe, zapisane w notatniku. To ja mam więcej powodów aby obawiać się, że coś ukrywa i nie jest uczciwy. Skoro tak wszystko przegląda to wie co robie a ja nie mam nic na sumieniu :)
    Dlatego nie chcę aby widział gdzie wchodzę, nie po to aby coś ukryć ( nie być uczciwym) tylko właśnie żeby było uczciwie. Skoro ja nie wiem co on robi, to on też nie będzie wiedział.

ad2: Porozmawiaj z nim, wytłumacz niestosowność jego działania. -- ehh... gdyby on tylko umiał rozmawiać to by mnie tu nie było:)

ad3: Postaw sprawę jasno, jak się nie zmieni to pogoń na cztery wiatry, bo z biegiem czasu będzie tylko gorzej, a Ty będziesz zakładała temat na plotek.pl "przemoc psychiczna - co robić?" -- jak wyżej, nie da się z nim rozmawiać. Czy będzie gorzej? Nie wiadomo. Wiem jedno, że nie należy się poddawać i dla chwilowej złej sytuacji powiedzieć sobie Papa. Nie na tym związek polega. Trzeba pracować razem, no chyba że tylko jedna osoba się stara druga ma gdzieś. Nie mogę tego o nim powiedzieć bo stara się, a błędy robi każdy.

ad4: Aresztuj, przykuj kajdankami do łóżka i wychłostaj. --- tego komentować nie będę xD

Jeśli chodzi o meritum sprawy, czy wiesz co mogłabym zrobić aby troszkę mu przeszkodzić w działaniach, od praktyczniej strony od czego zacząć? Jak sprawdzić czy mam zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie ? Czy przełączenie się na sieć VPN'a coś da? I jak się przełączyć na coś takiego.

Ps. Jeśli chodzi o zazdrość. Jak on może być zazdrosny skoro mu się nie podobam i woli oglądać laski na zdjęciach?
    Pies ogrodnika. Sam nie weźmie drugiemu nie da.

Pozdrawiam serdecznie.

Dodano po 4 [minuty]:

makosuu napisał:
    Używaj internetu przez VPNa to będzie mógł sobie co najwyżej na zaszyfrowane pakiety popatrzeć :) Pobierz sobie np. Windscribe, zrób konto i udostępnij o nich Tweeta i masz 15 GB. Ciekawy jest także np. freevpn.be gdzie nie trzena używac ich aplikacji i nie ma limitu danych ani żadnych ograniczeń, tutaj warto jednak wpisać sobie ręcznie inny DNS np. 1.1.1.1 oraz 9.9.9.9 by nie używać lokalnego DNSa (np. na routerze) by nie można było podsłuchiwać nawet domen. Być może zainstalował ci także jakiegoś rata, przydało by się przeskanować komputer.

PS:dziwne to trochę niezbyt normalne ale ok.

Hmm niestety te wszystkie nazwy mi nic nie mówią. Będę musiała sprawdzić co to jest.
    Jak mam używać internetu przez VPN'a? Jak to zrobić? Czy to przeszkodzi mu w przeglądaniu?
    Konto na Windscribe i udostępnij na Tweeta? Niestety nie mam konta na żadnym z takich portali społecznościowych :) Nie chce mieć z nimi nic wspólnego.
    Jak sprawdzić czy mam zainstalowanego "jakiegoś rata" (cokolwiek to jest xD) ? Przy skanowaniu nic mi takiego nie wyskakuje. Jedynie szuka wirusów.

Pozdrawiam.

0
  • #5 18 Sty 2019 00:22
    ICL7660
    Poziom 15  

Dziewczyno, nie wiesz, że najwyższą formą zaufania jest KONTROLA?
    Nie padła propozycja zmiany chłopaka.
    Nowy modem/router nie rozwiąże sprawy jeśli Twoim komputerze jest zainstalowane oprogramowanie szpiegujące.
    Może ma tylko dostęp fizyczny do komputera i sobie w nim szpera? Musiałabyś zmienić hasło i zaszyfrować partycję lub partycje.

0
  • #6 18 Sty 2019 09:34
    IC_Current

W IT czynnik ludzki jest tak samo ważny jak czynnik techniczny. Najlepszy program nie stanie się popularny, jeżeli nie będzie intuicyjny w obsłudze. Najlepsze systemy zabezpieczeń nic nie pomogą, gdy sekretarka przyklei kartkę z hasłem na monitorze. Dlatego polecam Ci rozwiązać problem "po ludzku", gdyż na płaszczyźnie technicznej i tak będziesz w tyle za chłopakiem (ewentualnie on się wycwani i nie da się przyłapać na podglądactwie). Poza tym nawet jeżeli rozwiążesz kwestie techniczne, to ta "ludzka" połowa problemu dalej zostanie.

Jeżeli jednak bardzo chcesz to trzeba zrobić tak:
    1. Kopia zapasowa zdjęć, dokumentów itd na zewnętrzny dysk twardy.
    2. Kompletne skasowanie wszystkich danych na dysku komputera łącznie z systemem operacyjnym (dużej ilości programów szpiegujących nie da się usunąć antywirusem).
    3. Ponowna instalacja systemu operacyjnego.
    4. Utworzenie konta administratora i konta użytkownika z ograniczeniami. Utworzenie trudnych haseł (czytaj minimum 12 przypadkowych liter, cyfr i znaków specjalnych).
    5. NIGDY nie korzystasz z konta administratora (tylko do instalacji programów). Zawsze korzystasz z konta z ograniczeniami.
    6. Zmieniasz hasło do wszystkich stron i serwisów. Na każdym serwisie inne hasło. Wszystkie hasła zmieniasz okresowo. Hasła masz w pamięci, nie na kartce.
    7. Nigdy nie zapisujesz haseł w przeglądarce, kasujesz ciasteczka, historię itd, zawsze korzystasz z okna Incognito.
    8. Na każdej stronie sprawdzasz, czy jest szyfrowana (kłódka u góry w pasku adresu).
    9. Jeżeli strona jest nieszyfrowana, to korzystasz z VPN, najłatwiej, najbezpieczniej i najszybciej uruchomisz TOR (wpisz w google Tor Browser). Do innych VPN, jeśli chłopak wykradnie Ci login i hasło, to rozszyfruje transmisję).
    10. Dyski koniecznie trzeba zaszyfrować (inaczej hasła do systemu można dosyć łatwo odczytać). Można też łatwo skopiować dane bez uruchamiania "Windowsa".
    11. Szyfrowanie można wykonać programem Truecrypt. Pamiętaj jednak wcześniej o kopi zapasowej plików. Jak coś pójdzie nie tak, albo ZAPOMNISZ użytego do szyfrowania klucza, to już nie uruchomisz komputera. Stracisz wszystkie dane i dopiero ponowna instalacja systemu przywróci komputer do życia.

W tych poradach technicznych jest oczywiście parę luk, ale trudnych do wykorzystania, a załatanie ich mogłoby sprawić, że korzystanie z komputera będzie mocno uciążliwe.

0
  • #7 18 Sty 2019 10:44
    Erbit
    Poziom 33  

adix8 napisał:
    ...
    Mam chłopaka, który sprawdza mi wszystko to co robię w komputerze...

Sprawdza bo dba o komputer czy szpieguje?
    Jeśli to drugie robi z premedytacją to zmień chłopka a problem ze szpiegowaniem zniknie.

[edyta]
    Oczywiście jeśli weźmiesz tę uwagą na poważnie to proponuję zacząć od rozmowy.

0
  • #8 18 Sty 2019 17:42
    adix8
    Poziom 2  

IC_Current dziękuje za te praktyczne porady. Postaram się wdrążyć je w życie :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Dodano po 2 [minuty]:

Erbit napisał:
    adix8 napisał:
    ...
    Mam chłopaka, który sprawdza mi wszystko to co robię w komputerze...

Sprawdza bo dba o komputer czy szpieguje?
    Jeśli to drugie robi z premedytacją to zmień chłopka a problem ze szpiegowaniem zniknie.

[edyta]
    Oczywiście jeśli weźmiesz tę uwagą na poważnie to proponuję zacząć od rozmowy.

Panie Erbit jeśli nie masz nic praktycznego do powiedzenia to proszę po co tracisz swój czas na pisanie? :) Podałam przyczyny, powody. Powtarzać się nie mam zamiaru.
    Dziękuję pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

ICL7660 napisał:
    Dziewczyno, nie wiesz, że najwyższą formą zaufania jest KONTROLA?
    Nie padła propozycja zmiany chłopaka.
    Nowy modem/router nie rozwiąże sprawy jeśli Twoim komputerze jest zainstalowane oprogramowanie szpiegujące.
    Może ma tylko dostęp fizyczny do komputera i sobie w nim szpera? Musiałabyś zmienić hasło i zaszyfrować partycję lub partycje.

Hah brzmisz jak Lenin xD : Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza.

0
  • #9 18 Sty 2019 18:16
    Erbit
    Poziom 33  

adix8 napisał:
    ... jeśli nie masz nic praktycznego do powiedzenia......

To czy miałem do powiedzenia czy nie to się okaże praktycznie w Twojej przyszłości ;)

1